Muzeum Regionalne w Pułtusku

Muzeum Regionalne w Pułtusku

Muzeum Regionalne w Pułtusku powstało w 1964 r. Na siedzibę muzeum przeznaczono zabytkową, gotycko-renesansową wieżę ratuszową, której historia sięga już  I poł. XV w. Początkowo muzeum gromadziło głównie zabytki związane z rzemiosłem artystycznym. W tym okresie wzbogaciło się o wyroby konwisarskie, tkaniny i meble. Od lat 90. XX w. instytucja gromadzi zabytki związane z historią miasta i regionu. Od 2011 r. Muzeum Regionalne posiada dwie siedziby: wieżę ratuszową oraz dolną kondygnację kamienicy przy ul. Rynek 36.

Najstarsze dokumenty w zbiorach muzeum to statut cechu szewców z 1540 r. oraz potwierdzenie tego statutu z 1644 r. podpisane przez biskupa Ferdynanda Wazę.

Jedne z najcenniejszych eksponatów pochodzą ze stanowiska archeologicznego na wzgórzu zamkowym i są to: jedwabny szal przetykany złotą nicią z przełomu XIII/XIV w., cynowy medalion pielgrzymi datowany na lata 1233-1368 oraz rękojeść noża sokolniczego z I poł. XIV w. Wszystkie prezentowane są na wystawie stałej w wieży ratuszowej.

Innym cennym zabytkiem pozyskanym przez muzeum jest obraz olejny „Nereidy” autorstwa Teofila Kwiatkowskiego, malarza urodzonego w Pułtusku, przyjaciela i pierwszego portrecisty Fryderyka Chopina.

Ważną częścią zbiorów jest ikonografia. Na wystawie stałej można obejrzeć najstarszą znaną panoramę miasta ukazaną na miedziorycie powstałym według rysunku Ericha Dahlberga z 1657 r. Muzeum posiada bogate zbiory kart pocztowych oraz archiwalnych zdjęć z widokami Pułtuska i okolic.

W dziale etnograficznym znajdują się eksponaty związane z kulturą ludową Puszczy Białej: stroje ludowe, tkaniny, wyroby garncarskie, wyroby sztuki.

Ponadto w zbiorach muzeum znalazł się m.in. zespół kartograficzny Mazowsza, czy też napoleoniana związane z kampanią 1806/1807 na terenie Mazowsza, a także gość z kosmosu – meteoryt Pułtusk, który spadł w okolicy miasta 30 stycznia 1868 r. w największym w historii deszczu meteorytów kamiennych.

Największym wyzwaniem dla Muzeum Regionalnego w Pułtusku było pozyskanie zabytków archeologicznych z badań prowadzonych na terenie miasta, a szczególnie na wzgórzu zamkowym. Ogrom odkrytych materiałów pozwala do dzisiaj podejmować nowe inwestycje związane z ich promocją i dokładnym opracowaniem. Najnowszy projekt pt. Średniowieczne proto-miasto w Pułtusku. Multimedialna ekspozycja z dziejów kasztelanii majątkowej biskupstwa płockiego został zrealizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy współpracy z Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej. Jego wynikiem jest m.in. publikacja pt. Informacyjne środowisko rekonstrukcji. Przedlokacyjna struktura osadnicza w Pułtusku w XIII-XIV wieku oraz dwie makiety wykonane techniką druku 3D: proto-miasta i pojedynczej chaty. Makiety prezentowane są na wystawie stałej.

Poza działalnością merytoryczną, związaną z gromadzeniem, opracowywaniem, przechowywaniem, konserwowaniem i udostępnianiem zabytków, Muzeum Regionalne w Pułtusku współpracuje z innymi instytucjami w zakresie oferty edukacyjnej, organizuje imprezy kulturalne, sesje naukowe, wspiera projekty związane z zachowaniem dziedzictwa, uczestniczy w życiu miasta.

 

Lekcje muzealne w Muzeum Regionalnym w Pułtusku

 

LEKCJE MUZEALNE

Dzieci i młodzież zapraszamy do udziału w zajęciach edukacyjnych organizowanych przez Muzeum Regionalne w Pułtusku. Staramy się, by nasze lekcje w atrakcyjny sposób zachęcały do zgłębiania historii miasta. Podczas zajęć uczestnicy, przy pomocy osoby prowadzącej, wypełniają kartę pracy, a także wykonują zadanie plastyczne, bądź techniczne.

Oferujemy przeprowadzenie lekcji muzealnych w następujących blokach tematycznych:

  1.  „Dawne widoki miasta”
  2.  „Życie codzienne mieszkańców Pułtuska”
  3. „Lochy – historia rozwoju szkoły jezuickiej w Pułtusku w świetle zapisów kronikarzy i znalezisk archeologicznych”
  4. „Meteoryt Pułtusk”
  5. „Średniowieczne proto-miasto w Pułtusku. Multimedialna ekspozycja z dziejów kasztelanii majątkowej biskupstwa płockiego”

W celu rezerwacji terminu zajęć prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.

 

WARSZTATY

Dzieci w wieku 5–10 lat zapraszamy do udziału w warsztatach organizowanych przez Muzeum Regionalne w Pułtusku. Podczas warsztatów uczestnicy poznają historię Pułtuska od najdawniejszych czasów w sposób dostosowany do możliwości odbioru przez najmłodszych. Mają okazję założyć stroje z epoki lub ich elementy. Poprzez zabawę, jak np. układanie puzzli, wykonywanie różnego rodzaju prac plastycznych, czy technicznych, poznają ciekawostki związane z zabytkami znajdującymi się w muzeum. Z kolei podczas warsztatów bożonarodzeniowych i wielkanocnych dzieci wykonują różnego rodzaju ozdoby związane ze świętami.

Oferujemy przeprowadzenie warsztatów w następujących blokach tematycznych:

  1. „W średniowiecznym grodzie”
  2. „Spotkanie z archeologią”
  3. „Kosmos bliżej nas”
  4. warsztaty bożonarodzeniowe
  5. warsztaty wielkanocne

W celu rezerwacji terminu zajęć prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.

  

Galeria zdjęć:

Zdjęcia udostępnione przez/ uznanie autorstwa: Muzeum Regionalne w Pułtusku

  

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Regionalne w Pułtusku
ul. Rynek 43
06-100 Pułtusk

Telefon kontaktowy:

23 692 51 32

Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

http://www.muzeum.pultusk.pl

Parking dla autobusów:

Rynek Miejski, obok Muzeum

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

Bilet normalny – 4 zł
Bilet ulgowy  – 3 zł

(Bilet ulgowy przysługuje uczniom, studentom, emerytom, posiadaczom Karty 3+ oraz Karty Polaka)

W czwartki wstęp wolny. 

Cennik przewodników:

Przewodnicy muzealni oprowadzają grupę bezpłatnie.

Minimalny czas zwiedzania: 45 min.
Maksymalny czas zwiedzania:

1,5 godz.

Godziny i dni otwarcia:

w miesiącach: październik – kwiecień

od wtorku do niedzieli w godz. 10:00 – 16:30

w miesiącach: maj – wrzesień

od wtorku do piątku w godz. 10:00 – 16:30

sobota – niedziela w godz. 10:00 – 18:00

poniedziałki – muzeum jest nieczynne

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

j.w.

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Oprowadzanie grupy zorganizowanej po wystawie przez pracownika Muzeum – w cenie biletu ulgowego. Opiekunowie – wstęp bezpłatny.

Stałe ekspozycje:

1. ŚREDNIOWIECZNE PROTO-MIASTO W PUŁTUSKU – MULTIMEDIALNA EKSPOZYCJA Z DZIEJÓW KASZTELANII MAJĄTKOWEJ BISKUPSTWA PŁOCKIEGO
2. DZIEJE PUŁTUSKA W XVII-XX WIEKU
3. NAPOLEON W PUŁTUSKU

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA