Śląskie

Palmiarnia Miejska w Gliwicach

Palmiarnia Miejska w Gliwicach

Palmiarnia Miejska w Gliwicach to zawsze zielony, pachnący i pełen sekretów świat, gdzie dominują rośliny z prawie wszystkich stref klimatycznych. Wśród bujnej flory swoje miejsce znalazły egzotyczne owady, jaszczurki i wiewiórki. Dodatkową atrakcją jest, jedna z największych w Polsce, ekspozycja ryb słodkowodnych.

Palmiarnia w Gliwicach to wyjątkowe miejsce. Można tutaj zarówno odpocząć i zrelaksować się, a jednocześnie poznać wiele ciekawych roślin. W całym kompleksie Palmiarni goście odwiedzają 5 pawilonów.

Pawilon roślin użytkowych.
W pawilonie roślin użytkowych, zwiedzający mają okazję zobaczyć między innymi olbrzymie bananowce, wiele roślin przyprawowych. Cudowny zapach, który panuje tutaj niepodzielnie, zawdzięczamy kwitnieniu roślin cytrusowych. Kawy, ceratonie, baobaby – to wszystko już „na wejściu”.

Pawilon tropiku.
Po poznaniu roślin użytecznych w gospodarstwie człowieka, na zwiedzających czeka najcieplejszy pawilon – pawilon tropiku. Feeria barw liści begonii, peperoni oraz pilei przysparza o zawrót głowy. Jest to miejsce, w którym wegetacja trwa przez cały czas. Można podziwiać egzotyczne kwiaty bez względu na porę roku. A jeżeli o te ostatnie chodzi to polecamy szczególnie kolekcję storczyków.

Pawilon historyczny.
Największy, gdzie najwyższe rośliny mają 18 metrów wysokości. W całej krasie prezentują się rozłożyste palmy – feniksy kanaryjskie, latanie, kencje i wiele innych.

Pawilon sukulentów
Wbrew utartym wyobrażeniom nie jest tu wcale za ciepło. Sukulenty to specyficzna grupa roślin, która przystosowała się na różne sposoby do braku wody i ogromnych różnic temperatur – warunków występujących w ich środowisku naturalnym. Poznanie rezultatów tych przystosowań to szczególnie ciekawa lekcja botaniki.

Pawilon akwarystyczny
Ogromne zbiorniki prezentujące cztery różne środowiska słodkowodne. Od ichtiofauny zimnych wód rzek Polski, przez wielokolorowe afrykańskie ryby z Jeziora Tanganika oraz ciekawe okazy z azjatyckich rzek po największe, majestatycznie pływające ryby Amazonki.


Wizyta w gliwickiej Palmiarni to niewątpliwa cenna lekcja przyrody. Uczniowie mają tutaj możliwość, w bezpośrednim kontakcie, skonfrontować wiedzę książkową z prawdziwymi okazami. Jest ich tutaj ponad 6 tysięcy sztuk skatalogowanych w blisko dwu tysiącu taksonach.
Zachęcamy do korzystania z usług przewodników, dzięki którym można jeszcze więcej dowiedzieć się o eksponowanych przedstawicielach świata flory i fauny.

 

Galeria zdjęć:

Zdjęcia udostępnione przez/ uznanie autorstwa: Palmiarnia Miejska w Gliwicach

  

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Palmiarnia Miejska w Gliwicach
44-100 Gliwice, ulica Fredry 6

Telefon kontaktowy:

32-231-32-39

Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adres www: https://mzuk.gliwice.pl/jednostka/palmiarnia/ 
Parking dla autobusów: brak informacji
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

Goście indywidualni 10 zł/os.,ulgowy 6 zł/os.

Grupy zorganizowane 5 zł/os.

Cennik przewodników:

60 zł/grupę do 30 osób

Minimalny czas zwiedzania:

90 min.

Maksymalny czas zwiedzania:

180 min.

Godziny i dni otwarcia: Aktualne informacje na stronie internetowej
Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

Brak informacji

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych: Rezerwacje: 32-231-32-39
Stałe ekspozycje:

4 pawilony ekspozycyjne z egzotyczną roślinnością,
2 pawilony ekspozycyjne z prezentacją ryb słodkowodnych.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA