Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze

Muzeum w Kamiennej Górze zostało założone ponad siedemdziesiąt lat temu przez grupę pasjonatów niemieckich, którzy pokonywali typowe trudności związane z organizacją placówki.

sKamienna Góra w latach 20. XX stulecia należała do niewielu miast Dolnego Śląska, które nie miało muzeum. W tym mieście lnu, które właśnie obchodziło 600-lecie istnienia, powstało muzeum regionalne.

Muzeum w Kamiennej Górze powstawało dzięki zaangażowaniu grona kompetentnych osób i pasjonatów. Dnia 23 września 1932 r. założone Towarzystwo Muzeum Regionalnego powiatu kamiennogórskiego powołało komisję ekspertów, których zadaniem było gromadzenie i opracowanie naukowe eksponatów. Eksperci pracowali w składzie: prof. Arndt, założyciel i pierwszy dyrektor Muzeum Zoologicznego w Berlinie, prof. Gothan z Berlina, prof. Berg z Berlina, prof. Maetschkez Wrocławia, dr Peukert z Wrocławia, Kruber – nauczyciel z liceum z Jeleniej Góry i ojciec Nikolaus von Lutterotti OSB – archiwista i historyk sztuki, benedyktyn z Krzeszowa. Tak powstały podstawy muzeum. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu miejscowych kolekcjonerów, a szczególnie starosty powiatu kamiennogórskiego dra Fibranza, uroczyste otwarcie Muzeum Regionalnego odbyło się w czerwcu 1939 r., jego kierownikiem i współzałożycielem został historyk-regionalista, Ernst Kunick. Podczas uroczystego otwarcia muzeum opiekunowie wszystkich działów prezentowali kolekcje i przedstawiali plany rozwoju. Kurt Frahne skierował wówczas uwagę na potrzebę gromadzenia eksponatów związanych z historią tkactwa i włókiennictwa w powiecie kamiennogórskim. Wskazał, że „w perspektywie włókiennictwo będzie wiodącym działem tego muzeum i pomnikiem najważniejszej dziedziny miejscowego życia gospodarczego i wysokiej jakości rzemiosła, z którego Kamienna Góra słynie od wieków.”

W tym czasie na Dolnym Śląsku było 56 muzeów regionalnych w 41 powiatach dwóch rejencji. Tylko dwa powiaty nie miały muzeum. Z kolei 25 powiatów miało po jednym muzeum, 10 powiatów po dwa muzea, 3 powiaty miały po trzy muzea i w jednym powiecie były cztery muzea. Trzy zasadnicze zadania, jakie spoczywały na muzeum, to opieka nad zbiorami, organizacja wystaw i kulturotwórcza rola muzeum. W tym zakresie rola muzeum się nie zmieniła.

Od początku zakładano, że wiodącym profilem muzeum będzie tkactwo i włókiennictwo, ponieważ dawniej całe Sudety były regionem tkackim. Już w średniowieczu tkactwo rozwijało się na tych ziemiach. Wozy kupieckie z Wrocławia, Legnicy i Świdnicy ciągnęły na południe, do Pragi, Lipska, Norymbergii i Wenecji. Od połowy XVII stulecia Kamienna Góra, obok Jeleniej Góry, była najprężniej rozwiniętym ośrodkiem tkactwa, a następnie lniarskiego przemysłu tekstylnego. Tekstylia lniane wyprodukowane w regionie słynęły z wysokiej jakości i eksportowano je do wielu krajów świata. Powiat kamiennogórski był zdominowany przez przemysł włókienniczy. W Kamiennej Górze, Lubawce i Chełmsku znajdowało się 50% wszystkich śląskich krosien lniarskich. W okolicznych wsiach, jak przez dwustu laty, słychać było klekot krosien. Po wojnie w tej kamienicy mieściły się urzędy oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka. W 1947 r. II i III piętro zajęło Muzeum Regionalne, prowadzone przez wiele lat przez pierwszego kierownika muzeum – Stanisława Sabaka. Przez dziesięciolecia muzeum się przekształcało i wzbogacało zbiory. Komisja koordynacyjna muzeów śląskich obradująca w 1965 r. postulowała zatrudnienie zoologa w Muzeum Śląska Opolskiego, w Muzeum Przyrodniczym w Cieplicach oraz w Muzeum Regionalnym w Kamiennej Górze. W tym czasie w zbiorach muzeum była imponująca kolekcja przyrodnicza, przejęta z Gabinetu Osobliwości przy Kościele Łaski. W latach 70. ubiegłego stulecia przekazano część tego zbioru do Muzeum Przyrodniczego w Cieplicach oraz do Muzeum w Wałbrzychu. Od 1969 roku muzeum funkcjonowało jako Muzeum Tkactwa Dolnośląskiego. W 2011 roku nastąpiła zmiana nazwy muzeum na Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze. 

W 2008 r. przeprowadzono remont kapitalny muzeum przy zaangażowaniu środków z budżetu gminy Kamienna Góra i UE, w ramach programu INTERREG III A. Pan Burmistrz Krzysztof Świątek osobiście towarzyszył wielkim zmianom w muzeum podczas remontu. Po zakończeniu prac 13 września 2008 r. odbyło się uroczyste otwarcie siedziby muzeum. Na uroczystość przybył wicemarszałek Sejmu, wicepremier RP, JE Ks. Biskup Diecezji Legnickiej Stefan Cichy, wielu parlamentarzystów, władze wojewódzkie i przedstawiciele wielu dyscyplin życia społecznego z regionu. 

Muzeum znacznie zwiększyło powierzchnię wystawienniczą i magazynową. Dziedziniec czteroskrzydłowej kamienicy został przykryty szklanym dachem, tworząc nową przestrzeń do działań kulturalnych i nową jakość estetyczną.

Dzięki życzliwości władz samorządowych muzeum po remoncie otrzymało nowe możliwości pozyskania nowoczesnego i profesjonalnego wyposażenia. Dziś już nikt nie ma wątpliwości, czy decyzja o podjęciu tego przedsięwzięcia była słuszna. Remont placówki był wydarzeniem historycznym w dziejach muzeum, które zmieniło swój wizerunek, stało się placówką nowoczesną, z profesjonalnym wyposażeniem.

Po remoncie Muzeum zajmuje dużą kamienicę wraz z obszerną, trójskrzydłową oficyną, połączoną z budynkiem głównym. Obiekt został przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Muzeum jest otwarte na współpracę nie tylko z placówkami oświatowymi i naukowymi. Uczestniczy w działaniach podejmowanych przez PTTK i DOT. Jest aktywnym partnerem muzeum miejskiego w Zaclerzu i w Trutnovie w Czeskiej Republice oraz Muzeum Haus Schlesien w Königswinter koło Bonn.

Lekcje muzealne - oferta dla wycieczek szkolnych

Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze prowadzi dla grup zorganizowanych cykl lekcji muzealnych o bardzo zróżnicowanej tematyce, związanej zarówno ze stałymi ekspozycjami muzealnymi, jak i wystawami czasowymi. Lista tematów znajduje się tutaj: http://www.muzeumtkactwa.pl/index.php/muzeum/lekcje-muzealne 

Fotografie: przekazane przez Muzeum

Galeria:

 

Informacje organizacyjne:

Adres:

Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze
Plac Wolności 11, 58-400 Kamienna Góra

Telefon kontaktowy: 75 744 22 75
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adres www: www.muzeumtkactwa.plhttp://www.facebook.com/MuzeumTkactwa 
Parking dla autobusów: Aleja Wojska Polskiego 36
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

7 zł bilet ulgowy, 10 zł bilet normalny (od osoby za zwiedzanie muzeum z przewodnikiem)

Cennik przewodników:

45 zł lekcja muzealna (za grupę do 30 osób)
Przewodnik w cenie biletu

Minimalny czas zwiedzania: 45 min - 1 godz.
Maksymalny czas zwiedzania: Uzależniony od możliwości i czasu grupy (do 2 h)
Godziny i dni otwarcia:

poniedziałek – piątek: 8.30-15.30, 
sobota – niedziela: 9:40-15.00

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Należy wcześniej zarezerwować termin mailowo lub telefonicznie
Z dziejów tkactwa ludowego, W izbie, Salon mieszczański, 
Historia Kamiennej Góry

Stałe ekspozycje:

Z dziejów tkactwa ludowego, W izbie, Salon mieszczański, 
Historia Kamiennej Góry

 

Przeczytaj również

Książki dla uczniów na nagrody 2024 - TOP 8 pomysłów dla każdej klasy

Nagrody książkowe dla uczniów na zakończenie roku - pomysły

 Już niedługo koniec roku szkolnego 2023/2024! Ostatnie poprawki, zaliczenia, klasówki, propozycje ocen, a także przygotowanie ocen, występów, apelu, ale także nagród i prezentów dla zdolnych i wzorowych uczniów.

To niemal oczywiste, że najlepszą nagrodą za wyniki czy prezentem jest książka, dlatego przygotowaliśmy dla Was pomocne zestawienie top 8 wyjątkowych tytułów dla uczniów z każdej klasy szkoły podstawowej.

Więcej…
REKLAMA
REKLAMA