Szczawno Zdrój - Pijalnia Wód Mineralnych

Szczawno Zdrój - Pijalnia Wód Mineralnych

 

W bezpośrednim sąsiedztwie Wałbrzycha zlokalizowana jest niewielka miejscowość Szczawno-Zdrój, która zachwyca XIX-wieczną architekturą budynków, wspaniałym Parkiem Zdrojowym oraz pięknym budynkiem o nazwie Pijalnia Wód Mineralnych, który w połączeniu z halą spacerową tworzy niezwykły klimat uzdrowiska sprzed wieku.

Pierwsze wzmianki o Szczawnie-Zdroju sięgają 1221 roku. W 1509 roku posiadłość nabył Konrad von Hochberg, którego potomkowie dziedziczyli Szczawno aż do 1931 roku. Lecznicze właściwości tutejszych wód zbadał nadworny lekarz Hochbergów już w 1597 roku. Jednak na szerszą skalę wody szczawieńskie zaczęły służyć kuracjuszom dopiero na początku XIX wieku. Spośród kilkunastu źródeł, które odkryto w Szczawnie, do najstarszych zaliczyć można źródło główne, zwane dziś Mieszko, znane już w XV wieku. Źródło Młynarz odkryte zostało w 1790 roku w zagrodzie młynarza. Od 1818 roku znane było jeszcze jedno źródło Dąbrówka. Wśród wód leczniczych na uwagę zasługuje Marta odkryta w 1904 roku. Wody z wszystkich czterech wymienionych źródeł można pić w budynku Pijalni Wód Mineralnych. 

Pierwszą pijalnię wybudowano tutaj w 1820 roku. W tamtym czasie na środku sali stała głęboka studnia, z której szklanym czerpakiem nabierało się wody często doprawianej dla smaku cukrem lub winem. Na piętrze znajdowała się Sala Ślubów, gdzie kuracjusze uzdrowiska mogli zalegalizować związek bez długotrwałych formalności. Z pijalni do połączonej z nią 70-metrowej Hali Spacerowej, niegdyś pełnej straganów z pamiątkami, regionalnymi specjałami i innymi towarami, prowadziło arkadowe przejście. Pierwszy, całkowicie drewniany budynek przetrwał do 1894 roku, kiedy strawił go pożar. Następny przydarzył się 100 lat później. Kolejne remonty, modernizacje i konieczne rekonstrukcje nie wpłynęły zanadto na zewnętrzny wygląd pijalni, zawsze jak najwierniej odwzorowywano pierwotny projekt.

Obecnie można za niewielką opłatą wejść na teren Pijalni i kosztując wodę wsiąkać w XIX klimat. Na piętrze zamiast Sali Ślubów znajduje się czytelnia, gdzie na wygodnych kanapach można się rozsiąść i oddać słodkiemu nieróbstwu. 

Odwiedzając Wałbrzych z dziećmi warto zabrać je w to miejsce, aby przez chociaż godzinny pobyt zwiedziły to miejsce i dzięki temu potrafiły sobie wyobrazić jak wyglądało życie obrazowane w książkach pisarzy tworzących na przełomie XIX i XX wieku, począwszy od Prusa, a skończywszy na Agacie Christy.

Galeria zdjęć:

Źródło: podrozezklasa.pl

 

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Pijalnia Wód Mineralnych
Tadeusza Kościuszki 23
58-310 Szczawno-Zdrój

Telefon kontaktowy: brak
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www:

https://szczawno-jedlina.pl/obiekty/pijalnia-wod-mineralnych-2/ 

Parking dla autobusów:

brak

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

5 zł 

Cennik przewodników: nie dotyczy
Minimalny czas zwiedzania: 20 minut 
Maksymalny czas zwiedzania:

1 godzina

Godziny i dni otwarcia:

Codziennie w godzinach 7.00-18.00

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

 brak

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych: brak
Stałe ekspozycje:

brak info

Planowane wydarzenia:

Brak informacji

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA