Syn Wiedźmy - recenzja książki

Syn Wiedźmy - recenzja książki

Ned jest milczącym chłopcem, odrzuconym przez mieszkańców wioski, w której mieszka wraz ze swoim ojcem drwalem oraz matką Wiedźmą. Z trudem składa słowa, nie potrafi też czytać, mimo że wcześniej bez problemu odczytywał zapisane słowa. Generalnie uznawany jest za dziwaka i odludka. Mówią o nim "niewłaściwy chłopiec". Przydomek ten krąży za nim od czasów tragedii, w wyniku której zginął jego brat bliźniak. Każdy twierdzi, że to Ned powinien umrzeć, a nie jego brat. Śmierć brata odcisnęła trwałe piętno na chłopcu, ale też na jego rodzinie. Nie zdaje sobie jednak sprawy z tajemnicy, którą nosi w sercu jego matka Wiedźma. Jego brat nie do końca odszedł. Jego dusza za pomocą magii na trwałe została przez nią zszyta z duszą Neda. 

Áine także przeżywa trudne chwile. Jej ukochana mama umarła, a ojciec pogrążył się w rozpaczy stając na granicy szaleństwa. Sama musi się troszczyć o ojca i o siebie, mimo że jest jeszcze małą dziewczynką. Gdy nie mają już nic i muszą się wyprowadzić ze swojego domu, jej ojciec porzuca swoją rozpacz i zabiera córkę do mrocznego lasu, którego każdy w królestwie unika. W wśród głuszy czeka tam pewna opuszczona chata i pewien amulet, który odmienia jej ojca, sprawia że wraca do dawno porzuconej profesji: rozbójnictwa. 

Gdy pewnego dnia Wiedźma ratuje Królową od śmierci, ojciec Áine odkrywa, że rękach uzdrowicielki znajduje się ostatnie potężne źródło magii na świecie. Pragnie nad nim zapanować i zyskać nieograniczoną władzę płynącą z tej siły. Prowadzi to całego szeregu różnych wydarzeń, w wyniku których Ned spotyka wilka i Áine. Chcąc nie chcąc muszą połączyć swoje siły, by pradawna magia nie trafiła w niepowołane ręce i nie doprowadziła do upadku świata. Przepowiednia wypowiedziana przez matkę Áine  „Uratujesz życie niewłaściwemu chłopcu, a on uratuje życie tobie...” zaczyna się wypełniać. W głębi puszczy budzą się Głazy...

"Syn wiedźmy" to wspaniała baśń, która porywa czytelnika do głębi. Barwne opisy sprawiają, że łatwo znaleźć się opisywanym świecie. Czytając tę opowieść trudno oprzeć się wrażeniu, że aż prosi się o ekranizację, co - szczerze mam nadzieję - kiedyś nastąpi. Książka jest mroczna, razem z bohaterami zanurzamy się w mrocznej puszczy, podobnej do mrocznej otchłani ludzkich dążeń i chciwości. Podczas tej podróży między chłopcem, dziewczynką i wilkiem rodzi się nić przyjaźń, która jest odpowiedzią na samotność bohaterów. Tylko dzięki tej przyjaźni historia ma szansę na szczęśliwe zakończenie. Aby je poznać, trzeba chwycić w ręce tę magiczną książkę i zanurzyć się na kilka godzin w lekturze.

Z zachwytem polecam!

 

Autor: Kelly Barnhill
Tytuł: Syn wiedźmy

Wydawnictwo Literackie, 2019, książka dla dzieci od lat 10

Link do strony Wydawnictwa: https ://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/5031/Syn-wiedzmy---Kelly-Barnhill

 

 

 

 

 

Przeczytaj również

Książki dla uczniów na nagrody 2024 - TOP 8 pomysłów dla każdej klasy

Nagrody książkowe dla uczniów na zakończenie roku - pomysły

 Już niedługo koniec roku szkolnego 2023/2024! Ostatnie poprawki, zaliczenia, klasówki, propozycje ocen, a także przygotowanie ocen, występów, apelu, ale także nagród i prezentów dla zdolnych i wzorowych uczniów.

To niemal oczywiste, że najlepszą nagrodą za wyniki czy prezentem jest książka, dlatego przygotowaliśmy dla Was pomocne zestawienie top 8 wyjątkowych tytułów dla uczniów z każdej klasy szkoły podstawowej.

Więcej…
REKLAMA
REKLAMA