Folwark zwierzęcy - powieść graficzna. Recenzja książki

Folwark zwierzęcy - powieść graficzna. Recenzja książki

W pewnej brytyjskiej wsi, w niewielkim gospodarstwie pana Jonesa, który był uosobieniem bezmyślnego, egoistycznego chłopa, brutalnie wykorzystującego swoje zwierzęta jako tanią siłę roboczą, źródło jedzenia i dochodu, rodzi się idea, która wkrótce doprowadzi do wielkich zmian. Knur zwany Majorem, u końca swoich dni rozsiewa wśród zwierząt wizję świata wolnego od ludzi, gdzie zwierzęta na równi będą pracowały na wspólny dobrobyt, bez ciemiężycieli i wyzyskiwaczy. Ta wizja podnosi na duchu zwierzęta i daje im wizję wolności o jakiej nigdy wcześniej nie mogły nawet marzyć. Widzą tylko jeden sposób, aby zrealizować swoje marzenie: wywołują powstanie.

Szybko i łatwo wyganiają z posiadłości właściciela i odpierają ataki innych rolników. Wolność została wywalczona. Nastał czas budowania wspaniałego folwarku, w którym zwierzęta będą równe i będą żyły w dobrobycie. Okazuje się jednak, że powoli wśród zwierząt prym zaczynają wieść świnie, prawa ustalone przez Majora stają się jakby mniej ważne a ich miejsce zajmują nowe. Ofiarnie wywalczona równość staje się już pustym frazesem, świnie obejmują twarde rządy i zaczynają się upodabniać do znienawidzonych ludzi...

Folwark zwierzęcy to jedna z najważniejszych książek XX wieku, napisana w okresie II wojny światowej przez George Orwella, miała być alegorycznym przedstawieniem komunizmu, zwłaszcza w sowieckiej formie pod rządami Stalina. Postaci zwierząt oddają role poszczególnych osób i grup społecznych w ogarniętej komunizmem Rosji pod władzą jednego człowieka. Finalnie książka stała się ponadczasową powieścią ostrzegającą przed wszelkimi totalitaryzmami, które powstają z idei równości, pod populistycznymi sztandarami, obietnicami poprawy bytu i szczęścia wszystkich obywateli. Ta wizja przeniesiona na grunt gospodarstwa rolnego pozwala w łatwy sposób zrozumieć działanie ludzi dążących do władzy i mamiących innych popularnymi hasłami. Wydaje się, że to jedyna tego typu powieść, która może ostrzegać każdego czytelnika, niezależnie od jego wieku. Tak łatwo ją odnieść również do dzisiejszych czasów.

Wydanie, które polecamy w tym artykule, jest wydaniem niezwykłym. To powieść graficzna wzbogacona we wspaniałe, akwarelowe ilustracje autorstwa Odyra - brazylijskiego artysty, który nie jest w Polsce zbyt znany. Niemniej jednak jego graficzna adaptacja powieści wspaniale oddaje ducha Folwarku zwierzęcego, pozwala łatwiej zrozumieć zawarte w książce treści i łatwiej też trafia do młodego czytelnika. To szczególna wartość tej pozycji, gdyż poza jej niewątpliwymi wartościami literackimi, uczy rozpoznawać niebezpieczne mechanizmy działające we współczesnych społeczeństwach i pozwoli młodym ludziom im się przeciwstawiać.

Polecamy!

Autor: George Orwell
Adaptacja i ilustracje: Odyr

Tytuł: Folwark zwierzęcy

Wydawnictwo Jaguar 2020, książka dla dzieci od lat 13.

Link do strony Wydawnictwa: Folwark zwierzęcy | Wydawnictwo Jaguar (wydawnictwo-jaguar.pl)

 

 

 

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA