Podkarpackie

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

Zapraszamy w sentymentalną podróż do jedynego w Polsce Muzeum Dobranocek z wyjątkową kolekcją pamiątek z popularnych animacji dla dzieci, powszechnie nazywanych dobranockami.

To miejsce niezwykłe, w którym można się przenieść do krainy wspomnień, wzruszeń i dobrych emocji - w świat wieczorynek.

Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie utworzono z myślą o dzieciach i dorosłych. Główną jego zaletą, za sprawą charakteru ekspozycji, jest łączenie pokoleń.

Każdy z nas, będąc dzieckiem wieczorną porą oczekiwał na pojawienie się na małym ekranie ulubionych bohaterów dobranocek. Były one emitowane około godziny 19.00 i zwykle trwały dziesięć minut. Czekało się na nie z niecierpliwością, gdyż były jednym z niewielu programów dla dzieci w ciągu dnia. Przynosiły także ukojenie po pełnym wrażeń dniu, stanowiły jego miłe zakończenie. Wielu z nas ma swoich ulubionych bohaterów - dla jednych jest to Miś Uszatek, Colargol albo Rumcajs, inni z sentymentem wspominają Bolka i Lolka, Krecika, Reksia czy Pomysłowego Dobromira.

Muzeum Dobranocek zostało oficjalnie otwarte 22 marca, przez Martynkę i Filipa - dzieci, towarzyszące prezydentowi miasta Tadeuszowi Ferencowi (prywatnie wielbicielowi Rumcajsa), w obecności licznie przybyłych sympatyków dobranocek.

Przez niespełna dwa lata muzeum mieściło się w niewielkim lokalu zabytkowej kamienicy przy ulicy Słowackiego 8. Tu odwiedziło nas ponad 46 tysięcy osób. Drugie urodziny zbiegły się w czasie z przeprowadzką do nowej siedziby przy ulicy Mickiewicza 13, rozbudową ekspozycji oraz powiększeniem dobranockowego zespołu.

W kolekcji Muzeum Dobranocek znajdują się oryginalne lalki z filmów kukiełkowych produkowanych w Studiu Małych Form Filmowych Se-Ma-For w Łodzi. W muzealnych gablotach można spotkać bohaterów takich animacji, jak: Miś Uszatek, Przygody Misia Colargola, Mały Pingwin Pik-Pok, Maurycy i Hawranek, Trzy Misie, Kolorowy Świat Pacyka, Plastusiowy pamiętnik i in. Są też takie skarby, jak emisyjne pacynki, jedyny istniejący rękopis oraz maszynopisy scenariuszy pierwszej polskiej dobranocki Jacek i Agatka, która swoją premierę w Telewizji Polskiej miała 2 października 1962 roku. Można również podziwiać projekty postaci: Gapiszona, Gucia i Cezara, Pyzy a także plansz wyświetlanych przed i po emisji wieczorynek.

W zbiorach znajdują się liczne folie-kadry z filmów animowanych, szkice, dekoracje, scenariusze, scenopisy i recepty animacyjne. Można tu spotkać bohaterów popularnych kreskówek takich, jak: Reksio, Bolek i Lolek, Porwanie Baltazara Gąbki, Kangurek Hip-Hop, Pampalini Łowca Zwierząt, Lis Leon, Przygody błękitnego rycerzyka, Smerfy i wiele innych.

W muzeum oprócz pamiątek związanych ze światem animacji można obejrzeć także przedmioty codziennego użytku, ozdobione wizerunkami dobranockowych postaci. Te z pozoru zwyczajne rzeczy budzą najwięcej emocji i wspomnień.

W kolekcji znajdują się: obrazy, zegary ścienne, budziki, tacki, talerze i kubki ceramiczne, a nawet wiaderko do zabawy w piasku. Zgromadzono tu opakowania po słodyczach - czekoladach, batonach: "Maja", "Ptyś", "Wilk i Zając", "Piaskowy Dziadek" a nawet gumach balonowych "Bolek i Lolek" i "Pszczółka Maja". Są też zachowane w stanie nienaruszonym artykuły spożywcze - miód sztuczny "Maja", gumy balonowe "Smerfy" i kosmetyczne: olejek i mydełka z wizerunkami Jacka i Agatki, proszek do prania "Cypisek", a także kostki mydła "Ptyś" i "Gąska Balbinka" - niektóre sprzed wielu lat.

W muzeum można spotkać dawne modele telewizorów, filmy na szpulach, kasetach i płytach, przezrocza małoobrazkowe, zestawy slajdów, a także wiele modeli projektorów. Chętni mogą posłuchać płyt winylowych z kołysankami, piosenkami oraz słuchowiskami na oryginalnym gramofonie Bambino, jak również obejrzeć pokaz przezroczy.

Wystawom towarzyszy tematyczna oferta edukacyjna lekcji muzealnych, warsztatów artystycznych oraz pokazów skierowana do uczestników w różnym wieku.

Ofertę dla szkół przystosowano do podstawy programowej, by uczniowie mogli korzystać z proponowanych zajęć w ramach lekcji. Rozbudzają one ich zainteresowania, skłaniają do czytania książek, oglądania filmów oraz twórczości własnej.

Najpopularniejszą formą zajęć edukacyjnych, które organizujemy od samego początku istnienia muzeum wraz z zaprzyjaźnionym Oddziałem dla Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, są spotkania Od bajki do Dobranocki, Wędrujące Dobranocki oraz Spotkania z Dobranocką, na których wielbiciele dobranocek poznają literackie pierwowzory bohaterów popularnych bajek.

Muzeum oferuje wiele konkursów oraz projektów edukacyjnych, zarówno w siedzibie, jak poza jej murami. Organizowane są zajęcia plastyczne, lekcje muzealne, warsztaty filmowe i imprezy okolicznościowe. Towarzyszą im gry, zabawy oraz inne atrakcje. Pojawiają się na nich filmowi bohaterowie: Miś Uszatek albo Reksio, budząc emocje małych i dużych wielbicieli animacji.

W placówce odbywają się spotkania ze znanymi twórcami - pisarzami, reżyserami, realizatorami filmów. Gościli tu: Wanda Chotomska, Bohdan Butenko, Tadeusz Wilkosz, Marek Nejman, Halina Filek-Marszałek, Joanna Jasińska-Koronkiewicz, Balbina Bruszewska, Krystyna Kulczycka i inni.

W sali projekcyjnej Muzeum Dobranocek wszyscy zwiedzający mogą uczestniczyć w pokazach filmowych. Tylko tu można obejrzeć najstarsze polskie dobranocki: Jacek i Agatka czy Gąska Balbinka. Można także spędzić czas, oglądając przygody bohaterów popularnych

Zapraszamy

Fotografie: Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie

35-064 Rzeszów, ul. Mickiewicza 13

Telefon kontaktowy:

22 827 76 41 wew. 261

Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

www.muzeumdobranocek.com.pl 

Parking dla autobusów:

ul. Podpromie

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

ceny: bilety grupowe: 4zł/osoba

Cennik przewodników:

usługa przewodnika: 25zł

Minimalny czas zwiedzania:

ok 20 - 30 min

Maksymalny czas zwiedzania:

1 - 1,5 godz

Godziny i dni otwarcia:

poniedziałek: nieczynne
wt - pt 9.00 - 17.00
sb - ndz 10.00 - 18.00

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

w opisie

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

konieczność zarezerwowania terminu

Stałe ekspozycje:

brak info

Planowane wydarzenia:

Noc Muzeów

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA