Park Etnograficzny w Tokarni - Muzeum Wsi Kieleckiej

Muzeum Wsi Kieleckiej to jeden z ciekawszych tego typu obiektów w Polsce - częsty obiekt wypraw szkolnych wycieczek.

W skład Muzeum wchodzą cztery obiekty turystyczne: Park Etnograficzny w Torkani, Dworek Laszczyków w Kielcach, Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie i Zagroda Czernikiewiczów w Bodzentynie.

Muzeum Wsi Kieleckiej należy do największych i najbardziej znanych placówek tego typu w Polsce. Powołano je do życia w 1976 roku, od początku jego zadaniem było gromadzenie, naukowe opracowanie i ochrona najcenniejszych zabytków architektury drewnianej z terenów Kielecczyzny.

Park Etnograficzny, w którym znajdują się stałe ekspozycje budownictwa wiejskiego, małomiasteczkowego i dworskiego, usytuowany jest w Tokarni, około 20 kilometrów od Kielc. Skansen, położony w malowniczym zakolu Czarnej Nidy, liczy aż 65 hektarów, z czego 20 hektarów to przepiękny las, ulubione miejsce przechadzek wielu turystów. Zróżnicowanie terenu skansenu pozwala prezentować zabytkowe budynki w warunkach zbliżonych do naturalnych.

Założenia merytoryczne i naukowe ekspozycji opracował w 1971 roku znakomity etnograf, prof. dr hab. Roman Reinfuss z Pracowni Badania Polskiej Sztuki Ludowej Instytutu Sztuki przy Polskiej Akademii Nauk. Pierwsze prace budowlane w skansenie rozpoczęto w 1976 r., natomiast uroczyste otwarcie i udostępnienie muzeum dla zwiedzających nastąpiło w 1986 roku.

Plan zabudowy Parku Etnograficznego przewiduje gromadzenie i eksponowanie zabytków architektury w kilku zwartych sektorach. Są one reprezentatywne dla etnograficznych subregionów Kielecczyzny, czyli kolejno terenów: Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Sandomierskiej, Niecki Nidziańskiej i Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Dodatkowo, w skansenie przewidziano stworzenie repliki małomiasteczkowego rynku, nawiązującego do dziewiętnastowiecznego układu urbanistycznego miejscowości takich jak Daleszyce, Chęciny, Wąchock, Łagów czy Suchedniów. Dla odtworzenia pełnego, wiarygodnego historycznie obrazu życia społeczności wsi i miasteczek, w Muzeum prezentuje się również wysokiej klasy zabytki sakralne, a także małą architekturę tego typu: przydrożne krzyże, kapliczki i figury. W skansenie zobaczyć można także wspaniałe przykłady budownictwa dworsko-folwarcznego. Na podstawie badań archiwalnych i terenowych, odtworzono tu również istotne elementy dawnego środowiska przyrodniczego. Zgodnie z naukowymi ustaleniami przy poszczególnych obiektach zaaranżowane są przydomowe ogródki, a także pola uprawne.

W Parku Etnograficznym w Tokarni lokalizacja zagród, domostw mieszkalnych i zabudowań gospodarczych ma odwzorowywać historyczne układy osadnicze spotykane na Kielecczyźnie – na przykład sektor budownictwa wyżynnego prowadzi zwiedzających „ulicówką”, znaną m.in. z terenów Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. W skansenie znajdują się przykłady budownictwa drewnianego datowane od XVII wieku do pierwszej połowy XX wieku.

W najcenniejszych zabytkach drewnianych przeniesionych do skansenu urządzane są stałe ekspozycje wyposażenia wnętrz, dzięki którym poznać można warunki życia między pierwszą połową XIX wieku do drugą połową XX wieku. Obiekty muzealne wyposażone są w oryginalne sprzęty, meble oraz narzędzia pozyskane w toku etnograficznych badań terenowych. W chałupach można zobaczyć również ekspozycje dotyczące ginących rzemiosł wiejskich – w Tokarni znajdują się m.in. kompletne warsztaty stolarza, kowala, gonciarza, plecionkarza i szewca. Na terenie skansenu podziwiać można również wszystkie spotykane na terenie Kieleczyzny typy wiatraków, a także drewniane młyny wodne budowane na kamiennych podmurówkach.

Wśród tutejszych perełek wymienić trzeba barokowy kościół z Rogowa (1763 r.), modrzewiowy dworek z Suchedniowa, czy dziewiętnastowieczną organistówkę, w której zaaranżowano wnętrze dawnej apteki. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że muzeum w Tokarni, jako jedyne tego typu w Polsce, może pochwalić się stałą ekspozycją pokazującą w pełni wyposażony gabinet i mieszkanie małomiasteczkowego lekarza z okresu międzywojennego. Wśród ciekawych i stosunkowo niedawno przygotowanych ekspozycji warto też wymienić tę odzwierciedlająca zakład prowincjonalnego fotografa w chałupie z Wąchocka, rozbudowaną aranżację sklepiku małomiasteczkowego z lat 30. XX w., wnętrze domu z Ćmielowa, czy chałupę z Szydłowa (1705 r.), zamieszkiwaną przez rodzinę żydowskiego krawca. Wśród stałych ekspozycji pojawiły się też realizacje przybliżające turystom rzadko pokazywane w skansenach rytuały związane z pochówkiem i śmiercią: wystawę opowiadającą o ludowych zwyczajach pogrzebowych obejrzeć można w chałupie z Kobylnik w sektorze lessowym.

Walory historyczne oraz wartość edukacyjną Parku Etnograficznego w Tokarni wzbogacają też liczne wystawy tematyczne poświęcone kulturze ludowej. Wiele z nich okresowo aranżowanych jest we wnętrzach XVIII-wiecznego spichlerza dworskiego ze Złotej Pińczowskiej.

Skansen ma także do zaoferowania spotkanie z twórczością najwybitniejszych artystów naszego regionu. Na wystawie rzeźb Jana Bernasiewicza z Jaworzni można podziwiać kilkaset prac tego znanego twórcy ludowego. Warto też wspomnieć o istniejącej od 2012 roku w stodole dworskiej z Radkowic ekspozycji składającej się z kilkudziesięciu najciekawszych wozów, bryczek, sań i pojazdów konnych, pochodzących ze znanej w całej Polsce prywatnej kolekcji Jana Wzorka.

W ostatnich latach docelowy plan rozbudowy Parku Etnograficznego w Tokarni uległ znacznej modyfikacji. W latach 2010-2013, w ramach pozyskanych funduszy unijnych, wsparcia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Program Promesa) oraz dzięki funduszom Województwa Świętokrzyskiego, w skansenie pojawiły się 42 zabytkowe obiekty drewniane – w tym wspominane już elementy zabudowy zespołu małomiasteczkowego rynku, XVII-wieczny spichlerz z Rogowa, najstarsza obecnie w Muzeum chałupa z Szydłowa (1705 r.), czy zachowany w całości wraz z urządzeniami, drewniany młyn wodny ze wsi Piasek. Drugi etap rozbudowy Parku Etnograficznego uwzględnił też rozpoczęcie odkładanej od wielu lat realizacji sektora nadwiślańskiego.

Rozbudowie w ostatnim okresie uległa także infrastruktura Muzeum Wsi Kieleckiej.

Muzeum Wsi Kieleckiej organizuje w Tokarni co rok wiele plenerowych imprez folklorystycznych, m.in. „Wytopki Ołowiu”, „Święto Chleba” czy „Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny”. W skansenie istnieje także możliwość zorganizowania imprez komercyjnych: konferencji naukowych, sympozjów ale też ślubów, wesel bądź prywatnych uroczystości rodzinnych (w zabytkowym spichlerzu z Rogowa). Przy Muzeum działa karczma serwująca dania z kuchni regionalnej, a do dyspozycji gości są komfortowe pokoje gościnne w ośmioraku z Rudy Pilczyckiej.

Wszelkie informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej MWK (www.mwk.com.pl). Na stronie internetowej znaleźć można także wykaz zajęć tematycznych dla grup szkolnych, które muzeum prowadzi w ramach programu lekcji muzealnych. 

Galeria:

 

Informacje organizacyjne:

Adres:

MUZEUM WSI KIELECKIEJ

Park Etnograficzny – Tokarnia 303, 26-060 Chęciny
Dworek Laszczyków – ul. Jana Pawła II 6, 25-025 Kielce
Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich – Michniów 38, 26-130 Suchedniów
Zagroda Czernikiewiczów – ul. 3 Maja 13, 26-010 Bodzentyn

Telefon kontaktowy: Park Etnograficzny w Tokarni Tel/fax: 41 315 41 71 Tel. kom.: 519 467 107
Kasa: 515 458 649
Dworek Laszczyków w Kielcach Tel.: 41 34 450 06
Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie Tel. 41 254 51 62
Tel. kom: 664 517 718
Zagroda Czernikiewiczów w Bodzentynie Tel kom. 512 525 517
Adres e-mail: Sekretariat: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Park Etnograficzny: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adres www: www.mwk.com.pl
Parking dla autobusów: Brak danych
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

Opłaty za wstęp do obiektów Muzeum Wsi Kieleckiej
I. Park Etnograficzny w Tokarni
1. Opłaty za wstęp w okresie od 1 kwietnia do 31 października (sezon letni)
- bilet normalny - 12,00 zł,
- bilet ulgowy - 6,00 zł
- bilet rodzinny ( 2 osoby dorosłe + dwoje dzieci do 16. roku życia) - 30,00 zł
- bilet dla mieszkańców Tokarni - 2,00 zł
2. Opłaty za wstęp w okresie od 1 listopada do 31 marca (sezon zimowy)
- bilet normalny - 8,00 zł,
- bilet ulgowy - 4,00 zł
- bilet rodzinny (2 osoby dorosłe + dwoje dzieci do 16. roku życia) - 20,00 zł
- bilet dla mieszkańców Tokarni - 2,00 zł
II. Dworek Laszczyków w Kielcach 
- bilet normalny 5,00 zł,
- bilet ulgowy 2,00 zł
- bilet rodzinny (dwie osoby dorosłe + 2 dzieci do 16.roku życia) 10,00 zł
Informujemy, że Muzeum Wsi Kieleckiej - Dworek Laszczyków bierze udział w akcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Muzeum za złotówkę"
Wstęp dla osób do 16 roku życia 1,00 zł
III. Zagroda Czernikiewiczów w Bodzentynie
- bilet normalny - 5,00 zł,
- bilet ulgowy - 2,00 zł
- bilet rodzinny (dwie osoby dorosłe + 2 dzieci do 16.roku życia) - 10,00 zł
Informujemy, że Muzeum Wsi Kieleckiej -Zagroda Czernikiewiczów w Bodzentynie bierze udział w akcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Muzeum za złotówkę"
Wstęp dla osób do 16 roku życia 1,00 zł.
IV. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich– wstęp bezpłatny przez cały rok kalendarzowy dla wszystkich turystów.
V. Opłaty za korzystanie z miejsc postojowych na parkingu Parku Etnograficznego w Tokarni:
- autobus – 20,00 zł
- bus – 10,00 zł
Opłaty za parkowanie pojazdów należy uiszczać w kasie Parku Etnograficznego.


1. Wstęp bezpłatny i bilet ulgowy do obiektów Muzeum Wsi Kieleckiej przysługuje osobom wymienionym w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 czerwca 2008 r. w sprawie określenia grup osób, którym przysługuje ulga w opłacie lub zwolnienie
z opłaty za wstęp do muzeów państwowych oraz rodzajów dokumentów potwierdzających ich uprawnienia, stanowiącym Załącznik Nr 3 do Zarządzenia Nr 13/2014 oraz bilet ulgowy posiadaczom kartEURO 26 oraz ISIC.
2. Bezpłatny wstęp do Parku Etnograficznego bez zwiedzania wnętrz ustala się w poniedziałki w godzinach 10 – 15 w okresach: styczeń – kwiecień i lipiec – grudzień.
3. Obiekt Dworek Laszczyków udostępniony jest do zwiedzania nieodpłatnie w każdą sobotę (z wyjątkiem sobót będących dniami świątecznymi) zgodnie z art. 10 pkt 2 Ustawy o muzeach ( Dz. U. 1997 Nr 5, poz. 24 z późn. zm.)
4. Bezpłatny wstępdo obiektów muzeum przysługuje opiekunom grup zorganizowanych (1 opiekun – grupa 10 osób).

Cennik przewodników: 1.1. Przewodnik w języku polskim - 80,00 zł / do 2,5 godziny
1.2 Przewodnik w języku obcym:
- grupa do 10 osób – 150,00 zł / do 2,5 godziny
- grupa powyżej 10 osób (max 25 osób) – 250,00 zł / do 2,5 godziny
Minimalny czas zwiedzania: Park Etnograficzny w Tokarni: 1 godzina
Maksymalny czas zwiedzania: Park Etnograficzny w Tokarni: 2,5 godziny
Godziny i dni otwarcia:

styczeń - marzec:
wtorek - niedziela od godz. 9.00 do 15.00
kwiecień:
wtorek - niedziela od godz. 9.00 do 17.00
maj - czerwiec:
poniedziałek - niedziela od godz. 9.00 do 18.00
lipiec - sierpień: 
wtorek - niedziela od godz. 10.00 do 18.00
wrzesień:
wtorek - niedziela od godz. 9.00 do 18.00
październik:
wtorek - niedziela od godz. 9.00 do 17.00
listopad - grudzień:
wtorek - niedziela od godz. 9.00 do 15.00

DWOREK LASZCZYKÓW W KIELCACH
wtorek - niedziela od godziny 9.00 do 17.00

ZAGRODA CZERNIKIEWICZÓW W BODZENTYNIE
wtorek - niedziela od godz. 9.00 do 17.00

MAUZOLEUM MARTYROLOGII WSI POLSKICH W MICHNIOWIE
styczeń - kwiecień
poniedziałek - piątek od godz. 8.00 do 16.00
maj - wrzesień
poniedziałek - niedziela od godz. 8.00 do 16.00
październik - grudzień
poniedziałek - piątek od godz. 8.00 do 16.00

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych: Możliwość zorganizowania lekcji muzealnych:
1.1 Lekcja muzealna lub prelekcja z wykorzystaniem eksponatów muzealnych:
- grupa max 30 osób – 100,00 zł / 45 minut 
1.2. Lekcja historyczna:
- grupa max 30 osób – 50,00 zł / 45 minut 
1.3. Pokazy, warsztaty etnograficzne:
- grupa max 25 osób – 200,00 – 300,00 / 1- 1,5 godziny) 
1.4. Pokaz rękodzieła ludowego – 300,00 zł / 1-2 godziny)
1.5. Warsztaty dla osób z dysfunkcją wzroku „Sztuka bez barier” – grupa max 10 osób:
Garncarstwo – 300,00 zł
Wikliniarstwo – 300,00 zł
Sztuka ludowa – 250,00 zł
Tkactwo – 150,00 zł
1.6. Warsztaty w ramach projektu „Ginące zawody” – 10,00 zł / osoba
Możliwość zorganizowania ogniska/grilla oraz przejazdu bryczką/saniami:
1.1. Organizacja ogniska – 65,00 zł / godzina
1.2. Organizacja grilla
- 100,00 zł / do godz. 15
- 150,00 zł / po godz. 15
1.3. Organizacja przejazdu saniami i ogniska ( okres zimowy) 20,00 zł /osoba ( kulig 1 godz. ognisko 1 godz. )
1.4. Wynajem bryczki/ sań na imprezę – 450,00 zł / 2 godziny
Stałe ekspozycje: Park Etnograficzny w Tokarni:
- Wykute piękno – tradycyjne wyroby kowalstwa ludowego na Kielecczyźnie
- Masztalnia dworska – wystawa pojazdów konnych
- Zagroda Pszczelarska
- „Ocalić od zapomnienia” Jan Bernasiewicz
Dworek Laszczyków w Kielcach
- Gabinet Laszczyka

 

Fotografie w artykule zostały dostarczone przez Muzeum

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA