Pomysł na wycieczkę z dziećmi | wycieczkę szkolną

Wycieczka szkolna do Gdyni

Miasto z morza. Wycieczka szkolna do Gdyni

Gdynia to wyjątkowe miasto na mapie Polski. Powstałe gigantycznym wysiłkiem wielu Polaków w dwudziestoleciu międzywojennym stało się - i nadal jest - oknem na świat. W czasie, gdy bliski Gdańsk, zwany w okresie międzywojennym Wolnym Miastem, w rzeczywistości był zdominowany przez Niemców, Gdynia, ze swoim nowo powstałym portem, była w pełni polska i niezależna. W zasadzie żadne miasto w Polsce w tym okresie nie cieszyło się podobną estymą jak Gdynia. Dziś dalej jest nowoczesnym miastem pełnym ciekawych zakątków, wspaniałych widoków i tajemnic, chętnie odwiedzanym przez turystów, w tym wycieczki szkolne.

 

Co warto zobaczyć? Wycieczka szkolna do Gdyni.

Niewątpliwie Gdynia słynie z nieprzeciętnych widoków. Położona nad Zatoką Gdańską dysponuje wspaniałymi miejscami spacerowymi, atrakcyjnymi zwłaszcza dla dzieci mieszkających z dala od morza. Jadąc od strony południowej można się zatrzymać w dzielnicy Orłowo, gdzie z pięknego molo w Orłowie, można z dziećmi podziwiać Klif Orłowski, wysoką skarpę wcinającą się w morze. Z drugiej strony, przy dobrej pogodzie, wspaniale prezentuje się Gdańsk, a zwłaszcza dźwigi Stoczni Gdańskiej, które z daleka wyglądają jak stado pasących się żyraf. To też wspaniała okazja na spacer po plaży, a w czerwcu czy wrześniu nawet krótką kąpiel. Odwiedzając molo, można skorzystać z okazji wejść na kilka chwil do Domku Żeromskiego, domu, w którym pisarz mieszkał i tworzył przez kilka miesięcy w 1920 roku.

Molo w Orłowie i Klif Orłowski

 

Po przywitaniu się z morzem warto rozruszać szare komórki i wybrać się z wycieczką szkolną, czy indywidualnie z dziećmi do jednego z najciekawszych miejsc w Gdyni: Centrum Nauki Experyment. To miejsce, w którym dzieci mają możliwość odkrywania sekretów nauki, korzystając z wystaw interaktywnych pod opieką edukatorów. Mogą też brać udział w warsztatach czy pokazach naukowych. Centrum Nauki Experyment prowadzi zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży od przedszkola do szkół średnich. Aby skorzystać z tej możliwości, należy wcześniej skontaktować się z Centrum i zarezerwować termin. Wizyta w Experymencie pochłonie z pewnością od 2 do nawet 4 godzin.

Centrum Nauki Experyment

 

Kierując się dalej na północ dojedziemy do śródmieścia Gdyni. Tutaj też trudno oprzeć się możliwości spaceru wzdłuż morza Bulwarem Nadmorskim i koniecznie Skwerem Kościuszki. Przy Skwerze Kościuszki na dzieci czekają 3 atrakcje, w tym dwie na wodzie. Niewątpliwą atrakcją będą tutaj dwa statki stojące przy nabrzeżu: piękny żaglowiec Dar Pomorza z 1909 roku oraz niszczyciel ORP "Błyskawica", który brał aktywny udział w walkach podczas II wojny światowej. Na obydwa statki można wejść, zobaczyć jak wyglądają pod pokładem, zrobić sobie zdjęcia za kołem sterowym  i przy burcie. To naprawdę wspaniała atrakcja dla dzieci.

ORP "Błyskawica"

 

Niewiele dalej w kierunku morza znajduje się budynek Akwarium Gdyńskiego. Z zewnątrz może niezbyt atrakcyjny, ale w środku skrywa w sobie niezwykłą wystawę pełną akwariów wypełnionych kolorowymi rybami słodkowodnymi i morskimi, a także koralowce, ukwiały i inne wodne stworzenia. Na odwiedziny Akwarium Gdyńskiego warto zarezerwować sobie co najmniej godzinę.

Jeśli chcemy, aby dzieci czy młodzież z naszej wycieczki, poznały lepiej historię Gdyni, bardzo przydatne będą ku temu odwiedzimy w Muzeum Miasta Gdyni. Tam na wystawie stałej można poznać historię powstania Gdyni i sylwetki ludzi, którzy odegrali w powstaniu i budowie Gdyni szczególną rolę. Tutaj też można rozważyć skorzystanie z lekcji muzealnej dostosowanej do wieku uczniów. Warto też zwrócić uwagę na bardzo interesujące wystawy czasowe. 

Tuż obok Muzeum Miasta Gdyni znajduje się Muzeum Marynarki Wojennej, warte do odwiedzenia dla uczniów starszych klas, którzy na lekcjach historii przerabiają już trudne dla Polski czasy okresu odzyskania niepodległości i II wojny światowej. Kolejny budynek w sąsiedztwie to wyjątkowy Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej, który w swoim repertuarze prezentuje głównie musicale, ale też wiele przedstawień gościnnych teatrów w całej Polski. Na deskach Teatru wystawiane są sztuki, które przypadną do gustu widzom w każdym wieku. Nie obędzie się tutaj jednak bez wcześniejszej rezerwacji biletów, ponieważ Teatr ten cieszy się dużą popularnością i niemal niemożliwy jest zakup biletów na kilka dni wcześniej. 

Tuż obok tych wszystkich miejsc wznosi się Kamienna Góra, skąd rozciąga się niesamowity widok na Gdynię i morze. Góra sama w sobie nie jest bardzo wysoka, ale znużeni wycieczką uczniowie chętnie się na niej znajdą, ponieważ można na nią wjechać kolejką. Trasa, którą porusza się kolejka nie jest wielka, ale kolejka, to kolejka...

Opuszczamy ścisłe centrum miasta i udajemy się nieco na północ. W miejscu, gdzie ląd się ucina i widzimy już wody portu, czeka na nas kolejna atrakcja turystyczna: Muzeum Emigracji w Gdyni. Muzeum zlokalizowane jest w bardzo interesującym budynku na mapie Gdyni, mianowicie w dawnym Dworcu Morskim, z którego w przez wiele lat wypływało na szerokie wody i wracało do kraju wiele tysięcy Polaków. Historii tych właśnie osób poświęcone jest to Muzeum. Na odwiedziny stałej wystawy trzeba przeznaczyć minimum 1,5 godziny, a najlepiej 2,5. Dzieci z wycieczki szkolnej będą miały okazję dowiedzieć się, jaka jest historia polskiej emigracji na przestrzeni wieków, ze szczególnym natężeniem czasów, w których Dworzec Morski pełnił swoją pierwotną funkcję. Wystawa w żadnej mierze nie jest nudna, a walory edukacyjne są nie do przecenienia. Warto skorzystać tutaj z pomocy przewodnika. 

Wystawa stała w Muzeum Emigracji w Gdyni

 

Gdy dzieci są już zmęczone potężną dawką wiedzy, najlepszym sposobem na odpoczynek jest trochę ruchu. W Gdyni jest wiele miejsc, gdzie można dać się wyszaleć dzieciom. Polecamy jednak 3 z nich: Adventure Park Kolibki, gdzie na dzieci czekają takie atrakcje jak parki linowy, off road czy paintball. Jump City - pokaźnych rozmiarów park trampolin oraz, znajdujący się w pobliskiej Redzie Aquapark z wieloma atrakcjami dla fanów wodnej rozrywki.

W ciepłe miesiące można też skorzystać z rejsu pirackim statkiem do Sopotu lub wypłynąć na Hel i z powrotem statkiem Żeglugi Gdańskiej. 

Gdynia jest miastem pełnym atrakcji. Skorzystanie z każdej z nich wymagałoby od dzieci wysiłku ponad ich siły, dlatego poniżej przedstawiamy propozycje planu jednodniowej wycieczki do Gdyni w zależności od wieku uczniów. Jeżeli wybierasz się jednak rodzinnie, plan ten również pomoże Ci zaplanować swoją wycieczkę do Gdyni z dziećmi.

 

 

 

Pomysł na wycieczkę szkolną do Gdyni dla klas 1-3

Podczas realizacji poniższej wycieczki dzieci będą mogły ciekawie spędzić czas, obserwując zjawiska fizyczne, chemiczne i przyrodnicze. Dzień wycieczki zakończą w parku trampolin.

Plan wycieczki szkolnej Czas
Centrum Nauki Experyment - wystawa stała, pokaz doświadczeń 8:00-10:30
Bulwar Nadmorski - spacer, pamiątki 10:45-12:00
Ciepły posiłek 12:00-13:00
Akwarium Morskie - oprowadzanie z przewodnikiem 13:10-14:30
Jump City - park trampolin 15:00-16:30
Powrót 16:30 >

 

 

Pomysł na wycieczkę szkolną dla klas 4-8

Dzieci podczas wycieczki szkolnej spędzą ciekawy czas podczas którego będą mogły obserwować zjawiska fizyczne i chemiczne, odnoszące się do przedmiotów szkolnych. Rozszerzą swoją wiedzę historyczną w zakresie XX w (polecane dla klas ósmych).

Plan wycieczki szkolnej Czas
Centrum Nauki Experyment - wystawa stała, pokaz doświadczeń 8:00-10:30
Bulwar Nadmorski - spacer, pamiątki 10:45-12:00
Zwiedzanie statków Dar Pomorza i ORP "Błyskawica" 12:00-13:00
Ciepły posiłek 13:00-14:00
Muzeum Emigracji - oprowadzanie z przewodnikiem 14:10-16:00
Aqua Park Reda 16:30-18:30
Posiłek - kolacja - fast food 19:00-19:30
Powrót 19:30 >

 

 

Pomysł na wycieczkę szkolną dla liceum / technikum

Podczas wycieczki młodzież rozszerzy swoją wiedzę z zakresu historii XX w. i literatury. 

Plan wycieczki szkolnej Czas
Molo w Orłowie i Domek Żeromskiego 8:00-9:00
Muzeum Miasta Gdyni - oprowadzanie z przewodnikiem 9:15-10:30
Bulwar Nadmorski - spacer brzegiem morza 10:30-11:30
Zwiedzanie statków Dar Pomorza i ORP "Błyskawica" 11:30-12:15
Ciepły posiłek 12:15-13:15
Muzeum Emigracji - oprowadzanie z przewodnikiem 13:30-16:00
Seans filmowy + oprowadzanie po Gdyńskim Centrum Filmowym 16:10-18:30
Posiłek - kolacja - fast food, spacer ulicą Świętojańską 18:30-19:30
Powrót 19:30 >

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA