MUZEUM WOJSK LĄDOWYCH

Utworzone w 2011 roku Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy jest kontynuatorem Muzeum Tradycji POW oraz Pomorskiego Muzeum Wojskowego.

W zamierzeniu naszym celem jest wprowadzanie do świadomości historycznej społeczeństwa dzieje formacji wojsk lądowych, które z upływem czasu przekształciły się w oddzielny rodzaj Sił Zbrojnych RP. 
Muzeum gromadzi zabytki związane z historią wojsk lądowych poczynając od średniowiecza, przez wojny XVII wieku, powstania narodowe, walki o granice w latach 1918-1921, II wojnę światową po udział żołnierzy polskich w misjach pokojowych i stabilizacyjnych na całym świcie. Szczególną uwagę muzeum kładzie na dzieje II wojny światowej przedstawiając eksponaty ze wszystkich pól bitewnych na których przelewana była krew polskiego żołnierza. Muzeum posiada również bogatą kolekcję ciężkiego sprzętu wojskowego, w tym kilkanaście całkowicie sprawnych pojazdów wykorzystywanych w czasie inscenizacji historycznych. Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy prowadzi bogatą działalność naukową, której efektem są liczne publikacje a do młodzieży kierujemy również specjalną ofertę oświatowo – kulturalną. 

Na ekspozycji stałej zatytułowanej „Wojska Lądowe. Od Cedyni do Karbali" prezentujemy najważniejsze etapy rozwoju polskich wojsk lądowych, często w nawiązaniu do znanych wydarzeń historycznych. Tytuł ukazuje chronologiczny zakres naszej wystawy. Rozpoczynamy od starcia pod Cedynią w 972 roku, a kończymy zaciętą bitwą o City Hall w Karbali w 2004 roku, która symbolizuje wysiłek polskich żołnierzy w czasie misji po za granicami kraju w Afganistanie i Iraku. Prowadzimy zwiedzających poprzez gabloty wypełnione rzadkimi okazami broni, sprzętu, mundurów, obok sylwetek wojów, rycerzy, husarzy, muszkieterów, pikinierów, żołnierzy po zaaranżowane pola bitew pod Raszynem, Ossowem, Mławą, Monte Cassino, Karbalą. Największą atrakcją naszej wystawy jest bogata kolekcja broni strzeleckiej używanej przez żołnierzy polskich oddziałów wojskowych od drugiej połowy XIX w., z unikatowymi egzemplarzami: pistoletu maszynowego wz. 1939 „Mors" i owianego tajemnicą karabinu przeciwpancernego wz. 1935 „Ur."

Fotografie: Muzeum Wojsk Lądowych

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

MUZEUM WOJSK LĄDOWYCH

ul. Czerkaska 2, 85-641 Bydgoszcz

Telefon kontaktowy:

261 41 20 26

Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

www.muzeumwl.pl  

Parking dla autobusów:

Brak wydzielonego parkingu dla autobusów w pobliżu muzeum

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

4 zł dla dzieci i młodzieży w grupach zorganizowanych

Cennik przewodników:

120 zł

Minimalny czas zwiedzania:

45 min.

Maksymalny czas zwiedzania:

120 min.

Godziny i dni otwarcia:

Poniedziałek nieczynne
Wtorek 08:30 - 15:30
Środa 08:30 - 15:30
Czwartek 08:30 - 17:30
Piątek 08:30 - 15:30
Sobota nieczynne
Niedziela 10:00 - 14:00

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Grupy można zgłaszać telefonicznie pod nr tel. 261 41 48 72. 
Oferujemy również lekcje muzealne - tematyka po uzgodnieniu pod nr. tel. 261 41 48 72

Stałe ekspozycje:

"Wojska Lądowe. Od Cedyni do Karbali"

 

Przeczytaj również

Książki dla uczniów na nagrody 2024 - TOP 8 pomysłów dla każdej klasy

Nagrody książkowe dla uczniów na zakończenie roku - pomysły

 Już niedługo koniec roku szkolnego 2023/2024! Ostatnie poprawki, zaliczenia, klasówki, propozycje ocen, a także przygotowanie ocen, występów, apelu, ale także nagród i prezentów dla zdolnych i wzorowych uczniów.

To niemal oczywiste, że najlepszą nagrodą za wyniki czy prezentem jest książka, dlatego przygotowaliśmy dla Was pomocne zestawienie top 8 wyjątkowych tytułów dla uczniów z każdej klasy szkoły podstawowej.

Więcej…
REKLAMA
REKLAMA