Pomorskie

Muzeum Emigracji w Gdyni

Muzeum Emigracji w Gdyni

Muzeum Emigracji w Gdyni znajduje się w samym sercu gdyńskiego portu. To właśnie tutaj znajdował się niegdyś Dworzec Morski. Wybudowany w dwudziestoleciu międzywojennym budynek, to nie tylko wspaniały przykład architektury modernistycznej, ale i unikatowe miejsce na mapie Polski – miejsce, w którym zaczynała się podróż.

Przestrzenie dworca przez ponad pół wieku były ostatnim miejscem, w którym Polacy stąpali po ojczystej ziemi. Tutaj na pokładach legendarnych polskich transatlantyków, żegnali się z Polską – czasem na zawsze. Tutaj również wpadali sobie w objęcia, wracając do kraju po czasie rozłąki. Wnętrza budynku i ich elementy, takie jak hole, schody, czy posadzki, zdają się wybrzmiewać ich krokami do dziś.

 

Historia polskiej emigracji

Ze względu na wyjątkowe znaczenie tego miejsca, w 2015 roku otwarto w nim Muzeum Emigracji w Gdyni, pierwsze i jedyne muzeum w Polsce, opowiadające historię wyjazdów Polaków za granicę, począwszy od początków istnienia państwa polskiego, aż po czasy współczesne.


{youtube}k37C0zS193w{/youtube}

 

Nie tylko przeszłość

Nasze Muzeum jest muzeum historycznym, jednak temat który porusza jest uniwersalny – pozwala na utożsamienie się z nim, bez względu na to, ile ma się lat. Podróżowanie i przemieszczanie się, nawet w obrębie najbliższej okolicy, oraz wiążące się z tym emocje, towarzyszą nam od najmłodszych lat. Każdy zna również kogoś, kto gdzieś wyruszył. Świat staje się coraz mniejszy, poruszanie się po nim coraz łatwiejsze, osoby zamieszkujące niegdyś odległe zakątki, stają się swoimi sąsiadami lub kolegami z klasy. Dlatego nauka o wielokulturowości jest dla nas bardzo istotna. Za pośrednictwem wystawy stałej chcemy opowiadać nie tylko o przeszłości, ale i posługiwać się nią jako kontekstem, kształtującym postawy społeczne, jak otwartość, empatia.

 

Działalność edukacyjna

Takimi wartościami kierujemy się również w naszej ofercie edukacyjnej, którą przygotowaliśmy dla dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz dla młodzieży szkół ponadpodstawowych. Można z niej skorzystać również w formie on-line, jeśli odwiedziny w Gdyni nie znajdują się akurat w planie wycieczki J Zawsze z przyjemnością gościmy w naszych progach rodziny z dziećmi (nawet z tymi najmłodszymi), do których kierujemy ofertę warsztatów weekendowych lub wakacyjnych. Projektujemy działania angażujące młodzież, udostępniając jej przestrzeń (nie tylko tę materialną), aby w kreatywny sposób mogła wyrazić siebie.

 

{youtube}nsW1TWFvrI8{/youtube}

 

Muzeum przyjazne

W budynku Muzeum znajduje się Sala Małego Podróżnika, miejsce gdzie dzieci mogą się pobawić. Wyposażone jest ono w biblioteczkę, stale uzupełnianą najpiękniejszymi wydaniami książek dla dzieci z ostatnich lat. W Muzeum mieści się również księgarnia oraz kawiarnia. W pogodne dni można zrelaksować się na tarasie, z którego roztacza się przepiękny widok na morze.

Dążymy do tego, aby nasze Muzeum było instytucją kultury, reagującą na bieżące potrzeby naszych Gości za równo w pod względem tematyki działań, jak i ich dostępności. Chcemy być miejscem spotkań, wymiany myśli i doświadczeń, ciepłym i otwartym jak dom, do którego się wraca.

 

Galeria zdjęć:

Zdjęcia udostępnione przez/ uznanie autorstwa: Muzeum Emigracji w Gdyni

  

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Emigracji w Gdyni

ul. Polska 1, 81-339 Gdynia

Telefon kontaktowy:

+48 58 670 41 61 (kasa)
+48 58 670 41 86 (dział edukacji),
+48 58 670 41 60 (dział edukacji),
+48 58 670 41 57 (dział edukacji),
+48 58 670 41 56 (dział edukacji, koordynatorka ds. dostępności)

Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  (dział edukacji)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  (dział edukacji)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  (dział edukacji)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  (dział edukacji, koordynatorka ds. dostępności)

Adres www: https://polska1.pl/ 
Parking dla autobusów:

Tuż przed wejściem do Muzeum znajduje się kilkanaście miejsc postojowych, w tym miejsce dla osób niepełnosprawnych.

Uwaga: W związku z budową terminalu promowego w Gdyni na czas remontu dozwolone jest parkowanie na chodniku wzdłuż ulicy Polskiej - od ronda Karlskrona do Muzeum włącznie. Ruch pieszy odbywa się ścieżką rowerową.

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:
  • bilet grupowy (minimum 10 osób) normalny na wystawę stałą – 13,00 zł/os.
  • bilet grupowy (minimum 10 osób) ulgowy na wystawę stałą – 9,00 zł/os. (lista osób uprawnionych do korzystania ze zniżki)
     
  • W środę wstęp na wystawę stałą Muzeum Emigracji w Gdyni jest bezpłatny. Prosimy o odbiór bezpłatnych biletów w kasie. 

 

Cennik oferty edukacyjnej

  • zajęcia edukacyjne dla szkół online – 75 zł/45 min.
  • zwiedzanie „Aktywne oprowadzanie” – 5zł/os. + ulgowy grupowy bilet wstępu na wystawę 9 zł/os.
  • warsztaty dla szkół – 15,00 zł/os. (wstęp na wystawę stałą wliczony w cenę biletu, minimalna grupa 15 osób, maksymalna grupa 30 osób)
     
  • karta pracy (dla uczniów klas IV-VI, VII-VIII oraz szkół ponadpodstawowych) – 2zł/szt.
     

Goście indywidualni:

  • bilet normalny na wystawę stałą – 15,00 zł/os.
  • bilet ulgowy na wystawę stałą – 11,00 zł/os. (lista osób uprawnionych do korzystania ze zniżki)
  • bilet rodzinny na wystawę stałą – 40,00 zł (2 os. dorosłe + maksymalnie 4 dzieci w wieku 7-18 lat)
      

Cennik warsztatów dla rodzin z dziećmi:

  • bilet na warsztaty rodzinne oraz warsztaty wakacyjne – 10,00 zł/os. (7,00 zł bilet na warsztaty dla kolejnego dziecka, opiekunowie bezpłatnie)
     
Cennik przewodników:

Koszt oprowadzania ustala się bezpośrednio z przewodnikiem/przewodniczką.

Jeśli są Państwo zainteresowani zwiedzaniem z przewodnikiem/przewodniczką,  prosimy o samodzielny i bezpośredni kontakt.

Lista przewodniczek i przewodników oraz kontakt: https://polska1.pl/wizyta/zwiedzanie-z-przewodnikiem/ 

Grupa zorganizowana nie ma obowiązku zwiedzania wystawy z przewodnikiem/przewodniczką.

Zachęcamy również do zwiedzania muzeum i wystawy stałej z wykorzystaniem audioprzewodników dostępnych w języku polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim i szwedzkim.

Z audioprzewodników można korzystać za pomocą płatnej aplikacji mobilnej, która oferuje również możliwość zwiedzania w polskim języku migowym. Koszt dostępu do aplikacji mobilnej wynosi 8,00 zł/szt. Informacje na jej temat są dostępne w kasach muzeum.

Uwaga: Podczas korzystania z aplikacji mobilnej prosimy o używanie własnych słuchawek.

Minimalny czas zwiedzania:

90-120 min.

Maksymalny czas zwiedzania:

240 min.

Godziny i dni otwarcia:

Poniedziałek – nieczynne
Wtorek- 12:00 - 20:00
Środa - 10:00 - 18:00
Czwartek - 10:00 - 18:00
Piątek - 10:00 - 18:00
Sobota - 10:00 - 18:00
Niedziela - 10:00 - 18:00

Uwaga: Bilety można kupić najpóźniej godzinę przed zamknięciem Muzeum. Prosimy jednak zwrócić uwagę, iż przewidywany czas zwiedzania wystawy stałej wynosi 1,5 - 2 godz.

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

Edukacja on-line dla szkół

Zapraszamy na wirtualne spotkania z edukatorkami Muzeum Emigracji w Gdyni. Z zajęć można korzystać zarówno podczas lekcji online, jak i podczas zajęć w sali szkolnej z wykorzystaniem jednego ekranu komputera dla całej klasy. Wirtualne spotkania możemy dostosować do konkretnych potrzeb odbiorców – prosimy o wcześniejszy kontakt mailowy.

 Cena: 75 zł/45 min. (grupa)

Oferta edukacyjna na rok szkolny 2021/2022 do pobrania – POBIERZ

 

E-lekcje organizujemy od wtorku do piątku w godzinach 10.00-15.00.

 

Więcej informacji, również o zapisach:

https://polska1.pl/edukacja-dla-szkol-i-przedszkoli/edukacja-online/ 

 

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Każda grupa zorganizowana (powyżej 10 osób) zobowiązana jest do zarezerwowania swojej wizyty telefonicznie lub mailowo.

Grupa odwiedzająca wystawę stałą nie może liczyć więcej niż 45 osób. Sugerujemy jednak, żeby grupy nie przekraczały 25 osób. Grupa zorganizowana może zwiedzać wystawę samodzielnie, bez przewodnika.

Grupy szkolne zainteresowane zwiedzaniem wystawy stałej prosimy o wcześniejszą rezerwację poprzez kontakt z Działem Edukacji od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00 – 16:00

Uwaga: Aktualnie w związku z panującymi obostrzeniami, wejście na wystawę stałą odbywa się w grupach 10-osobowych. Jeśli grupa liczy więcej osób, należy podzielić się na grupy 10-osobowe, wchodzące na ekspozycję w odstępach 5-minutowych;

 

Aktualnie w związku panującymi obostrzeniami:

nie prowadzimy zajęć stacjonarnych dla grup szkolnych.

W razie potrzeby, możemy przeprowadzić krótki wstęp o Muzeum przed wejściem grupy na wystawę oraz podsumowanie po wyjściu z niej;

Polecamy zwiedzanie z kartami pracy dostosowanymi do wieku uczniów (nauczyciel lub opiekun otrzymuje odpowiedzi do zadań) (2 zł/szt.; do zakupienia w kasie Muzeum);

Polecamy również zwiedzanie z audioprzewodnikami (koszt dostępu do aplikacji mobilnej wynosi 8 zł/szt.; prosimy o używanie własnych słuchawek)

Stałe ekspozycje:

Wystawa stała Muzeum Emigracji w Gdyni to pierwsza ekspozycja w kraju, która w tak obszerny sposób opowiada historię emigracji z ziem polskich w okresie ostatnich 200 lat. Przybliża przeżycia ludzi opuszczających ojczyznę, ich obawy, nadzieje, a także przyczyny i skutki emigracji. To opowieść o ludziach wyruszających w podróż w nieznane, o przemianach cywilizacyjnych i gospodarczych, których doświadczyli, o legendzie Gdyni i polskich transatlantykach. To historia wybitnych Polaków-emigrantów, znanych za granicą, a często zapomnianych w ojczyźnie i opowieść o Polonii – ludziach kultywujących kulturę i tradycję kraju swoich przodków. To wreszcie opowieść o powrotach, o polskiej tożsamości i przeróżnych jej obliczach.

Wśród atrakcji goście Muzeum mogą zobaczyć projekt Batory w budowie – w ramach którego powstaje największa na świecie makieta statku pasażerskiego, a także doświadczyć drogi, którą pokonywali emigranci wyjeżdżający do USA u progu XX wieku – od podróży koleją, długi rejs przez Atlantyk, kontrolę na wyspie Ellis, aż do budowania nowego życia za granicą. Wystawa kończy się na czasach współczesnych. Jej początek i koniec stanowi instalacja w kształcie srebrnego globu, w której można wysłuchać wspomnień polskich emigrantów z całego świata, opowiadających o swoich doświadczeniach.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA