Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej to nowoczesna placówka, która łączy w sobie charakter muzeum i domu kultury, choć wychodzi poza typową działalność obu wymienionych instytucji.

Etnocentrum powstało, aby zachowywać, przypominać i przybliżać to, co najważniejsze w bogatej kulturze tradycyjnej ziemi krośnieńskiej. Oferta zajęć, to szeroki wachlarz warsztatów rękodzielniczych, kulinarnych, rzemieślniczych, tanecznych i śpiewaczych, opartych na dorobku pokoleń. To także spotkania z żywą kulturą – z mistrzami śpiewu i rzemiosła, ze znawcami kultury tradycyjnej. To interaktywne spacery po nowoczesnej przestrzeni, podczas których poznaje się życie codzienne i dawne zwyczaje mieszkańców naszych okolic.

Zwiedzając Etnocentrum można skorzystać z nowoczesnych form poznawania dawnej kultury. Wędrując po budynku spotyka się wiele niezwykłych miejsc, które dzięki osiągnięciom współczesnej technologii przenoszą gości Etnocentrum w podróż do dawnego świata!

 

{youtube}FJ5-rHG56iY{/youtube}

 

We wnętrzach podziemia posłuchać można oryginalnych pieśni, odkrytych w trakcie poszukiwań na Podkarpaciu, a w scenerii dawnego peronu kolejowego obejrzeć stare zdjęcia, odnajdując ślady historii naszego regionu. W sali legend można zasiąść wygodnie w ruchomym wozie i poznać jedną z wielu lokalnych opowieści w animowanej, interaktywnej wersji. W sali gier, korzystając z nowoczesnej gry w technologii kinect, przedstawiamy proces powstawania chleba, w izbie z piecem korzystając z projekcji w formie video mappingu tłumaczymy krok po kroku, jak powstają proziaki czy inne lokalne smakołyki. Wirtualna przymierzalnia ludowych strojów pozwoli przejrzeć się w lustrze w pięknym, tradycyjnym stroju Łemkini, Pogórzanki czy Krakowiaka.

Wszystko to po to, aby pokazać gościom Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej, że kultura i tradycja to bogaty zbiór wiedzy, dorobku materialnego oraz wierzeń, które do dziś stanowią o naszym wspólnym dziedzictwie.

Ocalając i zachowując dla następnych pokoleń żywe zjawiska kultury ludowej i tradycyjnej, chcemy zainspirować odwiedzających do dalszych, samodzielnych podróży po regionie, pogłębiania wiedzy o jego tradycji i historii.

 

Galeria zdjęć:

Zdjęcia udostępnione przez/ uznanie autorstwa: Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

  

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Ul. Kolejowa 29a, 38-400 Krosno

Telefon kontaktowy:

13 474 35 12 | 13 474 35 13

Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www: www.etnocentrum.pl 
Parking dla autobusów:

Pobliski Dworzec PKS lub Ul. Kolejowa 1

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

W zależności od wybranej oferty od 10 zł za uczestnika

Cennik przewodników:

-

Minimalny czas zwiedzania:

60 min.

Maksymalny czas zwiedzania:

180 min.

Godziny i dni otwarcia:

Wtorek – czwartek od 9 do 17,
piątek od 9 do 19,
sobota od 10 do 19,
niedziela od 10 do 18

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

https://etnocentrum.pl/pl/edukacja-dzieci-i-mlodziezy 

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Ze względu na ograniczenia powierzchniowe grupa licząca więcej niż 15 osób musi zostać podzielona na podgrupy. Informacja o ilości uczestników musi zostać przekazana Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej na etapie rezerwacji. Minimalny wiek uczestników to 6 lat.

Stałe ekspozycje:

Ekspozycja multimedialna przedstawiająca życie mieszkańców ziemi krośnieńskiej po dawnemu

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA