Muzeum Toruńskiego Piernika

Muzeum Toruńskiego Piernika to największe muzeum piernika w Europie posiadające również największą kolekcję drewnianych form piernikowych oraz prowadzące najszerzej zakrojone badania na temat historii toruńskiego piernikarstwa. 


Tutaj odbędziecie swoją podróż do krainy zmysłów, tutaj również będziecie mogli wypiec własny piernik dekoracyjny, który, mamy nadzieję, stanie się najpiękniejszą pamiątką z wizyty w Toruniu. 

Informacje ogólne 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, skąd wzięła się nazwa najsłynniejszego toruńskiego piernika, czyli „katarzynki"; co takiego ma do powiedzenia dawny właściciel fabryki Gustav Weese albo jak wyglądałbyś w naszej wirtualnej przebieralni, w stroju kramarki czy właściciela fabryki? – odwiedź nas. 

Nasz oddział mieści się w byłej XIX-wiecznej fabryce pierników należącej do rodziny Weese. Jakie tajemnice skrywa w sobie to miejsce? 

Po przekroczeniu jego progów, na parterze, poznacie przyprawy używane do wyrobu pierników (m.in. goździki, anyż, kardamon, miód, mąka). Dowiecie się również, z jakich krajów docierały one w średniowieczu do Polski. 

Historia piernika toruńskiego 

W piwnicy czekać będzie wirtualna kramarka, która wprowadzi was w realia średniowiecznego straganu. 

To na tym poziomie znajduje się również nasza perełka - unikatowa, największa w środkowej Europie, kolekcja form piernikarskich pochodząca z okresu od XVII do XX w. Jej zgromadzenie kosztowało dużo wysiłku i czasu. Ponad 100 lat - od tak dawna kolekcjonujemy pamiątki związane z toruńskim piernikarstwem. Na tym poziomie także stoi piec do wypieku pierników pochodzący z lat 60 ubiegłego stulecia. 

Pierwsze piętro fabryki przedstawia miejsca, w których pojawiał się piernik w życiu codziennym torunian w czasach nowożytnych i PRL-u. Odwiedzicie tradycyjną kuchnię, gdzie zajrzycie do wirtualnej książki zawierającej dawne przepisy na ciasto piernikowe; wsiądziecie do samochodu marki „Żuk", którym rozwożono do sklepów toruński przysmak. Wreszcie odwiedzicie biuro dyrektora fabryki i zajrzycie do sklepu, w którym stoją dawne opakowania po toruńskich słodkościach. 

Dlaczego warto przyjść do Muzeum Toruńskiego Piernika? Ponieważ Toruń jest piękny, a Muzeum Toruńskiego Piernika to miejsce, w którym historia ma smak i zapach!

Fotografie: Muzeum Okręgowe w Toruniu

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Toruńskiego Piernika

ul. Strumykowa 4, 87-100 Toruń

Telefon kontaktowy:

56 660 56 98

Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

http://www.muzeum.torun.pl/ 

Parking dla autobusów:

brak

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

brak informacji

Cennik przewodników:

brak informacji

Minimalny czas zwiedzania:

45 min.

Maksymalny czas zwiedzania:

120 min.

Godziny i dni otwarcia:

I - IV: 10.00 - 16.00 (czynne codziennie oprócz poniedziałku) 
V - VI: 10.00 - 18.00 (czynne przez cały tydzień) 
VII - IX: 10.00 - 18.00 (czynne codziennie oprócz poniedziałku) 
X - XII: 10.00 - 16.00 (czynne codziennie oprócz poniedziałku)

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

Informacje o ofercie edukacyjnej: http://www.muzeum.torun.pl/strona-99-edukacja.html 

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Po informacje zapraszamy na stronę: http://www.muzeum.torun.pl/strona-36-muzeum_torunskiego_piernika.html 

Stałe ekspozycje:

brak informacji

Planowane wydarzenia:

brak informacji

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA