Historyland - Historia Polski zaklęta w klockach LEGO

Historyland - Historia Polski zaklęta w klockach LEGO

W budynku starego Dworca Głównego PKP w Krakowie znalazło lokalizację dla siebie dosyć niezwykłe miejsce: HistoryLand. Z ponad miliona klocków LEGO powstało kilka ogromnych makiet, które w połączeniu multimedialną wizualizacją i audioprzewodnikiem tworzą nieprzeciętne wrażenie, tym cenniejsze, że budulcem są zwykłe klocki, które można znaleźć chyba w każdym dziecięcym pokoju. Trudno nie docenić ogromu pracy, która musiała być włożona przez budowniczych makiet przy zachowaniu maksymalnej zgodności z realną historią i przestrzenią, którą przedstawiają. 

Na HistoryLand składa się 10 ogromnych makiet prezentujących 10 "klocków" z historii Polski i Polaków: 
Osada w Biskupinie / Drzwi Gnieźnieńskie / bitwa pod Grunwaldem / Klasztor na Jasnej Górze / bitwa pod Oliwą / obrona Westerplatte / bitwa pod Monte Cassino / Stocznia Gdańska / katedra na Wawelu / krakowskie Sukiennice. Każda z makiet prezentowana jest z odpowiednim oświetleniem, mappingiem ożywiającym statyczne figurki. Lektor w audioprzewodniku prowadzi zwiedzających przez kolejne opowiadając o wydarzeniach lub miejscach prezentowanych przez makiety. Z uwagi na średni wiek odwiedzającego nie są to opisy zbyt długie i złożone, ale z pewnością działają na wyobraźnię i dają impuls do samodzielnego rozszerzania swoich wiadomości przez dzieci. Na nas największe wrażenie wzbudziła niewątpliwie makieta bitwy pod Grunwaldem, gdzie tysiące małych klockowych rycerzyków stało naprzeciwko siebie w gotowości bojowej oraz makieta Bitwy pod Oliwą. Na pochwałę zasługuje fakt, że oglądając prezentowane wydarzenia nie czuć dysonansu pomiędzy zabawkową formą a tragiczną w sumie treścią opowieści.

{youtube}F2YLolMoXAo{/youtube}

Niewątpliwie HistoryLand to bardzo interesująca forma opowieści o niektórych wydarzeniach i miejscach istotnych w historii Polski. Warto zabrać tam dzieci podczas rodzinnej wyprawy, jak również podczas szkolnej wycieczki. To całkiem miła odmiana dla dzieci podczas zwiedzania Krakowa i poznawania jego historii, pozostająca jednak w historycznym kontekście wycieczki. 

Zdjęcia: podrozezklasa.pl

 

Galeria Figur Stalowych

Kompletną odmianą jest bardzo interesująca, dostępna w ramach obiektu, galeria figur stalowych. Zbudowane z elementów recyklingowych stalowe sportowe auta, do których można wejść i zrobić sobie zdjęcie, figury postaci z filmów s-f i bajek robią na wszystkich niesamowite wrażenie. Widać w tym nutkę artystycznego zacięcia autorów i pasję przekuwania niczego w coś niezwykłego. To świetna atrakcja dla tych, którzy odwiedzają HistoryLand. Można dotykać, wchodzić do aut i robić zdjęcia do woli.

 Zdjęcia: podrozezklasa.pl

 

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek z dziećmi:

Adres:

HistoryLand, Stary Dworzec PKP,
plac Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3, 31-154 Kraków,

Telefon kontaktowy: Biuro Obsługi Klienta (poniedziałek – sobota, 9.00 – 16.00)
tel.: +48 530 903 053
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www: https://historyland.pl 
Parking dla autobusów:

W sąsiedztwie obiektu

Szczegółowy cennik dla gości indywidualnych:

Normalny – przysługuje osobom powyżej 16. roku życia.
27,00 zł

Ulgowy – przysługuje dzieciom i młodzieży szkolnej do 16. roku życia.
24,00 zł

Rodzinny 4 (2+2) – przysługuje rodzicom lub opiekunom z dziećmi. Upoważnia do wejścia 4 osoby, w tym maksymalnie 2 osoby dorosłe oraz 2 dzieci do 16. roku życia.
89,00 zł

Rodzinny 5 (2+3) – przysługuje rodzicom lub opiekunom z dziećmi. Upoważnia do wstępu 5 osób, w tym maksymalnie 2 osoby dorosłe oraz 3 dzieci do 16. roku życia.
109,00 zł

Rodzinny 6 (2+4) – przysługuje rodzicom lub opiekunom z dziećmi. Upoważnia do wstępu 6 osób, w tym maksymalnie 2 osoby dorosłe oraz 4 dzieci do 16. roku życia.
129,00 zł

(Ceny na dzień 07-05-2019)

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

 

Grupowy, 10-20 osób dorosłych
26,00 zł

Grupowy, powyżej 20 osób dorosłych
25,00 zł

Grupowy ulgowy, 10-20 osób
21,00 zł

Grupowy ulgowy, powyżej 20 osób
20,00 zł

(Ceny na dzień 07-05-2019)

Cennik przewodników:

1-4 os. – 35 zł
5-10 os. – 50 zł
11-30 os. – 80 zł

Cennik audioprzewodników:

5 zł / szt. w ramach biletów indywidualnych
3 zł / szt. w ramach biletów rodzinnych

Minimalny czas zwiedzania: 40 min
Maksymalny czas zwiedzania:

1 godz. 30 min

Godziny i dni otwarcia:

Godziny otwarcia
pon. – pt.: 9:00 – 17:00
sob. – niedz.: 10:00 – 18:00

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół: https://gokidz.pl/szkoly/ 
Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Bilet grupowy normalny – przysługuje 1 osobie dorosłej w zorganizowanej grupie osób powyżej 16. roku życia. Grupy zorganizowane mogą liczyć od 10 do 20 osób lub powyżej 20 osób.

Bilet grupowy ulgowy – przysługuje 1 osobie w zorganizowanej grupie przedszkolnej i szkolnej (osoby do 16. roku życia). Grupy zorganizowane mogą liczyć od 10 do 20 osób lub powyżej 20 osób (plus opiekun). Do każdej puli 10 biletów 1 bilet dla opiekuna gratis (każdy kolejny opiekun zobowiązany jest kupić bilet).

Dzieci w wieku do 3 lat mogą odwiedzać HistoryLand bezpłatnie, wstęp możliwy jest jednak wyłącznie w towarzystwie rodzica bądź opiekuna. Odkrywanie HistoryLandu to niezwykła przygoda, pragniemy jednak zwrócić uwagę na to, że nasze centrum i dostępne w nim atrakcje dedykowane najmłodszym zainteresują przede wszystkim dzieci powyżej 3. roku życia.

Bilety do HistoryLandu nabywa się na konkretne godziny, są one dostępne w odstępach 30-minutowych. Zakupiony bilet upoważnia do wejścia do naszego centrum w przeciągu 15 minut od wybranej godziny wizyty. Komfortowe odkrywanie naszego centrum trwa około półtorej godziny.

Stałe ekspozycje:

 Nie dotyczy

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA