Muzeum Pogranicza w Działdowie

Muzeum Pogranicza w Działdowie

 

Muzeum Pogranicza w Działdowie jest samorządową instytucją kultury, powstałą pierwotnie jako Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie. Blisko 700-letnia historia miasta oraz rozpoczęcie remontu gotyckiej części zamku, spowodowały, że pojawiła się potrzeba zmiany nazwy instytucji na Muzeum Pogranicza w Działdowie.

Nowo nazwana jednostka, doskonale wpisuje się w tematykę historyczną Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie, nie tylko ją asymilując, ale też poszerzając. Nadanie muzeum nowej nazwy, stworzyło warunki do poszerzenia problematyki historycznej miasta. Placówka skupia w sobie już nie tylko historię Zakonu Krzyżackiego, ale wybiega dalej. Prezentuje dzieje miasta podczas dwóch wojen światowych, przybliża stosunki gospodarcze i społeczne w okresie międzywojennym, przywraca należną pamięć ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Soldau, funkcjonującego w budynkach koszarowych podczas okupacji hitlerowskiej. Nowa nazwa nie jest przypadkowa, przypomina o wyjątkowej historii Działdowa, które na przestrzeni wieków nieustannie było miastem przygranicznym.

 

Wystawy stałe Muzeum Pogranicza w Działdowie

 

Wystawa stała: Interaktywna wystawa państwa Zakonu Krzyżackiego
ul. Plac Mickiewicza 43, 13-200 Działdowo

Lokalizacja: Ratusz

Sale zaplanowano w porządku chronologicznym. Podczas zwiedzania w pomieszczeniach towarzyszyć nam będą skomponowane specjalnie dla potrzeb muzeum pieśni chóralne oraz odgłosy średniowiecznej codzienności. Muzeum łączy w sobie interaktywne prezentacje multimedialne z ekspozycją stałą, znajdującą się w gablotach. Treści przy każdym stanowisku ekspozycyjnym opracowane są w trzech językach: polskim, niemieckim i angielskim. 

 

Sala nr 1 „Powstanie i ekspansja państwa krzyżackiego”

Pierwsza sala poświęcona jest początkom zakonu krzyżackiego, znajdują się w niej trzy ekrany na których wyświetlane są filmowe prezentacje. Przy pierwszym stanowisku możemy obejrzeć film z lektorem poświęcony początkom zakonu krzyżackiego. Dowiemy się jakie były główne przyczyny powstania bractwa pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, w którym miejscu je założono oraz jak to się stało, że zakonnicy spod znaku czarnego krzyża trafili w końcu na ziemię chełmińską i michałowską. Druga prezentacja obrazuje interaktywną mapę na której obserwujemy ekspansję terytorialną państwa krzyżackiego. Stanowisko trzecie poświęcone jest historii miasta Działdowa oraz roli, jaką odegrał w nim zakon krzyżacki.

Sala nr 2 „Codzienność w czasach zakonu krzyżackiego”

W sali dominują podwieszone nad przeszkoloną podłogą ekrany dotykowe. Na każdym z nich prezentowane są treści poruszające różnorodną tematykę średniowiecza: codzienne życie ówczesnego człowieka, organizację i hierarchię zakonną, średniowieczne osiągnięcia inżynieryjne, sylwetki wielkich mistrzów krzyżackich czy tajniki ówczesnej kuchni (wybrane przepisy średniowieczne można wysłać na dowolny adres internetowy). Pod szklaną podłogą znajduje się wielka mapa obrazująca zasięg terytorialny państwa krzyżackiego w poszczególnych okresach swego istnienia.

Sala nr 3 „Technika wojskowa zakonu”

W pomieszczeniu znajduje się ekspozycja poświęcona rodzajom i typom średniowiecznej broni jak też taktyce i strategii prowadzenia wojen. Na końcu sali umieszczona jest makieta odwzorowująca kształt działdowskiego zamku z drugiej połowy XIV wieku. 

Sala nr 4 „Bitwa pod Grunwaldem. Schyłek państwa krzyżackiego”

Tematyka w czwartej sali skupiona jest wokół schyłku i upadku państwa krzyżackiego. W pomieszczeniu dominuje duży „stół” pełniący funkcję ekranu projekcyjnego. Z wyświetlanych na nim treści dowiemy się o przyczynach konfliktu z Polską w efekcie którego doszło do wielkiej wojny w latach 1409-1411. Poznamy genezę i przebieg bitwy pod Grunwaldem oraz liczebność wojsk biorących w niej udział. Na jednym ze stanowisk poznamy też współczesne losy zakonu krzyżackiego.

Sala nr 5 „Sala kinowa”

 W sali kinowej na dużym ekranie prezentowane są trzy filmy dokumentalne tematycznie związane z zakonem krzyżackim.

Poddasze

Na poddaszu umieszczone są stanowiska przeznaczone głównie dla dzieci i młodzieży. Znajdują się tu między innymi: atrapa średniowiecznego pręgierza z możliwością przywiązania, kopia średniowiecznego uzbrojenia czy imitacja zamkowej celi. Przy jednym ze stanowisk mamy możliwość zrobienia sobie zdjęcia, wyboru stroju średniowiecznego i wysłania go na adres e-mailowy. W multimedialnych goglach obejrzymy sceny batalistyczne oraz zwiedzimy w formacie 3D działdowski zamek z czasów krzyżackich.

  

Wystawa stała: Działdowo – miasto i ludzie dawnego pogranicza
ul. Zamkowa 12, 13-200 Działdowo. Lokalizacja: Gotycka część zamku

W odrestaurowanej gotyckiej części działdowskiego zamku prezentowana jest historyczno-archeologiczna ekspozycja stała, poświęcona długiej i bogatej historii Działdowa, miasta położonego na dawnym pograniczu Prus i polskiego Mazowsza. Chronologicznie uporządkowana ekspozycja stała obejmuje dzieje Działdowszczyzny od starożytności do połowy XX wieku. Zwiedzającym udostępnione są również krużganki oraz dwie najbardziej reprezentacyjne sale zamkowe: kaplica i refektarz. Treści przy każdym stanowisku ekspozycyjnym opracowane są w dwóch językach: polskim i angielskim. 

Sala nr 1 „Działdowo od pradziejów do XIV w.”

W pierwszym pomieszczeniu obejrzymy krótki film poświęcony historii Działdowa. Przy jednym ze stanowisk znajduje się imitacja ciałopalnego grobu wraz z wyposażeniem. Zobaczymy też makietę przedstawiającą przekrój gotyckiego skrzydła zamku, jedynego budynku zamkowego, który zachował się z czasów krzyżackich.

Sala nr 2 „Zamek jako centrum administracyjne”

Po prawej stronie sali możemy zobaczyć mapę Działdowa autorstwa Schrȍttera z przełomu XVIII i XIX wieku. W pomieszczeniu dominuje wielka makieta miasta z najważniejszymi budynkami oraz osadami. Jedno ze stanowisk traktuje o działdowskich starostach i wójtach, którzy zapisali się w historii. W sali znajduje się także zrekonstruowane miejsce pracy wójta. 

Sala nr 3 „Sala numizmatyczna”

W pomieszczeniu możemy oglądać kolekcję monet krzyżackich oraz monet z okresu XVI-XX w., które umieszczone są w dwóch dużych gablotach.

Sala nr 4 „Życie codzienne w średniowiecznym zamku”

W czwartej sali dostępna jest kilkuminutowa wideoprezentacja wyświetlana na specjalnym stole przybliżająca średniowieczne obyczaje kulinarne. Przy jednym ze stanowisk możemy dowiedzieć się o dawnej medycynie i higienie. Z ekspozycji stałej warto zwrócić uwagę na średniowieczną zabawkę oraz kamionkowy pucharek znaleziony na działdowskim zamku.

Sala nr 5 ”Uzbrojenie rycerskie”

W sali znajduje się replika bombardy oraz dwóch zbroi: rycerza polskiego i krzyżackiego. Na jednej ze ścian zamontowany jest duży multimedialny ekran dotyczący średniowiecznego uzbrojenia.

