środa, 10 czerwiec 2020 06:20

Złodziejaszki. Recenzja

Oceń ten artykuł
(1 głos)
"Złodziejaszki" Wydawnictwo Poradnia K "Złodziejaszki" Wydawnictwo Poradnia K
Porwanie młodych czytelników do Nowego Jorku lat dwudziestych XX wieku, czasu prohibicji, gangsterów i przedmurza Wielkiego Kryzysu wydaje się co najmniej karkołomne, jednakże to co zrobiła Katherine Rundell w swojej książce "Złodziejaszki" dowodzi, że dla tak genialnej pisarki jaką jest ona żaden czas i żadne miejsce nie jest ograniczeniem. 

Historia zaczyna się, gdy Vita Marlowe przypływa razem z matką do Nowego Jorku by odwiedzić dziadka, który po stracie żony oraz na skutek oszustwa jest na skraju ubóstwa i psychicznego załamania. Vita czuje z dziadkiem szczególną więź. To on w czasie jej choroby na polio, w wyniku której Vita utyka, pomógł jej odzyskać radość życia i nauczył umiejętności rzucania do celu. To sztuka, którą Vita opanowała naprawdę doskonale. Wnuczka z bólem patrzy na zmianę, która zaszła w jej dziadku. Śmierć jego żony odcisnęła na nim piętno, pozbawiła energii i chęci życia. Ten stan wykorzystał gangster Sorrotore, który za pomocą podstępu pozbawił dziadka Vity domu, którym był zamek przeniesiony ponad wiek temu z Europy przez ekscentrycznego przodka Vity. Vita bardzo chciałaby pomóc dziadkowi i cień nadziei pojawił się, gdy dziadek w swoich opowieściach wspomniał o tajemniczym szmaragdowym naszyjniku, który leżał schowany w zamku. Odzyskanie klejnotu pozwoliłoby opłacić prawników, dzięki którym dziadek mógł odzyskać swój dom i może też chęć dalszego życia. 

Vita opracowuje plan, który energicznie wprowadza w życie. Ma niewiele czasu, bo niebawem będzie musiała wrócić do Europy. W realizacji planu pomagają jej nowi niezwykli znajomi: dwóch chłopców z trupy cyrkowej: Arkadij i Samuel, oraz dziewczyna-kieszonkowiec, Silk. Każdy z nich dysponuje niezwykłymi umiejętnościami i każdy z nich jest niezbędny, aby odzyskać naszyjnik i pozwolić wygrać sprawiedliwości. Miedzy dziećmi rośnie nić przyjaźni, a szereg przygód i niebezpieczeństw, którym stawią czoła sprawi, że bardzo się do siebie zbliżą.

"Złodziejaszki" to wspaniała książka o przyjaźni i determinacji w dążeniu do sprawiedliwości. Niewątpliwie jedna z najlepszych książek dla dzieci, jaką dane było nam ostatnio czytać. 

Serdecznie polecamy!

Autor: Katherine Rundell
Tytuł: Złodziejaszki

Wydawnictwo Poradnia K, 2020, książka dla dzieci od lat 9

Link do strony Wydawnictwa: https://sklep.poradniak.pl/kategoria/katalog-wydawniczy/zlodziejaszki-katherine-rundell

 

 

 

 

 

Ostatnio zmieniany sobota, 25 lipiec 2020 12:37

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA