Łódzkie

PGE GIGANTY MOCY

PGE GIGANTY MOCY

PGE Giganty Mocy to jedna z największych atrakcji turystycznych województwa łódzkiego, szczególnie dla młodych podróżników. To doskonały pomysł na organizację wycieczki szkolnej.

Ekspozycja stanowi interaktywne centrum edukacji, które w sposób multimedialny prezentuje proces wytwarzania energii elektrycznej z wykorzystaniem węgla brunatnego, wydobywanego i przetwarzanego przez bełchatowskie giganty mocy, tj. kopalnię węgla brunatnego i elektrownię konwencjonalną.
Wystawa skierowana jest do wychowanków przedszkoli, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz rodzin z dziećmi.

Ideą ekspozycji jest ukazanie poprzez zabawę naukowego, przyrodniczego i technicznego aspektu powstawania i wydobywania węgla brunatnego oraz przetwarzania go w energię elektryczną.
Odwiedzający ekspozycję przeprowadzają doświadczenia z zakresu fizyki i zjawisk elektryczności. Spacerują po dnie morza i odwiedzają las tropikalny, dowiadując się przy tym o poszczególnych fazach formowania się złóż węgla brunatnego. Odwiedzający eksperymentują w generatorze odpowiedzialnym za wytwarzanie prądu, sterują procesem wytwarzania energii oraz podziwiają szczątki mamuta, żyjącego niegdyś na obszarze dzisiejszej odkrywki węgla brunatnego w Bełchatowie. Mogą również wziąć udział w różnorodnych warsztatach edukacyjnych, stanowiących doskonałe uzupełnienie wiedzy zdobywanej w szkole.

Ekspozycja PGE Giganty Mocy w sposób interaktywny ukazuje ponadto dzieje powstania bełchatowskiej kopalni i elektrowni oraz najnowszą historię Bełchatowa, pokazaną w kontekście działalności bełchatowskiego zagłębia górniczo-energetycznego.
Po ekspozycji, znajdującej się na dwóch kondygnacjach budynku, oprowadza multimedialna rodzina Gigusiów Brunatnych, w tym ciekawy świata Woltuś, przyjazna i towarzyska Dżulka oraz uczynny i wszystkowiedzący prof. Om.
Dzięki wizycie w PGE Gigantach Mocy odwiedzający nasi goście zapamiętają i zrozumieją zagadnienia z zakresu nauk ścisłych, w tym geografii i geologii, biologii, paleontologii, chemii oraz fizyki.
Stałej ekspozycji towarzyszą wystawy czasowe, nawiązujące tematycznie do ekologicznych aspektów Regionu Łódzkiego.

PGE Giganty Mocy stanowią stałą wystawę Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie - placówki kulturalnej, będącej samorządową jednostką organizacyjną Miasta Bełchatowa.
Działalność PGE Gigantów Mocy została doceniona przez Polską Organizację Turystyczną, która nadała placówce status Produktu Turystycznego 2015 Roku, a także przez Ministra Infrastruktury i Rozwoju, który w ramach ogólnopolskiego konkursu "Polska Pięknieje - 7 cudów Funduszy Europejskich" przyznał wystawie tytuł miejsca najbardziej przyjaznego rodzinie w 2015r.
Wizyta w PGE Gigantach Mocy to doskonały pomysł na wycieczkę szkolną.

WARSZTATY EDUKACYJNE
Oferowane przez nas warsztaty edukacyjne stanowią doskonałe uzupełnienie wiedzy zdobywanej w przedszkolu, szkole podstawowej, gimnazjalnej oraz ponadgimnazjalnej.
Nasi edukatorzy przy pomocy aktywnych metod nauczania, rozbudzają ciekawość i zainteresowanie prezentowanym tematem, udowadniając tym samym, że nauka wcale nie musi być nudna. Dzieci uczą się współpracy ale i współzawodnictwa, rozwijają zmysł dotyku i wyobraźnię tworząc prace plastyczne. Oswajają się z trudnym słownictwem.

Naszym celem jest nauka przez zabawę.
Maksymalna liczba uczestników: 15 osób.
Czas trwania lekcji: 1,5h.
Cena: 9zł/os.

OFERTA DLA PRZEDSZKOLI:

CO TAM BZYCZY W TRAWIE?
Opis warsztatu:
Czy lubicie baśnie? Jedna z nich dzieje się tuż koło nas. Leżąc latem na łące możecie odkryć tętniące życiem królestwo. Kto nim rządzi, a kto jest jego wrogiem? Kogo w nim spotkamy i z kim możemy się tam zaprzyjaźnić? Bogate życie łąk poznacie na naszych warsztatach, podczas których dzieci nauczą się rozpoznawać gatunki roślin i zwierząt zamieszkujących łąki, poznają różnice pomiędzy najpopularniejszymi gatunkami owadów oraz wykonają prace plastyczne.

EKO-PRZYGODA Z WOLTUSIEM
Opis warsztatu:
Najmłodszy z naszych Gigusiów – Woltuś wybrał się na wyprawę do lasu. Zasmucony zobaczył, że jest w nim mnóstwo śmieci. Czy potraficie pomóc mu posprzątać? Czy wiecie gdzie wyrzucić puste puszki, butelki, papierki i pozostałe odpady? Nasz warsztat nauczy wszystkie przedszkolaki jak segregować odpady i jak mogą nam w tym pomóc oznaczenia opakowań. Na zakończenie warsztatu dzieci po wykonaniu prac plastycznych z surowców wtórnych, otrzymają dyplom małego ekologa.

NIEZŁE ZIÓŁKA
Opis warsztatu:
Co to jest to zielone, co pływa w mojej zupie? Dlaczego mam pić miętę? Co tak pachnie, jak jem pizzę? Jeżeli nie chcecie już dłużej odpowiadać w kółko na te same pytania, przyprowadźcie swoje przedszkolaki na nasz warsztat. Podczas zajęć, w zabawowej formie, dzieci nauczą się jak rozpoznawać podstawowe rodzaje ziół oraz do czego możemy ich używać. Poznają różne zastosowania tych roślin oraz dowiedzą się jak je sadzić i pielęgnować. Samodzielnie zasadzą roślinkę, która stworzy „zieloną fryzurę" dla jednego z Gigusiów.

 

Oferta dla klas 0-III szkół podstawowych:

BURSZTYNOWE ZAGADKI
Opis warsztatu:
Co kryją w sobie złote bursztyny? Co odróżnia bursztyn od kamyka? Jakie legendy się z nimi wiążą? Skąd się wzięły owady w bursztynach? Odpowiedzi na te zagadki znajdziecie podczas naszych warsztatów. Przyszli znawcy bursztynów nauczą się podczas nich jak rozpoznawać bursztyn wśród innych morskich znalezisk oraz jakie cechy fizyczne i morfologiczne go wyróżniają. Dowiedzą się gdzie w Polsce występuje bursztyn? Zapoznają się również ze zjawiskiem elektrostatyczności, towarzyszącym bursztynom oraz własnoręcznie wykonają inkluzję.

PROJEKT PRĄD
Opis warsztatu:
Elektrownia Bełchatów potrzebuje nowych specjalistów, którzy zrealizują tajemniczy projekt pod nazwą PRĄD. Żeby móc się dostać do tego grona trzeba zbudować specjalną baterię z naturalnych produktów? Czy jesteście gotowi podjąć wyzwanie? Jak tego dokonać dowiecie się na naszych warsztatach, podczas których nauczymy Was czym jest prąd elektryczny i co go przewodzi, zbudujecie obwód elektryczny i własną baterię, aby na koniec dowiedzieć się jak pracuje Elektrownia Bełchatów.

WOLTUŚ GÓRNIKIEM
Opis warsztatu:
Dołącz do woltusiowej drużyny górników i weź udział w górniczej zabawie! Podczas naszych warsztatów dzieci nie tylko dowiedzą się jak wyglądają górnicze mundury oraz skąd się w nich wzięły kolorowe pióropusze, ale również poznają różne rodzaje węgla wydobywane w Polsce. Podczas zajęć wykonają własnoręcznie górnicze czako, a na zakończenie przejdą uroczyste pasowanie na górnika. Nie zabraknie tradycyjnego skoku przez skórę oraz pamiątkowego dyplomu.

 

Oferta dla klas IV-VI szkół podstawowych:

CZARNE ZŁOTO
Opis warsztatu:
Czym dokładnie jest węgiel brunatny i w jaki sposób powstał? Jakie warunki musiały zaistnieć i ile czasu upłynąć, aby mógł się wytworzyć? Dlaczego właśnie w rejonie Bełchatowa powstały tak wielkie jego pokłady? Czym różni się od innych form węgla i jak go rozpoznać? Podczas warsztatu, dowiecie się prawie wszystkiego o bełchatowskim „czarnym złocie", a przede wszystkim tego, jak fascynująca historia może skrywać się w małej bryłce węgla.

GIGAPRZYCIĄGANIE
Opis warsztatu:
Jak Jerry Toma, jak Ash Pikachu, jak Fineasz Ferba, tak nasze warsztaty przyciągają do siebie wszystkich ciekawych świata. Zapraszamy na Gigaprzyciaganie! Podczas zajęć dowiecie się na czym polega oddziaływanie magnesów i w jaki sposób zbudowany jest kompas? Dlaczego nasza planeta jest taka „przyciagająca" i czym jest grawitacja. Co to jest ziemskie pole magnetyczne i jaki ma wpływ na życie na Ziemi? Wykonacie również własny pamiątkowy magnes na lodówkę. Dajcie się przyciągnąć!

OCEAN KAPSUŁĄ CZASU
Opis warsztatu:
Aż trudno uwierzyć, ale ok. 200 mln lat temu teren obecnego Bełchatowa zalewało ciepłe morze jurajskie, a w nim, jak to w morzu – kwitło życie. Zapraszamy w podmorską podróż w czasie. Na naszych warsztatach poznacie gatunki zwierząt, które zamieszkiwały jurajskie głębiny. Zobaczycie skąd czerpiemy o nich wiedzę. Dowiecie się jak powstają skamieniałości i będziecie mogli je zbadać pod mikroskopem. Na zakończenie zajęć wykonacie odcisk własnej skamieniałości.

WSKAŹNIK pH - CZYLI ZABAWA W KOLORY
Opis warsztatu:
Gdy patrzymy na otaczający nas świat widzimy wszechobecną różnorodność kolorów, ale czy wiecie, że kolory mogą pomóc nam odkrywać świat? W jaki sposób? Przekonajcie się na naszych warsztatach o wskaźniku pH (nie mylić ze wskaźnikiem pecha :) To właśnie on posługuje się kolorami, aby odkryć właściwości różnych substancji. Podczas naszych zajęć poznacie pojęcie odczynu pH oraz dowiecie się jakie skutki może powodować jego zmiana na przykład w glebie. Sami przebadacie pH różnorodnych substancji z wykorzystaniem naturalnych (oczywiście kolorowych) wskaźników. Zagrajcie z nami w kolory!

 

Oferta dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych:

JAK ZOSTAĆ GIGANTEM?
Opis warsztatu:
Każdy z nas w swoim życiu musi podjąć kilka kluczowych decyzji, które determinują dalsze życie. Jedną z nich jest moment wyboru zawodu. W tym jak się przygotować do tej ważnej chwili pomoże uczniom nasz warsztat.
Podczas zajęć przekonamy się kto ma największy wpływ na nasze decyzje i czy wskazówki innych powinny zawładnąć naszymi wyborami. Zadamy sobie wzajemnie kilka kluczowych pytań, które pomogą znaleźć nasze umiejętności i predyspozycje, nauczymy się identyfikować nasze obawy związane z wyborem zawodu oraz poznamy sposoby radzenia sobie z nimi. Nauczymy się analizować zawody pod kątem wymaganych przez nie umiejętności oraz porównamy swoje własne predyspozycje zawodowe, których znajomość pozwoli nam ZOSTAĆ GIGANTEM RYNKU PRACY.

NANORURKI I NANOCEBULKI, czyli jak dogadują się atomy?
Opis warsztatu:
Świat zbudowany jest na węglu! Jego różne formy spotykamy niemal wszędzie. Czym jednak różni się grafit od diamentu? Co kryje się pod pojęciem alotropii? Jakie pierwiastki tworzą odmiany alotropowe? Odpowiedzi na te pytania poznają uczestnicy naszego „atomowego" warsztatu. Podczas zajęć zbudujecie modele odmian alotropowych węgla i poznacie różnice pomiędzy nimi. Poznacie zależności pomiędzy budową atomu a właściwościami poszczególnych odmian węgla. Na zakończenie warsztatu wykonacie pamiątkową, węglową pracę techniczną związaną z tematyką warsztatu.

OD WĘGLA BRUNATNEGO DO GIPSU
Opis warsztatu:
Czy spaliny mogą być pożyteczne? Co mają wspólnego ze sobą gips i węgiel? Podczas naszego warsztatu poznacie właściwości fizyczne i chemiczne węgla i gipsu, dowiecie się jak spaliny powstałe w wyniku spalania węgla zamieniają się w pożyteczny gips oraz jak można go wykorzystać w życiu. Poznacie reakcje chemiczne, które rządzą tym procesem i nauczycie się samodzielnie sporządzać zaprawę gipsową, by wykorzystać ją przy wykonywaniu pamiątkowego odlewu.

REKULTYWACJA - SZTUKA TWORZENIA
Opis warsztatu:
Eksploatacja bogactw naturalnych nieodłącznie (niestety) wiąże się z degradacją środowiska. Również bełchatowskiej kopalni nie ominęły te negatywne zjawiska. Co jednak można zrobić, żeby zminimalizować straty w środowisku naturalnym? Jak przebiegają procesy rekultywacji obszarów powyrobiskowych? Ten temat porusza nasz warsztat, podczas którego dowiecie się czym jest rekultywacja, poznacie różne jej kierunki oraz nauczycie się rozpoznawać gatunki roślin wykorzystywanych w tym procesie. Wspólnie zbudujecie makietę zwałowiska i przeprowadzicie jego wielokierunkową rekultywację.

Fotografie: PGE GIGANTY MOCY

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

PGE GIGANTY MOCY

BEŁCHATÓW, pl. Narutowicza 3

Telefon kontaktowy:

446351922

Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

http://pgegigantymocy.pl/ 

Parking dla autobusów:

Tak Ul. Kwiatowa / Witosa, 97-400 Bełchatów

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

ZWIEDZANIE GRUPOWE 
• Bilet grupowy (min. 10 max. 20 osób) - 9 zł / os. 
• 1 opiekunowi na każde 10 osób przysługuje bezpłatne wejście 

W cenie biletu do Ekspozycji można: obejrzeć wystawę stałą PGE Giganty Mocy, a także niektóre z wystaw czasowych. Bilet upoważnia również (za okazaniem) do zwiedzania Muzeum Regionalnego w Bełchatowie. 
SZATNIA 
• Bezpłatna

Cennik przewodników:

Usługa bezpłatna

Minimalny czas zwiedzania:

Zwiedzanie ekspozycji trwa min. 1,5h

Maksymalny czas zwiedzania:

Maksymalny czas zwiedzania - 3,5h (w przyp. grupy 50-osób)

Godziny i dni otwarcia:

Poniedziałek: Nieczynne 
Wtorek-Piątek 9:00-18:00: (Ostatnie wejście: godz. 16:00) 
Sobota-Niedziela 11:00-19:00: (Ostatnie wejście: godz. 17:30) 
W soboty i niedziele zwiedzanie odbywa się w systemie ciągłym z audioprzewodnikami, w miarę dostępności urządzeń.

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

Informacje o ofercie edukacyjnej powyżej.

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Przy grupach pow. 20 osób, grupa/klasa dzielona jest na podgrupy, które zamiennie zwiedzają PGE Giganty Mocy, bądź uczestniczą w warsztatach edukacyjnych prowadzonych przez doświadczonych instruktorów.

Stałe ekspozycje:

brak informacji

Planowane wydarzenia:

brak informacji

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA