Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu

Muzeum posiada 7 sal wystawienniczych w których eksponowane są muzealia dotyczące poczty polskie od początku jej istnienia aż do dzisiaj oraz akcesoria związane z telekomunikacją.

W Muzeum obecne jest pięć wystaw stałych:

Historia Poczty Polskiej - Wystawa ukazuje rozwój urządzeń pocztowych na ziemiach polskich od utworzenia w 1558 r. Poczty Polskiej do reaktywowania państwowego przedsiębiorstwa „Polska Poczta, Telegraf i Telefon” po II wojnie światowej. Szczególnie bogato została udokumentowana poczta XIX wieku.
Na wystawie można zobaczyć mundury pocztowe od XVI do XX w., trąbki i zegarki pocztyliońskie, zegar dyliżansowy, listy i wagi listowe, piórniki i kałamarze podróżne, a ponadto inne liczne eksponaty oraz archiwalia, w tym dokumenty świadczące o udziale pocztowców w powstaniu listopadowym i styczniowym. Malowniczy obraz życia dawnej poczty przedstawiają ryciny i oleje ze scenami rodzajowymi związanymi z przesyłaniem listów i podróżowaniem.

Szyldy i skrzynki pocztowe - Na wystawie są prezentowane polskie i zagraniczne szyldy i skrzynki pocztowe od 2. pol. XVIII w. do końca XX w. Wśród nich jest najstarszy zachowany polski szyld pocztowy pochodzący ze stacji przeprzegowej w Słonimiu z czasów panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W ekspozycji znajduą się również szyldy i skrzynki z zaboru rosyjskiego, pruskiego i austriackiego oraz z międzywojnia, w tym rosyjska skrzynka przemalowana na polską w 1918 r., a także pierwsza automatyczna polska skrzynka na listy Syrena z 1924 r. Szczególne miejsce zajmują skrzynki pocztowe z powstania warszawskiego.

Konne pojazdy pocztowe - W ekspozycji, obok akcesoriów związanych z dawnymi środkami transportu pocztowego, można zobaczyć trzy konne pojazdy pocztowe: dwukabinowy dyliżans z XIX w., mieszczacy 23 pasażerów i dwie osoby obsługi, dyliżans mieszczący 9 pasażerów wykonany w latach 1938-39 na wzór Berline mit Coupe Carskiej Poczty Niemieckiej z 1873 roku oraz furgon do przewożenia listów i paczek z 1925 r. Wystawę wzbogaca angielska litografia przedstawiająca scenę związaną z podróżowaniem dyliżansem i pocztową mapę komunikacyjną Europy z 1856 r.

Telegraf i telefon - Wystawę otwiera model telegrafu optycznego zainstalowanego w 1830 r. na linii Warszawa – Modlin. Rozwinięciem ekspozycji jest zbiór urządzeń teletechnicznych, głównie aparatów telegraficznych i telefonicznych. Obok telegrafów Morse’a, Hughesa, Baudota i Wheatstona, wynalezionych w XIX w., są także dalekopisy wprowadzone do użytku w koncu XX w. W kolekcji telefonów zwracają uwagę ścienne i biurkowe telefony z rozdzielonym mikrofonem i słuchawką produkcji szwedzkiej i amerykańskiej z przełomu XIX i XX w., np. telefon biurkowy Ericssona produkcji rosyjskiej z 1898 r. oraz aparat telefoniczny polskiej konstrukcji z 1928 r.

Radio i telewizja - Wystawa stanowi przegląd zgromadzonych w Muzeum aparatów radiowych i telewizyjnych używanych w Polsce od 1929 r. Wśród nich wyróżnia się prototyp telewizora z 1947 r. oraz polskie radioodbiorniki detektorowe, tzw. detefony produkowane w latach 1930 – 1931, a także pierwsze po wojnie radia polskiej konstrukcji typu „Pionier” z 1948 r.

 

Muzeum prowadzi lekcje muzealne, na które zaprasza zarówno uczniów jak i przedszkolaków:

"PROJEKT ZNACZKA" - WARSZTATY PLASTYCZNE 
Warsztaty projektowania poprzedza lekcja na temat znaczków pocztowych przeprowadzona przez pracownika muzeum. Podczas zajęć zwiedzamy wystawę filatelistyczną, oglądamy oryginalne projekty znaczków, maszyny drukarskie. Omawiamy funkcję i znaczenie znaczka pocztowego. Czas trwania zajęć ok. 55 min. 

„PODRÓŻ Z LISTEM" – GRA PLANSZOWA W ROZMIARZE XXL 
Grę przeprowadzaną na planszy o wymiarach 4x4m poprzedza zwiedzanie tych wystaw muzealnych, które tematycznie wiążą się z transportem pocztowym, sztuką epistolarną, wynalazkami, które zrewolucjonizowały szybkość dostarczania przesyłek. W grze używane są rekwizyty w postaci kart z zadaniami oraz kapeluszy imitujących nakrycia głowy pocztylionów. W grze może uczestniczyć jednocześnie 30 osób. 
Czas trwania zajęć 90 min. 

„TAJEMNICE KOMUNIKACJI" - GRA PLANSZOWA W ROZMIARZE XXL 
Grę przeprowadzaną na planszy o wymiarach 4x4m poprzedza zwiedzanie tych wystaw muzealnych, które tematycznie wiążą się z odkryciami teletechnicznymi: telefonem, telegrafem, radiem i telewizją. 
W grze używane są rekwizyty w postaci indywidualnych kolorowych identyfikatorów dla wszystkich uczestników gry, kostki oraz karty z zadaniami. W grze może uczestniczyć jednocześnie 30 osób. 
Czas trwania zajęć 90 min. 

„DROGA LISTU" – ZABAWY PRZY POCZTOWYM OKIENKU 
Podczas zajęć zapoznajemy dzieci z „drogą listu", czyli omawiamy kolejne etapy pracy poczty: od wrzucenia listu do skrzynki do dostarczenia go przez listonosza do skrzynek odbiorczych. Uczestnicy mogą też wysłać swój list w muzealnym okienku pocztowym. Zapoznajemy uczestników wycieczek z prawidłowym adresowaniem listów, paczek i kart pocztowych. 
Czas trwania zajęć 60 min 

„HISTORIA POCZTY" 
Zapoznajemy dzieci z najciekawszymi eksponatami w muzeum oraz historią przesyłania informacji od najdawniejszych czasów do dziś. Uczestnicy mają możliwość późniejszego sprawdzenia własnej wiedzy wypełniając karty pracy. 
Czas trwania zajęć 60 min 

„OD TAM-TAMU DO TELEFONU KOMÓRKOWEGO" – ZAGADKI TELEKOMUNIKACJI 
Czas trwania zajęć 60 min 

Zwiedzanie Muzeum połączone z muzealną grą terenową dla dzieci i dorosłych. 

Udział w zajęciach dla grup szkolnych w cenie 5 zł/os plus 20 zł/grupa za przeprowadzenie zajęć. 
Grupy przedszkolne za przeprowadzenie zajęć płacą 40 zł/grupa.

 

Fotografie: Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu

ul. Krasińckiego 1, 50-954 Wrocław

Telefon kontaktowy:

713436765

Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

http://www.muzeum.wroclaw.pl/ 

Parking dla autobusów:

Tak

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

5 zł/os grupy przedszkolne wejście bezpłatne

Cennik przewodników:

Brak informacji

Minimalny czas zwiedzania: 60 min

 

Maksymalny czas zwiedzania:

bez ograniczeń

Godziny i dni otwarcia:

od wtorku do niedzieli w godz. 10-16 w środy do 17, w niedzielę wstęp bezpłatny

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

informacja w opisie wyżej

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

opłata za lekcje muzealne 20 zł za grupę szkolną po wcześniejszym uzgodnieniu terminu zwiedzania, przedszkola - lekcja muzealna 40 zł za grupę

Stałe ekspozycje:

brak informacji

Planowane wydarzenia:

brak informacji

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA