Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

Obecne zbiory Muzeum to zarówno spuścizna po przedwojennym Muzeum Miejskim, jak również nabytki i dary powojenne oraz zabytki pochodzące z badań archeologicznych prowadzonych przez elbląskie Muzeum (m.in. z wikińskiej osady Truso, elbląskiego Starego Miasta, cmentarzyska gockiego w Weklicach).

Muzeum w Elblągu to:

Najbogatszy w Polsce zbiór zabytków archeologicznych pochodzących z 30-letnich badań wykopaliskowych prowadzonych na terenie Starego Miasta w Elblągu, dzięki którym poznano układ urbanistyczny miasta, formy zabudowy murowanej i drewnianej, ale również uzyskano dokładne informacje o funkcjonujących w Elblągu gałęziach wytwórczości czy prowadzonej przez elblążan wymianie handlowej. Olbrzymi zbiór zabytków z gliny, skór, szkła, metalu i drewna daje barwny obraz kultury materialnej miasta, ukazuje poziom życia jego mieszkańców oraz obrazuje życie codzienne elblążan od XIII do pocz. XX w. Większość odkrytych przez elbląskich archeologów zabytków znaleziono w latrynach, które są prawdziwymi skarbnicami dla badaczy. Tutaj do naszych czasów przetrwały instrumenty muzyczne, znaki pielgrzymie, tabliczki woskowe czy zabawki dziecięce, niezwykle cenne źródła wiedzy o dawnym Elblągu.

Zbiór zabytków archeologicznych związanych z działalnością osady Truso, pozyskanych w wyniku badań prowadzonych przez Muzeum w miejscowości Janów Pomorski. Do lat 80-tych XXw. osada znana była tylko z przekazu Wulfstana, wysłannika angielskiego króla Alfreda Wielkiego, który ok. roku 890 odbył podróż morską miedzy duńskim Hedeby, a rejonem ujścia Wisły. Osada założona była bezpośrednio nad brzegiem jeziora Drużno, zajmującej obszar ok. 15 hektarów, a zamieszkiwała ją ludność w głównej mierze skandynawska i pruska. Kolekcja zabytków ukazuje przeróżne aspekty życia mieszkańców Truso, od rzemiosł (złotnictwo, szklarstwo, bursztyniarstwo, kowalstwo, rogowiarstwo) przez przedmioty związane z życiem codziennym (np. noże żelazne, grzebienie rogowe czy kościane łyżwy) po dowody dalekosiężnego handlu (monety, ciężarki wagowe). Obecnie ośrodki takie jak Truso, naukowcy określają mianem ośrodka wczesnomiejskiego, miejsca tego typu funkcjonowały w basenie Morza Bałtyckiego w okresie między 700, a 1100 rokiem n.e. 

Zabytki związane z tajemniczym ludem Gotów, które pochodzą głównie z cmentarzysk odkrytych na terenie naszego miasta oraz na Wysoczyźnie Elbląskiej. Goci to lud pochodzenia germańskiego, który przybył w rejon ujścia Wisły w pierwszym wieku naszej ery i tutaj kontrolował ostatnią, najważniejszą częścią Szlaku Bursztynowego mając ogromny wpływ na jego funkcjonowanie. Dzięki handlowi bursztynem posiadali bliskie kontakty ze światem śródziemnomorskim (Cesarstwo Rzymskie). Goci wraz z Gepidami zapoczątkowali ogromną falę zmian, których efektem jest współczesna Europa.

{youtube}ogO6ixtI_Zc{/youtube}

Zabytki i dokumenty związane z historią miasta Elbląga, dokumenty lokacyjne miasta, pieczęcie, bogaty zbiór monet i rycin, które pozwalają dowiedzieć się, kto założył miasto, jak rozwijała się jego zabudowa, którzy królowie odwiedzali nasze miasto i przede wszystkim jak zawiłe były losy Elbląga i jego mieszkańców na przestrzeni wieków.

Przepiękne eksponaty obrazujące mistrzowski poziom rzemiosła elbląskiego w XVII – XVIII w (meble, ceramika, przedmioty z cyny i srebra). Zabytki pochodzą głównie z kolekcji Muzeum w Elblągu, a jedynie w niewielkim stopniu są uzupełnione obiektami pochodzącymi z innych zbiorów. Wysoka jakość ich wykonania oraz doskonałe zdobnictwo świadczą o gustach mieszczan oraz o możliwościach i wysokich umiejętnościach rzemieślników elbląskich.

Jedna z największych w Europie kolekcja ceramiki kadyńskiej, pochodząca ze zbiorów elbląskiego kolekcjonera Edwarda Parzycha, na którą składają się przepiękne przedmioty z terakoty, majoliki, kamionki oraz ceramika budowlana. Wybrane naczynia, rzeźba figuralna, płaskorzeźby i przedmioty codziennego użytku są charakterystyczne dla różnych nurtów i okresów Wytwórni Majoliki w Kadynach, której okres działalności przypada na lata 1905 – 1945.

Eksponaty etnograficzne - pamiątki po dawnych mieszkańcach Żuław i Wysoczyzny Elbląskiej w postaci mebli, sprzętów, przyborów kuchennych, naczyń, które występowały w wiejskim domu na obszarze Żuław przed II wojną światową (najstarsze obiekty pochodzą z poł. XVIII w, większość z końca XIX w).

 

Galeria zdjęć:

Zdjęcia udostępnione przez/ uznanie autorstwa: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

 

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

Ul. Bulwar Zygmunta Augusta 11
82-300 Elbląg

Telefon kontaktowy:

(55) 232 72 73 wew. 43

Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www: www.muzeum.elblag.pl 
Parking dla autobusów: Zamkowa 3-5 82-300 Elbląg
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

Grupy zorganizowane (6-20 osób) zniżka 50%

Gimnazjum:

Wystawy – 5 zł / 4 zł
Atrakcje multimedialne – 6 zł / 5 zł

Podzamcze:

Wystawy – 7,50 zł / 6 zł
Atrakcje multimedialne – 5 zł / 4 zł
Oba budynki – 10 zł / 7,50zł

Cennik przewodników:

Grupa do 5 osób – 40 zł

Grupa 6-20 osób – 50 zł

Minimalny czas zwiedzania: 60 minut
Maksymalny czas zwiedzania:

180 minut

Godziny i dni otwarcia:

1 października – 31 maja:

Wtorek – niedziela 8.30 – 15.30

1 czerwca – 30 września:

Wtorek – niedziela 10.30 – 17.30

W poniedziałki Muzeum jest nieczynne dla zwiedzających.

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

Lekcje bez działań plastycznych – 5 zł / os.

Zajęcia poszerzone o działania plastyczne – 8 zł / os.

Szczegóły dotyczące oferty edukacyjnej na: http://www.muzeum.elblag.pl/edukacja/ 

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych: brak

 

Stałe ekspozycje:

Elbląg Reconditus.

Świadectwa. Historia w twarzach -  twarze historii.

Truso – legenda Bałtyku.

Goci. Znad Bałtyku do Rzymu.

Żuławy – ziemia ujarzmiona. Między trzema gardzielami Wisły.

Relikty chwały Elbląga i regionu.

Historia ukryta pod ziemią.

Kunstkamera Edwarda Parzycha

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA