Z książką w drogę

sobota, 25 kwiecień 2020 14:50

Syn Wiedźmy - recenzja

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
"Syn Wiedźmy" Wydawnictwo Literackie "Syn Wiedźmy" Wydawnictwo Literackie
Ned jest milczącym chłopcem, odrzuconym przez mieszkańców wioski, w której mieszka wraz ze swoim ojcem drwalem oraz matką Wiedźmą. Z trudem składa słowa, nie potrafi też czytać, mimo że wcześniej bez problemu odczytywał zapisane słowa. Generalnie uznawany jest za dziwaka i odludka. Mówią o nim "niewłaściwy chłopiec". Przydomek ten krąży za nim od czasów tragedii, w wyniku której zginął jego brat bliźniak. Każdy twierdzi, że to Ned powinien umrzeć, a nie jego brat. Śmierć brata odcisnęła trwałe piętno na chłopcu, ale też na jego rodzinie. Nie zdaje sobie jednak sprawy z tajemnicy, którą nosi w sercu jego matka Wiedźma. Jego brat nie do końca odszedł. Jego dusza za pomocą magii na trwałe została przez nią zszyta z duszą Neda. 

Áine także przeżywa trudne chwile. Jej ukochana mama umarła, a ojciec pogrążył się w rozpaczy stając na granicy szaleństwa. Sama musi się troszczyć o ojca i o siebie, mimo że jest jeszcze małą dziewczynką. Gdy nie mają już nic i muszą się wyprowadzić ze swojego domu, jej ojciec porzuca swoją rozpacz i zabiera córkę do mrocznego lasu, którego każdy w królestwie unika. W wśród głuszy czeka tam pewna opuszczona chata i pewien amulet, który odmienia jej ojca, sprawia że wraca do dawno porzuconej profesji: rozbójnictwa. 

Gdy pewnego dnia Wiedźma ratuje Królową od śmierci, ojciec Áine odkrywa, że rękach uzdrowicielki znajduje się ostatnie potężne źródło magii na świecie. Pragnie nad nim zapanować i zyskać nieograniczoną władzę płynącą z tej siły. Prowadzi to całego szeregu różnych wydarzeń, w wyniku których Ned spotyka wilka i Áine. Chcąc nie chcąc muszą połączyć swoje siły, by pradawna magia nie trafiła w niepowołane ręce i nie doprowadziła do upadku świata. Przepowiednia wypowiedziana przez matkę Áine  „Uratujesz życie niewłaściwemu chłopcu, a on uratuje życie tobie...” zaczyna się wypełniać. W głębi puszczy budzą się Głazy...

"Syn wiedźmy" to wspaniała baśń, która porywa czytelnika do głębi. Barwne opisy sprawiają, że łatwo znaleźć się opisywanym świecie. Czytając tę opowieść trudno oprzeć się wrażeniu, że aż prosi się o ekranizację, co - szczerze mam nadzieję - kiedyś nastąpi. Książka jest mroczna, razem z bohaterami zanurzamy się w mrocznej puszczy, podobnej do mrocznej otchłani ludzkich dążeń i chciwości. Podczas tej podróży między chłopcem, dziewczynką i wilkiem rodzi się nić przyjaźń, która jest odpowiedzią na samotność bohaterów. Tylko dzięki tej przyjaźni historia ma szansę na szczęśliwe zakończenie. Aby je poznać, trzeba chwycić w ręce tę magiczną książkę i zanurzyć się na kilka godzin w lekturze.

Z zachwytem polecam!

 

Autor: Kelly Barnhill
Tytuł: Syn wiedźmy

Wydawnictwo Literackie, 2019, książka dla dzieci od lat 10

Link do strony Wydawnictwa: https ://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/5031/Syn-wiedzmy---Kelly-Barnhill

 

 

 

 

 

Ostatnio zmieniany środa, 29 kwiecień 2020 15:23

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Lalani z dalekich mórz. R...

on 29 wrzesień 2021
Lalani z dalekich mórz. Recenzja

Lalani to niepozorna dwunastolatka mieszkająca na wyspie okrążonej niezmierzonymi wodami. Głównym punktem tej wyspy jest...

Kuba na tropie czyli wszy...

Kuba na tropie czyli wszystko to, czego nie powiedzą wam w szkole. Recenzja

Często trudno jest "zarazić" (to mało popularne dziś słowo) dzieci i młodzież zainteresowaniem do historii...

Jak założyć magiczny skle...

on 27 kwiecień 2021
Jak założyć magiczny sklepik w tydzień. Recenzja

Magenta Nagła powraca! I to z przytupem. W dodatku nie zważając na nic robi magiczne...

Tatry. Przewodnik dla duż...

on 22 kwiecień 2021
Tatry. Przewodnik dla dużych i małych. Recenzja

O ile przewodniki z reguły kojarzą się z niewielkimi gabarytowo publikacjami, które łatwo zmieszczą się...

« »
© 2015-2019 podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.
Free Joomla! templates by Engine Templates | Documentation