Sala nr 6 „Wojny i bitwy”

W szóstym pomieszczeniu możemy obejrzeć rekonstrukcję okopu z bitwy pod Tannenbergiem oraz wiernie odtworzone postaci rosyjskiego i niemieckiego żołnierza z okresu I wojny światowej, polskiego żołnierza z września 1939 r., żołnierza błękitnej armii gen. Józefa Hallera oraz umundurowanie francuskiego żołnierza z czasów wojen napoleońskich. Ponadto w sali znajdują się dwie duże gabloty, pierwsza poświęcona jest I wojnie światowej, w drugiej znaleźć możemy ekspozycję z czasów II wojny światowej.

Sala nr 7 „Życie społeczno-polityczne w Działdowie od XIX-XX w.”

W sali znajduje się duży ekran na którym wyświetlane są zdjęcia i pocztówki XIX i XX-wiecznego Działdowa. W gablotach możemy obejrzeć eksponaty z okresu XX-lecia międzywojennego, jak też artefakty z Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Zagłady Soldau.

Sala nr 8 „Cmentarze wojenne i pomniki”

W ostatniej sali muzealnej obejrzymy film przedstawiający historię cmentarzy i pomników z okresu I wojny światowej. W pomieszczeniu zamontowane są także infokioski dotyczące historii Komisariatu Straży Granicznej w Działdowie oraz historii miasta w okresie II wojny światowej.

  

Galeria zdjęć:

Zdjęcia udostępnione przez/ uznanie autorstwa: Muzeum Pogranicza w Działdowie

 

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Pogranicza w Działdowie

Interaktywna wystawa państwa Zakonu Krzyżackiego
ul. Plac Mickiewicza 43, 13-200 Działdowo

Działdowo – miasto i ludzie dawnego pogranicza
ul. Zamkowa 12, 13-200 Działdowo

Telefon kontaktowy:

+48 23-697-23-32

Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www: http://muzeum.dzialdowo.pl/ 
Parking dla autobusów: Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

Muzeum Pogranicza w Działdowie mieści w sobie dwie wystawy stałe, w dwóch różnych miejscach:

  1. Wystawa stała: „Działdowo – miasto i ludzie dawnego pogranicza”, ul. Zamkowa 12 (bilety bezpłatne, usługa przewodnicka bezpłatna, tylko dla grup zorganizowanych)

 

  1. Wystawa stała: „Interaktywna wystawa państwa Zakonu Krzyżackiego”, ul. Plac Mickiewicza 43

Bilety ulgowe – 5 zł

Bilety normalne – 8 zł

 

Cennik przewodników:

Grupy zorganizowane do 25 osób – 60 zł

Grupy zorganizowane od 25 osób – 120 zł

Minimalny czas zwiedzania: Standardowy czas zwiedzania obu wystaw wynosi ok. 1 h
Maksymalny czas zwiedzania:

Maksymalny czas zwiedzania:

„Interaktywna wystawa państwa Zakonu Krzyżackiego” – ok. 3 h

„Działdowo – miasto i ludzie dawnego pogranicza” – ok. 2 h

Godziny i dni otwarcia:

1. Wystawa: „Działdowo – miasto i ludzie dawnego pogranicza”

Poniedziałek: nieczynne

Wtorek: 10:00-17:00

Środa: 10:00-17:00

Czwartek: 9:00-17:00

Piątek: 9:00-17:00

Sobota: 10:00-17:00

Niedziela: 10:00-15:00

 

2. Wystawa: „Interaktywna wystawa państwa Zakonu Krzyżackiego”

Poniedziałek: nieczynne

Wtorek: 11:00-16:00

Środa: 11:00-16:00

Czwartek: 11:00-16:00

Piątek: 11:00-16:00

Sobota: 11:00-16:00

Niedziela: nieczynne

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

http://muzeum.dzialdowo.pl/zwiedzajacy/lekcje 

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych: brak

 

Stałe ekspozycje:

1. Wystawa stała: Interaktywna wystawa państwa Zakonu Krzyżackiego

2. Wystawa stała: Działdowo – miasto i ludzie dawnego pogranicza

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA