Dzień Dziecka w Krakowie

Dzień Dziecka w Krakowie

W tym roku Dzień Dziecka wypada wyjątkowo szczęśliwie dla najmłodszych w sobotę. W wielu miejscach świętowanie przedłuży się aż do niedzieli dając więcej czasu na zabawę i szansę na spędzenie miłego weekendu z całą rodziną. W Krakowie mocno zadaniowo do tematu podeszło Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, przygotowując wiele atrakcji dla dzieci i rodzin w różnych oddziałach Muzeum. Cała impreza nosi tytuł "Dzień Dziecka z Krzysztoforkiem i Dorotką!"

Poniżej prezentujemy plan wydarzenia:

1 CZERWCA

Wieża Ratuszowa
Rynek Główny
11.00 – Kucharz Pestka i jego krakowskie smaki – przedstawienie teatralne dla dzieci w wieku 6–10 lat
Gdzie się kryją witaminy i dlaczego lubimy muffiny? Jak trzymać dobrą formę i zdrowo się odżywiać? I czy aby na pewno czekoladki, cukierki i wafelki nie są najlepszymi zamiennikami brokułów, szpinaku i rzodkiewki? O wyjątkowych przygodach zabawnego kucharza i o jego „krakowskich" smakach opowiedzą aktorzy Teatru Otwartego.

Rynek Podziemny
Rynek Główny 1
16.15 – Rodzinne zwiedzanie z przewodnikiem wystawy w Rynku Podziemnym
Spacerując po krakowskim Rynku i podziwiając znajdujące się tu zabytki, możemy sobie nie zdawać sprawy, że równie fascynujące skarby skrywają się... pod naszymi stopami! Zapraszamy na wyjątkowe zwiedzanie podziemnej trasy Śladem europejskiej tożsamości Krakowa. W trakcie spaceru odkryjemy, jak wyglądał Kraków przed wiekami, sprawdzimy, czym różnili się od nas mieszkańcy dawnego Krakowa oraz jak wyglądało ich życie codzienne.

Muzeum Teatralne
ul. Szpitalna 21
15.00 – Artystyczny ogródek – warsztaty plenerowe dla dzieci w wieku 6–12 lat
Zapraszamy na warsztaty plenerowe inspirowane malarstwem Stanisława Wyspiańskiego. Badawczym okiem przyjrzymy się roślinom z obrazów artysty i porozmawiamy o ich kształtach, kolorach i znaczeniu, jakie nadają obrazom. Następnie, jak prawdziwi ogrodnicy, podwiniemy rękawy i wykorzystując przygotowane sadzonki i rabatki przemienimy dziedziniec Muzeum Teatralnego w kwiatowy zielnik Stanisława Wyspiańskiego – pełen barwnych roślin i polnych kwiatów.
Prowadzenie: Ewelina Radecka

Barbakan
ul. Basztowa
11.00–13.00 – Mali Krakowianie w Barbakanie – Zaczarowane zwierciadło – warsztaty artystyczne dla rodzin
Lustro to niezwykły przedmiot, który posiadał czarodziejską moc. Lustro pokazuje prawdę i nie okłamuje nikogo. Zapraszamy na zajęcia, w czasie których, wykorzystując wyobraźnię, stworzymy magiczne zwierciadła. Pomogą nam w tym świecące cekiny, wielobarwne bibułki i błyszczące wstążeczki. Dobra zabawa dla całej rodziny gwarantowana! Ciekawe co zobaczycie w Waszym zwierciadle?
Prowadzenie: Dominika Bobulska

Dom Zwierzyniecki
ul. Królowej Jadwigi 41
12.00 – Wszystkie zwierzęta duże i małe – warsztaty dla dzieci w wieku 6–13 lat
Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, jakie zwierzęta można spotkać na Zwierzyńcu? Przecież nazwa zobowiązuje! Podczas zajęć poznacie niezwykłe historie mieszkańców tej krakowskiej dzielnicy, zaś w części warsztatowej samodzielnie wykonacie pacynkę na palec. Piesek, myszka, a może legendarny smok? Wybór może być trudny, ale najważniejsza jest przecież wyobraźnia! Waszym towarzyszem podczas zajęć będzie gospodarz Domu Zwierzynieckiego – kot Włodek czuwający na swoim ulubionym parapecie.
Prowadzenie: Maria Lempart

Muzeum Podgórza
ul. Powstańców Wielkopolskich 1/ ul. Limanowskiego 51
10.00 – W szkole Mistrza Twardowskiego – warsztaty dla dzieci w wieku 5–10 lat
Kolorowe mikstury, dym i „wybuchy" wypełnią naszą salę Alchemia Miasta. Poznamy tajniki pracy Mistrza Twardowskiego, słynnego alchemika i porównamy je z tym, czym na co dzień zajmują się współcześni chemicy. Będziemy doświadczać i odkrywać niemal wszystkimi zmysłami!
Prowadzenie: Chemical World

14.00 – Gry i zabawy z podgórskich podwórek – prezentacja dawnych gier i zabaw, zajęcia dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną
Czy wiecie, co to zośka, cymbergaj, klik-klaki, serso, klaps czy ciupa? Pod tymi nazwami kryją się gry i zabawy, które wiele lat temu absorbowały podgórskie dzieci. Jeśli jesteście ciekawi ich zasad oraz tego jak zostać podwórkowym mistrzem gier wszelakich, zapraszamy do Muzeum Podgórza!
Prowadzenie: Filip Rekucki-Szczurek

Rydlówka
ul. Tetmajera 28
13.00 – Złapać światło – warsztaty malarskie dla dzieci od 7 roku życia
Co takiego ma w sobie przyroda, że potrafiła zawładnąć wyobraźnią tak wielu artystów? Brzoza, bez, jabłoń czy polny kwiat są wdzięcznymi bohaterami wierszy i obrazów, użyczają swych barw ludowym strojom i ozdobom. Wspólnie zwiedzimy Rydlówkę, by zobaczyć, jak wiele motywów roślinnych można znaleźć na obrazach, sprzętach domowych czy strojach. Następnie wyjdziemy na zewnątrz, by porównać te wyobrażenia z rzeczywistym urokiem otaczającej dworek przyrody. Zwieńczeniem warsztatów będą indywidualne próby malarskie – malowanie własnych obrazów (jeśli pogoda pozwoli) przed Rydlówką.
Prowadzenie: dr Joanna Zdebska-Schmidt

Muzeum Nowej Huty
os. Centrum E1
11.00–14.00 – Piknik Rodzinny
Muzeum Nowej Huty zaprasza na piknik rodzinny, w czasie którego plac przed dawnym kinem Światowid zamieni się w wyjątkową przestrzeń pełną dawnych zabaw i gier. Uczestnicy będą mogli sprawdzić swoje umiejętności, grając m.in. w bierki, pchełki, klasy, czy też w gumę. Dodatkową atrakcją będzie możliwość wzięcia udziału w quizie zorganizowanym w przestrzeni muzealnej, a zatytułowanym W poszukiwaniu ukrytych obiektów. Na najbardziej wytrwałych uczestników pikniku będą czekać upominki.


2 CZERWCA

Pałac Krzysztofory
Rynek Główny 35
10.00 – Smok od podszewki – warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 6–10 lat
Skąd wziął się smok pod Wawelem, jak wyglądał i czy jesteśmy pewni, że pokonał go szewczyk? W trakcie warsztatów przeprowadzimy dochodzenie, poszukując smoczych tropów w Krakowie. Następnie będziemy własnoręcznie przygotować niepowtarzalne przebrania wawelskiego smoka! Zabierzcie ze sobą pudełka po butach, mogą się przydać...
Prowadzenie: Kamil Stasiak

Rynek Podziemny
Rynek Główny 1
10.15 – Rodzinne zwiedzanie z przewodnikiem wystawy w Rynku Podziemnym
Spacerując po krakowskim Rynku i podziwiając znajdujące się tu zabytki, możemy sobie nie zdawać sprawy, że równie fascynujące skarby skrywają się... pod naszymi stopami! Zapraszamy na wyjątkowe zwiedzanie podziemnej trasy Śladem europejskiej tożsamości Krakowa. W trakcie spaceru odkryjemy, jak wyglądał Kraków przed wiekami, sprawdzimy, czym różnili się od nas mieszkańcy dawnego Krakowa oraz jak wyglądało ich życie codzienne.

Kamienica Hipolitów
Plac Mariacki 3
11.00 – Ogród na niby... Natura we wnętrzu starej kamienicy – warsztaty plastyczne dla dzieci w wieki 10–13 lat
Przed wiekami posiadanie własnego ogrodu w centrum miasta było nierealnym marzeniem wielu krakowian. Namiastką natury stały się wzorowane na przyrodzie dekoracje domowego zacisza, gdzie urządzano ogród „na niby". Fajansowe donice, porcelanowe wazony oraz żardyniery stały się ozdobą wielu kamienic, a obok prawdziwych roślin ustawiano sztuczne bukiety. Ściany pokrywano kwiecistymi freskami lub tapetami. Uczestnicy warsztatów odkryją bogactwo „ogrodu na niby" zaklętego w stiukach Baltazara Fontany, rokokowych malowidłach i wzorzystych tkaninach zdobiących Kamienicę Hipolitów, a także nadadzą własnoręcznie kolor gipsowym roślinom przypominającym dzieła barokowego stiukatora. Prowadzenie: Michał Hankus, Barbara Świadek

Muzeum Teatralne
ul. Szpitalna 21
11.30 – Ulice Teatru – warsztaty parateatralne dla młodzieży w wieku 13–16 lat
Czy chcielibyście poznać na nowo ulice i miejsca, które wydają się wam znajome? Usłyszeć opowieści, zobaczyć znaki i obrazy oraz poczuć faktury, które w sobie kryją? W trakcie warsztatów przyjrzymy się ulicom prowadzącym do Teatru im. Juliusza Słowackiego. Doświadczymy atmosfery ulicy Szpitalnej, placu Świętego Ducha i Plant. A poprzez wspólne działanie fizyczne i animacyjne w przestrzeni miejskiej spróbujemy ochronić i zachować jej przeszłość i teraźniejszość. Odkryjemy w tym działaniu siebie na nowo...
Prowadzenie: Julia Lizurek

Dodatkowo
Zapraszamy do kibicowanie finalistom Konkursu o tytuł Małego Króla Kurkowego, którzy w zawodach sprawnościowych i strzeleckich rozgrywanych pod czujnym okiem Starszego Bractwa Kurkowego, Henryka Kuśnierza, oraz olimpijczyka i mistrza Polski w łucznictwie, Krzysztofa Włosika, będą rywalizować o tytuł Małego Króla Kurkowego. Zwieńczeniem ich wysiłków będzie honorowa intronizacja zwycięzcy na estradzie na Rynku Głównym. Mały mistrz, aż do następnego roku, będzie nosił zaszczytny tytuł Małego Króla Kurkowego.

1 czerwca, godz. 10.00 – Celestat (ul. Lubicz 16) – finał 18. edycji konkursu o tytuł Małego Króla Kurkowego
2 czerwca, godz. 11.00 – Rynek Główny – Intronizacja Małego Króla Kurkowego

Uwaga! Konkurs!
W tym roku Muzeum Krakowa świętuje 120 urodziny! Odwiedźcie nas w dniach 1-2 czerwca i przygotujcie Laurkę dla Muzeum. Najciekawsze z prac zostaną nagrodzone!

Informacje organizacyjne:
W dniach 1−2 czerwca dzieciom i młodzieży do 18 roku życia przysługuje BEZPŁATNY WSTĘP do wszystkich oddziałów Muzeum Krakowa. W oddziałach Rynek Podziemny i Fabryka Emalia Oskara Schindlera konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc: http://www.mhk.pl/rezerwacja-biletow  

Udział we wszystkich wydarzeniach w ramach Dnia Dziecka jest bezpłatny.
Pierwszeństwo dla osób z wcześniej dokonaną rezerwacją.

 

Organizator wydarzeń:

Muzeum Krakowa

https://www.muzeumkrakowa.pl/ 

REKLAMA
REKLAMA