Kościół Wang

Kościół Wang

Kościół Wang został zbudowany na przełomie XII i XIIIw. w południowej Norwegii, w miejscowości Vang, położonej nad jeziorem Vang. Stąd też wywodzi się jego nazwa.

W XIX w. kościółek Wang okazał się za mały i wymagał kosztownej naprawy. Postanowiono go sprzedać, a pozyskane pieniądze przeznaczyć na spłatę pożyczki na budowę nowej świątyni. Piękny kościółek znalazł swojego nabywcę w osobie króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV, który zakupił go  za 427 marek. Po sporządzeniu dokumentacji przez królewskiego architekta, obiekt rozebrano na części i w 1841 r. przewieziono w skrzyniach statkiem do Szczecina, a następnie do Muzeum Królewskiego w Berlinie.

Król zrezygnował jednak z postawienia kościoła na Wyspie Pawiej koło Berlina i zaczął szukać miejsca, w którym świątynia mogłaby służyć nabożeństwom. Dzięki zabiegom hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca, wiosną 1842 roku, postanowiono przenieść kościółek w Karkonosze, aby mógł służyć ewangelikom, mieszkającym w Karpaczu i okolicach. 2 sierpnia 1842 r. król Fryderyk Wilhelm IV osobiście dokonał położenia kamienia węgielnego, a dwa lata później, 28 lipca 1844 r., nastąpiło uroczyste otwarcie i poświęcenie kościoła przy udziale króla i jego małżonki, księcia holenderskiego Fryderyka i wielu innych znanych osobistości.

Kościół Wang został wzniesiony na wzór najlepszych przykładów skandynawskiego drewnianego budownictwa sakralnego i stanowi bezcenne dzieło dawnej sztuki nordyckiej. Świątynia wykonana jest z sosny norweskiej, która, nasycona żywicą, wykazuje niezwykłą trwałość. Odrzwia zewnętrzne, przez które wchodzi się do kościółka, zwracają uwagę swymi półkolumnami, ozdobionymi plątaniną wężów i roślin. Na kapitelach stoją stylizowane lwy, występujące w symbolicznej roli stworów strzegących bram.

Kościół Wang jest sam w sobie wspaniałym dziełem sztuki udostępnianym zwiedzającym. Jednocześnie cały czas spełnia swoją funkcję sakralną. Wokół kościoła znajduje się niewielki cmentarz, a widok z terenu cmenatrza - szeroka panorama na okolice - zapiera dech w piersiach. 

Galeria zdjęć:

Autor: podrozezklasa.pl

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Kościół Wang
PARAFIA EWANGELICKO – AUGSBURSKA WANG
58-540 Karpacz
ul. Na Śnieżkę 8

Telefon kontaktowy: 75 76 19 228
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www:

http://wang.com.pl/ 

Parking dla autobusów:

Brak

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

Dorośli – 10,00 zł
Dzieci (od 6 lat) – 5,00 zł
Uczniowie, studenci do 26 lat – 5,00zł
Foto, kamera – 5,00 zł
Wstęp tylko na plac – 2,00 zł

Cennik przewodników: brak informacji
Minimalny czas zwiedzania: 15 minut
Maksymalny czas zwiedzania:

40 minut

Godziny i dni otwarcia:

15 kwietnia – 31 października
od godz. 9.00 do 18.00

1 listopada – 14 kwietnia
od godz . 9.00 do 17.00

W niedziele i święta o godz. 10.00 odprawia się nabożeństwa. Zwiedzanie kościoła jest wtedy możliwe po godz. 11.30.

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

 

brak
Ważne informacje dla wycieczek szkolnych: Brak
Stałe ekspozycje:

brak

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA