Z książką w drogę

poniedziałek, 24 maj 2021 11:57

Kuba na tropie czyli wszystko to, czego nie powiedzą wam w szkole. Recenzja

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
"Kuba na tropie czyli wszystko to, czego nie powiedzą wam w szkole"  Wydawnictwo Bellona "Kuba na tropie czyli wszystko to, czego nie powiedzą wam w szkole" Wydawnictwo Bellona
Często trudno jest "zarazić" (to mało popularne dziś słowo) dzieci i młodzież zainteresowaniem do historii własnego kraju. Zadanie tym jest trudniejsze im bardziej multimedialny staje się świat i im więcej zależy od tego jak daną historię ktoś zaprezentuje, czy też - mówiąc kolokwialnie - sprzeda. Dlatego książka, którą chcę Wam zaprezentować jest na swój sposób szczególna i może być sposobem na to, aby Wasze dzieci czy Wasi uczniowie chwycili bakcyla odkrywania historii własnego kraju i wycieczek do miejsc, gdzie ślady tej historii są szczególnie wyraźne.

Autorami publikacji według wydawcy są bracia Kuba i Filip Majewscy, choć trudno nie podejrzewać, że w stworzeniu książki pomagała również mama chłopców, skądinąd popularna pisarka Nina Majewska-Brown. Książka została napisana jak pamiętnik - relacja młodszego z braci Kuby, który razem z rodziną, mimo początkowej awersji do tego pomysłu, spędza niezwykle ciekawe wakacje w Polsce odwiedzając rozmaite miejsca związane głównie z średniowieczną historią Polski. Kuba i Filip, który występuje tutaj trochę w roli mentora, odwiedzają między innymi takie miejsca jak Ostrów Tumski, wykopaliska na Placu Kolegiackim w Poznaniu, Ostrów Lednicki i Zamek Czocha. Kuba, przy pomocy starszego brata, odkrywa jak interesujące informacje o dawnych czasach, przedmiotach, zwyczajach mogą się ukrywać w z pozoru nudnych miejscach i że odkrywanie ich może być samo w sobie fascynującą przygodą. Dowiaduje się między innymi jak wyglądał zawód kata, dlaczego kości znajdywane w wykopaliskach mają zielony kolor, o tym, że w średniowieczu medycyna była całkiem zaawansowana. Informacji jest tutaj wiele, tak samo jak i zadziwień. Sporo dobrego humoru, przeplatanego licznymi ilustracjami i ciekawostkami, sprawia, że książkę czyta się bardzo przyjemnie i szybko. Nawet tym, którzy od książek wolą czerpać wiedzę z YouTube i innych syntetycznych źródeł. 

Warto podsunąć tę książkę młodym nastolatkom, którzy w muzeach widzą tylko nudne mury i wizję wycieczek, które trzeba znieść. A historia i podróże po Polsce mogą być przecież tak fascynujące!

Serdecznie polecam!

Autor: Kuba i Filip Majewscy
Tytuł: Kuba na tropie czyli wszystko to, czego nie powiedzą wam w szkole

Wydawnictwo Bellona 2021, książka dla dzieci od lat 10.

Link do strony Wydawnictwa: Kuba na tropie | Wydawnictwo Bellona 

 

 

 

 

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 23 sierpień 2021 12:47

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Lalani z dalekich mórz. R...

on 29 wrzesień 2021
Lalani z dalekich mórz. Recenzja

Lalani to niepozorna dwunastolatka mieszkająca na wyspie okrążonej niezmierzonymi wodami. Głównym punktem tej wyspy jest...

Kuba na tropie czyli wszy...

Kuba na tropie czyli wszystko to, czego nie powiedzą wam w szkole. Recenzja

Często trudno jest "zarazić" (to mało popularne dziś słowo) dzieci i młodzież zainteresowaniem do historii...

Jak założyć magiczny skle...

on 27 kwiecień 2021
Jak założyć magiczny sklepik w tydzień. Recenzja

Magenta Nagła powraca! I to z przytupem. W dodatku nie zważając na nic robi magiczne...

Tatry. Przewodnik dla duż...

on 22 kwiecień 2021
Tatry. Przewodnik dla dużych i małych. Recenzja

O ile przewodniki z reguły kojarzą się z niewielkimi gabarytowo publikacjami, które łatwo zmieszczą się...

« »
© 2015-2019 podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.
Free Joomla! templates by Engine Templates | Documentation