Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie jest instytucją wielodziałową mieszczącą się w zabytkowym siedemnastowiecznym popijarskim gmachu przy ulicy 3 Maja 19. W skład historycznego zespołu klasztornego wchodzi dawna szkoła męska Zakonu Pijarów (aktualnie I Liceum Ogólnokształcące). Centrum kompleksu architektonicznego zajmuje Kościół parafialny p.w. Św. Krzyża z pięknym wystrojem wnętrza.

W świątyni zachowały się m.in. stiuki z lat 1656-1657, wykonane przez Jana Chrzciciela Falconiego. Kolejnym obiektem w zespole jest dawny klasztor-od 1953 roku Główny Gmach Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Budowla ta była lokum Pijarów do kasacji konwentu (w 1786 roku) dokonanej przez Austriaków po pierwszym rozbiorze Polski.

Zespół architektoniczny powstał w latach 1644-1649 jako fundacja córki Mikołaja Spytka Ligęzy Zofii Pudencjanny (żony Władysława Dominika Ostrogskiego) dla Zgromadzenia Bernardynek trzeciej reguły św. Franciszka. Po śmierci fundatorki-Zofii spadkobierca Rzeszowa Jerzy Sebastian Lubomirski przekazał te dobra Pijarom i częściowo ukończył budowę klasztoru. Aktualna fasada (z przełomu XVII i XVIII wieku) została stworzona przez wybitnego architekta tamtej epoki i książąt Lubomirskich-Szreniawitów Tylmana z Gameren, który również przebudował ten gmach. Historyczna siedziba Muzeum Okręgowego w Rzeszowie z cennymi, barokowymi polichromiami w krużgankach parteru z pierwszej połowy XVIII wieku i unikatowym zespołem malowideł z końca XVII stulecia w refektarzu klasztornym i niegdysiejszej aptece nadaje specyficzną atmosferę i niepowtarzalne piękno w naszej instytucji.

W czasie zaborów w klasztornym gmachu mieściły się urzędy austriackie, a po pierwszej wojnie światowej i odzyskaniu niepodległości urzędy miejskie. Podczas drugiej wojny światowej budynek był zajęty przez hitlerowców. Od jesieni 1944 r. do początku 1945 r. w zabudowaniach klasztornych przebywali Sowieci.

Powstałe w 1935 roku Muzeum było w latach 30. instytucją społeczną i znajdowało się od 1940 roku w kamieniczce w Rynku. W tamtym czasie pozyskiwane muzealia odnosiły się do lokalnego profilu. Po 1945 roku instytucja funkcjonowała jako Muzeum Miasta Rzeszowa, a od 1951 roku pod nazwą Muzeum Okręgowe w Rzeszowie. Po drugiej wojnie światowej nastąpił rozwój miasta i jednocześnie naszej instytucji. W początku lat 50. popijarski klasztor został przeznaczony na stałą siedzibę Muzeum, gdzie do dzisiaj działamy. O dawnej funkcji obiektu świadczą dekoracje malarskie dolnych korytarzy oraz dwóch reprezentacyjnych sal.  

 

Galeria zdjęć:

Zdjęcia udostępnione przez/ uznanie autorstwa: Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

ul. 3 Maja 19, 35-030 Rzeszów

Telefon kontaktowy:

(17) 853-52-78

Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www: www.muzeum.rzeszow.pl 
Parking dla autobusów: Parking przy hali widowiskowo-sportowej Podpromie
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

Bilet wstępu - 10 zł
Bilet wstępu ulgowy - 8 zł
Bilet na zajęcia warsztatowe - 12 zł

Cennik przewodników:

25 zł

Minimalny czas zwiedzania: 45 minut
Maksymalny czas zwiedzania:

120 minut

Godziny i dni otwarcia:

poniedziałek nieczynne
wtorek, środa 8:30 – 15:30
czwartek 8:30 – 17:30
piątek 8:30 – 15:30
sobota nieczynne
niedziela 12:00 – 18:00

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

Aktualna oferta edukacyjna: https://www.muzeum.rzeszow.pl/pl/edukacja/ 

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Zajęcia edukacyjne prosimy zamawiać w sekretariacie Muzeum pod nr tel. (17) 853 52 78, od poniedziałku do piątku w godz. 7:30 – 15:30, z przynajmniej tygodniowym wyprzedzeniem.

Stałe ekspozycje:

Galeria Malarstwa Europejskiego
Galeria Rzemiosła Artystycznego
Galeria Malarstwa Polskiego
Żołnierz polski 1914-1945.
Kolekcja Jana Partyki
Odkopana przeszłość- pradzieje Polski południowo-wschodniej

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA