Magurski Park Narodowy

Magurski Park Narodowy

Magurski Park Narodowy znajduje się na granicy województw małopolskiego i podkarpackiego w samym sercu Beskidu Niskiego. Swoim zasięgiem obejmuje górne dorzecze Wisłoki oraz pasmo Magury Wątkowskiej.  To ponad 19 tysięcy hektarów wspaniałego górskiego krajobrazu, w 90% pokrytego gęstym lasem, który zamieszkują m. in. niedźwiedzie, wilki, rysie, łosie i orły. 

Magurski Park Narodowy powstał w 1995 roku. Jego celem jest przede wszystkim ochrona unikatowego w skali Karpat obszaru przejściowego między Karpatami Zachodnimi i Karpatami Wschodnimi. Na jego terenie wyróżnić można dwa piętra roślinne: pogórza i regla dolnego. Piętro pogórza, zajmujące około 43% powierzchni parku i sięgające 530 m n.p.m., to głównie drzewostany sztuczne z przewagą sosny. Piętro regla dolnego, sięgające od 530 m n.p.m. wzwyż, to głównie naturalne lasy bukowe  z domieszką jedlin i rzadko występujących w Karpatach jaworzyn. Istnieją tu trzy obszary ochrony ścisłej: Magura Wątkowska, Kamień i Zimna Woda. Na szczególną uwagę zasługuje rezerwat skalny Kornuty oraz pomnik przyrody Diabli Kamień. Najwyższy szczyt w parku to Wątkowa 846 m n.p.m. 

Przyroda

W parku występuje prawie 800 gatunków roślin i prawie 200 gatunków zwierząt, w tym 55 gatunków ssaków. Szczególną opieką w Parku otoczone są rysie i żbiki. Ten ostatni należy w kraju do zwierząt ginących, jego jedyne znane stanowiska położone są w Karpatach. Można też spotkać tutaj niedźwiedzie, wilki, borsuki, łosie i inne gatunki, niegdyś powszechnie spotykane w Polsce. Interesującą atrakcją Parku i jego bezpośredniej okolicy są liczne cerkwie prawosławne, a także kapliczki, kamienne krzyże i figury przydrożne. 

Szlaki turystyczne

Dla turystów preferujących piesze podróże przygotowanych zostało 10 szlaków pieszych, w większości żółtych, łatwych do pokonania nawet dla niewprawnych wędrowników. Dostępne są również szlaki rowerowe i konne. Przez teren Magurskiego Parku Narodowego przebiega również fragment Szlaku Architektury Drewnianej. Trasa o długości 113 km prowadzi z Sanoka na południe do Rzepedzi i Komańczy, a następnie na zachód w kierunku Jaślisk, Dukli do Krempnej i dalej na zachód przez Nowy Żmigród do Pielgrzymki.

Chętni mogą wybrać się do pięciu wyznaczonych ścieżek przyrodniczych:

  1. Ścieżka przyrodnicza Kiczera im prof. Jana Rafińskiego, o długości 5 km jest interdyscyplinarna, a w trakcie jej przejścia poruszane są zagadnienia ogólnoprzyrodnicze oraz dotyczące funkcjonowania Parku.
  2. Ścieżka przyrodnicza Hałbów - Kamień. Ścieżka zaczyna się przy Ośrodku Edukacyjnym wraz z Muzeum MPN w Krempnej i prowadzi przez Przełęcz Hałbowską, południowe stoki góry Kamień aż do cerkwi greckokatolickiej w Krempnej. Długość jej wynosi 10,4 km i w większości prowadzi przez tereny leśne. Na trasie ścieżki wyznaczono 18 przystanków, na których można się zapoznać z przyrodą Parku oraz niektórymi działaniami ochroniarskimi. Czas przejścia wynosi od 3 do 4 godzin.
  3. Ścieżka przyrodnicza Folusz - Rozpoczyna ona swój bieg w Foluszu przy wejściu zielonego szlaku na teren Magurskiego PN w okolicy wodospadu Magurskiego, a kończy na miejscu dziennego wypoczynku przy zejściu żółtego szlaku z Kornutów w okolicy wychodni skalnej „Diabli Kamień”. Tę niezwykle malowniczą trasę można przejść w obu kierunkach w około 2 godziny.
  4. Ścieżka przyrodniczo – kulturowa Świerzowa Ruska.  4 - kilometrowa trasa ma łagodny przebieg i można ją przebyć w 2 godziny. Na jej trasie można poznać historię nieistniejącej już wsi łemkowskiej Świerzowa Ruska, kulturę jej mieszkańców oraz przyrodę i procesy, które cały czas zachodzą w tej dolinie.
  5. Ścieżka przyrodniczo - historyczna Olchowiec. Najdłuższa z wszystkich ścieżek na terenie Parku liczy 11,5 km. Czas jej przejścia to około 5 godzin. Podczas tej trasy poznamy nie tylko walory przyrodnicze Parku, ale także dziedzictwo kulturowe i historyczne terenu.

 

Zdjęcia źródło: Magurski Park Narodowy,
Autorzy zdjęć: Piotr Regula, Andrzej Czaderna, Ewa Braun, Sławomir Basista, Agnieszka Nowak, Stefan Michalik, Mateusz Myszkowski, Renata i Marek Kosińscy, Agnieszka i Damian Nowak, Maciej Gadek, Piotr Osyczka.

 

Oferta edukacyjna

Magurski Park Narodowy jest wspaniale przygotowany do przekazywania wiedzy na temat przyrody, historii i swoich funkcji zarówno dzieciom jak i dorosłym. Na cele edukacyjne został stworzony Ośrodek Edukacyjny wraz z Muzeum im. Jana Szafrańskiego w Krempnej. W Ośrodku można znaleźć salę ekspozycyjną z trzydziestominutowym spektaklem przyrodniczym obrazującym historię kształtowania się obecnego stanu przyrody na terenie Parku, salę przyrodniczą przystosowaną do prowadzenia warsztatów oraz wystawy czasowe i stałe oraz czytelnię. 

Dla szkół i przedszkoli organizowane są warsztaty dostosowane do wieku uczestników, gry terenowe, prelekcje oraz wycieczki z przewodnikiem po opisanych wyżej ścieżkach edukacyjnych. 

Bieżąca oferta dla wycieczek szkolnych dostępna jest na stronie internetowej: http://magurskipn.pl/index.php?d=artykul&kat=165&art=1010 

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek z dziećmi:

Adres:

Magurski Park Narodowy
Krempna 59
38 – 232 Krempna

Telefon kontaktowy: (+48) 134414099, (+48) 134414440
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www: https://www.teatrstary.eu 
Parking dla autobusów:

Dostępny

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

Szczegółowy i na bieżąco aktualizowany cennik wstępu na teren Parku oraz usług edukacyjnych i innych dostępny jest na stronie: http://magurskipn.pl/index.php?d=artykul&kat=66&art=734 

Cennik przewodników: wg cennika z linku powyżej
Minimalny czas zwiedzania: W zależności od wybranej opcji
Maksymalny czas zwiedzania:

W zależności od wybranej opcji

Godziny i dni otwarcia:

Ośrodek Edukacyjny: 

od 1 listopada do 30 kwietnia
poniedziałek: nieczynne
wtorek – piątek: od 7.00 do 15.00
soboty, niedziele i święta: nieczynne
od 1 maja do 31 października
poniedziałek: nieczynne
wtorek – piątek: od 7.00 do 17.00
soboty, niedziele i święta: od 9.00 do 17.00

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół: Bieżąca oferta dla wycieczek szkolnych dostępna jest na stronie internetowej: http://magurskipn.pl/index.php?d=artykul&kat=165&art=1010 
Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Osobę odpowiedzialną za grupę (przewodnika, nauczyciela, organizatora) prosimy o wcześniejszy kontakt w celu rezerwacji terminu i ustalenia szczegółów.

Stałe ekspozycje:

 Nie dotyczy

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA