Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce mieści się w późnobarokowej rezydencji magnackiej, dawnej siedzibie arystokratycznych rodów Bielińskich i Zamoyskich, a obecnie jednej z najlepiej zachowanych zespołów pałacowych w Europie. Muzeum obejmuje ekspozycje pałacu Zamoyskich, powozowni, kaplicy pałacowej i Galerii Sztuki Socrealizmu.

Wnętrza pałacowe prezentują styl Drugiego Cesarstwa z autentycznym wyposażeniem z przełomu XIX i XX wieku, w większości zachowanym po rodzinie Zamoyskich. Pałac otoczony jest pięknym ogrodem kwiatowym, rozariami oraz nastrojowym parkiem krajobrazowym z zabytkowym drzewostanem. W 20-hektarowym parku znajduje się też plac zabaw dla dzieci, miejsce piknikowe oraz ptaszarnia.

{youtube}qAMMcubStko{/youtube}

 

Ekspozycje stałe w Muzeum

Pałac - Wzniesiony około 1742 roku dla rodziny Bielińskich według projektu Józefa Fontany. W roku 1799 stał się własnością rodziny Zamoyskich. Przebudowany przez Konstantego Zamoyskiego w latach 1897–1914. We wnętrzach pałacowych zachował się autentyczny wystrój z przełomu XIX i XX wieku w stylu Drugiego Cesarstwa.

Kaplica pałacowa -  Wzniesiona w latach 1903-1909. Wzorowana na kaplicy królewskiej w Wersalu, skąd skopiowano sztukaterie, kolumnadę, ołtarz i prospekt organowy. Wystrój wnętrza projektu warszawskiego architekta Jana Heuricha mł. W prezbiterium witraż ze sceną Zwiastowania, pozostałe witraże z dekoracją geometryczną i herbem Zamoyskich. Ołtarz zdobiony brązami (figurami aniołów, główkami puttów i motywami roślinnymi: antepedium z przedstawieniem złożenia do grobu) odlanymi przez francuską firmę Le Val d'Osne. Organy z mechanizmem grającym organolą, zbudowane w 1907 roku przez niemiecką firmę E. F. Walckera w Ludwigsburgu. 

Powozownia - Od 2002 roku udostępniona jest ekspozycja poświęcona dawnym podróżom, na której można zobaczyć historyczne pojazdy konne z XIX i początku XX wieku oraz różnego typu uprzęże końskie, zabytkowe siodła i akcesoria jeździeckie, szereg ciekawych przedmiotów podróżnych oraz ciekawostki z dziedziny sportu i turystyki. Zorganizowana została w pawilonie południowym znajdującym się naprzeciwko Galerii Sztuki Socrealizmu. Ten historyczny, XVIII-wieczny budynek zespołu pałacowo-parkowego w Kozłówce, pełnił dawniej funkcję stajni koni cugowych; w jego wydzielonej części mieściła się także wozownia pałacowa Zamoyskich. Historyczne pojazdy, określane czasem mianem hipomobili, pochodzą z największej polskiej kolekcji konnych pojazdów zabytkowych zgromadzonej w Muzeum-Zamku w Łańcucie.

Galeria Sztuki Socrealizmu - Liczne dzieła socrealistyczne, przechowywane w magazynach instytucji podporządkowanych Ministerstwu Kultury i Sztuki, w latach 60. XX wieku zostały przekazane do Centralnej Składnicy Muzealnej, funkcjonującej w Kozłówce w latach 1955–1977. Zgromadzono tu duże zbiory polskiej sztuki z lat 40. i 50. XX wieku, których właścicielem jest obecnie Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Na początku lat 90. XX wieku w kozłowieckim muzeum zorganizowane zostały dwie wystawy czasowe, prezentujące wybrane prace z tych zbiorów. W 1994 roku w Kozłówce otwarto pierwszą w Polsce i w Europie galerię, prezentującą dzieła polskiego socrealizmu oraz oficjalną sztukę PRL-u, która, choć odmienna stylowo, była jego ideową kontynuacją.

 

 

Galeria zdjęć:

Zdjęcia udostępnione przez/ uznanie autorstwa: Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

 

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Kozłówka 3
21-132 Kamionka

Telefon kontaktowy:

+48 81 532 83 10, 81 532 83 00

Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www: www.muzeumzamoyskich.pl 
Parking dla autobusów: Tak
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

PAŁAC (cena obejmuje zwiedzanie z przewodnikiem w grupach do 30 osób)

bilet normalny    28,00 zł

bilet ulgowy        14,00 zł

 

GALERIA SZTUKI SOCREALIZMU

bilet normalny    10,00 zł

bilet ulgowy          5,00 zł

 

POWOZOWNIA

bilet normalny     8,00 zł

bilet ulgowy         4,00 zł

 

KARNET - obejmuje wszystkie ekspozycje (Pałac, Powozownia, Galeria Sztuki Socrealizmu, Kaplica)

normalny    38,00 zł

ulgowy        19,00 zł

Cennik przewodników:

Koszt zwiedzania z przewodnikiem wliczony jest w cenę biletu wstępu do pałacu. Pozostałe ekspozycje zwiedza się indywidualnie.

Minimalny czas zwiedzania: 60 min.
Maksymalny czas zwiedzania:

180 min.

Godziny i dni otwarcia:

W roku 2020 Muzeum będzie czynne od 31 marca do 29 listopada

(z wyjątkiem:  poniedziałków, 11 i 12 kwietnia, 11 czerwca, 1 i 11 listopada).

Godziny zwiedzania Muzeum:

kwiecień – październik 10.00–16.00

listopad 10.00–15.00

środa – dzień bezpłatnego wstępu do pałacu (zwiedzanie z przewodnikiem w grupach do 30 osób, dzienna ilość wstępów jest limitowana)

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

https://www.muzeumzamoyskich.pl/84-edukacja 

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Grupy zorganizowane przyjmowane są po wcześniejszej rezerwacji (możliwa na 60 dni przed planowanym terminem wizyty)

on-line: https://bilety.muzeumzamoyskich.pl/ 

tel. +48 81 852 83 10 (wtorek – piątek od 10.00 do 15.00)

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stałe ekspozycje:
  • Pałac
  • Kaplica pałacowa
  • Powozownia
  • Galeria Sztuki Socrealizmu

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA