Szczypta Magii. Recenzja książki

Szczypta Magii. Recenzja książki

Wyspa Wronoskał to mało przyjazne i atrakcyjne do życia miejsce. Sama nazwa jest już przytłaczająca. Surowy, zimny krajobraz jest jedynym, który znają siostry: piękna Charlie, dwunastoletnia Betty i mała, rezolutna i wiecznie głodna Fliss. Dziewczynki mieszkają razem z Babką, której pomagają prowadzić tawernę "Kieszeń Kłusownika". 

Ich matka umarła jakiś czas temu, a ojciec wylądował w więzieniu, które znajduje się na skalistym wypiętrzeniu za mokradłami o nazwie Skrucha. Sąsiednie miejsca Udręka i Lament wyznaczają granicę znanego im świata. Najbardziej odważna i zbuntowana z sióstr Betty postanawia pewnego razu odkryć kawałek świata wyruszając w ukryciu przed surową Babcię na sąsiednią wyspę. Gdy Babcia w zaskakujący sposób niweluje jej plany, pojawia się w niej wiele różnych pytań, na które odpowiedź jest fascynująca i jednocześnie przerażająca. Okazuje się, wszystkie kobiety w ich rodzinie objęte są od wielu pokoleń klątwą, która nie pozwala im opuścić Wronoskału. Gdy tylko odważą się przekroczyć granicę wyspy w ciągu doby umrą. Jednocześnie kobiety w tej rodzinie opiekują się trzema magicznymi przedmiotami o niezwykłych właściwościach. To jednak marna pociecha jeśli całe życie mają spędzić na wyspie, która sama w sobie jest więzieniem. Betty postanawia dowiedzieć się jak przełamać klątwę, tym bardziej, że podejrzewa, że jest ona związana z tajemniczą legendą o uwięzionej niegdyś w więziennej wieży czarownicy. Chcąc nie chcąc wciąga swoje siostry w niebezpieczną przygodę, w której czas nagle zacznie mieć olbrzymie znaczenie...

"Szczypta Magii" to barwna baśniowa powieść, która wciąga czytelnika bez reszty w mroczny, pełen tajemnic świat. Książkę świetnie się czyta zarówno młodym jak i dorosłym czytelnikom. Subtelnie rozrysowany mroczny świat, wielowymiarowe postacie, tajemnica, która z każdą stroną potęguje napięcie, to wielkie atuty tej książki. Determinacja bohaterek prowadząca do niekoniecznie poprawnych moralnie decyzji, ich dziecięca nierozwaga i siostrzana miłość, która je łączy powoduje, że chcąc nie chcąc kibicujemy im do ostatnich stron. 

Polecamy na zbliżające się długie jesienne wieczory.

 

Autor: Michelle Harrison
Tytuł: Szczypta Magii

Wydawnictwo Literackie 2020, książka dla dzieci od lat 10.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/5226/Szczypta-magii---Michelle-Harrison

 

 

 

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA