Muzeum Wojska w Białymstoku

Muzeum Wojska Polskiego to jedno z najciekawszych muzeów w województwie podlaskim. Świetne miejsce na uzupełnienie lekcji historii.

Muzeum Wojska w Białymstoku powstało 1 października 1968 r. najpierw w ramach struktur organizacyjnych Muzeum Okręgowego w Białymstoku. Siedzibą nowopowstałego muzeum był Pałacyk Gościnny. Pierwsze wystawy powstały w oparciu o eksponaty znajdujące się w zbiorach Muzeum Okręgowego i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Decyzją władz wojewódzkich w 1974 r. nastąpiło przeniesienie Muzeum do kamienicy przy ul. J. Kilińskiego 7, którą zajmował Zespół Szkół Muzycznych. Wraz z przeniesieniem nastąpiło wydzielenie ze struktur Muzeum Okręgowego i utworzenie samodzielnej jednostki pod nazwą Muzeum Wojska w Białymstoku. 

W okresie 2010-1012 przebudowano wszystkie ekspozycje stałe na pierwszym piętrze, rozbudowano ofertę programową, wprowadzono nowe działania kulturalne i edukacyjne.

Ważnym wydarzeniem w dziejach muzeum było powołanie w styczniu 1980 r. Ośrodka Badań Historii Wojskowej. Jego zadaniem jest prowadzenie badań naukowych, konferencji i sesji naukowych, a także działalność edytorska. OBHW wydaje książki historyczne i periodyki: „Zeszyty Naukowe Muzeum Wojska w Białymstoku”, „Studia i Materiały do Historii Wojskowości” oraz od roku 2012 – „Studia z Dziejów Wojskowości”.

Ekspozycje stałe pokazują pełen przekrój historii Polski północno-wschodniej w XX w., eksponując wątki wojskowe na tle wydarzeń społecznych, kulturalnych i obyczajowych tego okresu. Muzeum jest placówką nowoczesną, zapewniającą zwiedzającym zarówno narrację w tradycyjnym stylu, jak też przy wykorzystaniu kiosków multimedialnych, stacji odsłuchowych, materiałów wideo systemu zdjęć 3D czy audioprzewodników.

Atrakcją są dioramy (zainscenizowane fragmenty ekspozycji), które umożliwiają obejrzenie mundurów, uzbrojenia, wyposażenia w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. Istnieje również możliwość bezpośredniego zapoznania się z wybranymi eksponatami. W tym celu udostępniono dla zwiedzających kilka rodzajów broni strzeleckiej. Większość informacji i opisów na ekspozycjach dostępna jest w języku angielskim i rosyjskim.

Wystawa „Białystok między dwiema wojnami” opowiada o ważnych wydarzeniach w Białymstoku i regionie podczas I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej oraz okresie II Rzeczypospolitej. Ta szczególna wystawa prezentuje nie tylko sylwetki żołnierzy Wojska Polskiego i innych armii, ale też zagadnienia militarne dotyczące regionu.

„Przeciw dwóm wrogom” to największa ekspozycja w muzeum, prezentująca militarne dzieje Podlasia i jego mieszkańców w latach II wojny światowej i dekadzie po jej oficjalnym zakończeniu (1939-1956). Znajdziemy na niej m.in. znak tożsamości (nieśmiertelnik) ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Zaprezentowane są tu sylwetki żołnierzy walczących na różnych frontach II wojny światowej (np. Nowogród 1939 r., Monte Cassino 1944 r., Łużyce 1945 r.).

Wystawa „Wojsko Polskie 1956-2010” ukazuje umundurowanie i wyposażenie Wojska Polskiego w II poł. XX w. i na przełomie XXI w. Prezentowana jest broń automatyczna (legendarny AK-47), wyposażenie żołnierzy na misjach ONZ, czy bojowych NATO.

Malownicza Sala Rycerska prezentuje broń i wyposażenie wojskowe od wieku X do czasów nowożytnych. Można tu zobaczyć broń białą, elementy pancerzy i obrazy przedstawiające chwałę polskiego rycerstwa. Zobaczymy tu najstarszy eksponat naszej placówki – tzw. miecz supraski, datowany na IX-X w. W Sali Rycerskiej organizowane są spotkania, prelekcje, warsztaty, zajęcia edukacyjne dostępne w naszej ofercie oraz podsumowania konkursów.

Na parterze prezentowane są wystawy czasowe, zmieniane zazwyczaj co 3-4 miesiące. W lutym 2015 r. otwarto wystawę o 400. latach kontaktów polsko-syberyjskich. Następnie zapraszamy na wystawę o broni neuro i barobatalistycznej – ciężkich machinach oblężniczych epoki starożytnej oraz średniowiecza. Ekspozycje czasowe przyciągają widzów nie tylko ciekawymi formami prezentacji. Wystawom każdorazowo towarzyszą spotkania, specjalne autorskie oprowadzania, warsztaty dla szkół oraz rodzin.

Ekspozycja „Na okrutnej ziemi” jest początkiem nowego projektu Muzeum Wojska – budowy Muzeum Pamięci Sybiru, które powstanie w Białymstoku przy ul. Węglowej. Pierwszą zapowiedzią tego ogromnego przedsięwzięcia jest wagon M1892 (tzw. tiepłuszka), który stoi przy Muzeum i jest dostępny dla wszystkich zwiedzających.

Muzeum jest instytucją otwartą na wszystkich zwiedzających, a w szczególny nacisk położono na umożliwienie zwiedzania wystaw osobom z różnym rodzajem niepełnosprawności.

Muzeum proponuje bogatą i zróżnicowaną ofertę edukacyjną, adresowaną do różnych grup wiekowych: od przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, do słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Podczas wakacji zapraszamy na warsztaty i zajęcia tematyczne, zarówno dla osób indywidualnych, jak i grup zorganizowanych. Wszystkie informacje o nadchodzących wydarzeniach, a także o wydawnictwach dostępne są na stronie internetowej: www.mwb.com.pl oraz na profilu Muzeum na FB: www.facebook.com/muzeumwojska.

Frekwencja za 2014 r. wyniosła 26554 zwiedzających.

 

Galeria:

Fotografie: Przesłane przez Muzeum Wojska.

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Wojska w Białymstoku
Ul. J. Kilińskiego 7, 15-089 Białystok

Telefon kontaktowy: 85 74 16 449
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www:

www.mwb.com.pl 

Parking dla autobusów:

Plac Jana Pawła II

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

Bilet grupowy (4-9 osób) – 3,5 zł
Bilet grupowy (powyżej 10 osób) – 3 zł

Cennik przewodników:

25 zł – j. polski
35 zł – j. obcy

Minimalny czas zwiedzania:

45 min.

Maksymalny czas zwiedzania:

brak informacji

Godziny i dni otwarcia:

9.30 – 17.00
Wtorek – niedziela
Sobota dzień bezpłatny

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Sobota dzień bezpłatny

Stałe ekspozycje:

„Między dwiema wojnami 1914-1939”, „Przeciw dwóm wrogom”, „Na okrutnej ziemi”, „Wojsko polskie 1956-2010”

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA