Z książką w drogę

Grody, garnki i uczeni. O archeologicznych tajemnicach ziem polskich. Recenzja

Grody, garnki i uczeni. O archeologicznych tajemnicach ziem polskich. Recenzja

Odkrycia archeologiczne kojarzą się od dzieciństwa przede wszystkim z poszukiwaniem skarbów, szczególnie tych, które skryte są w egipskich piramidach. Dla tych, którzy mają lat więcej niż 40, naczelnym archeologiem był w dzieciństwie Indiana Jones, a później i inne postaci ze świata gier i filmów, które pojawiały się tu i ówdzie w kulturze masowej. Dosyć często też słyszymy o odkryciach w naszym kraju, które pojawiają się dosyć często zwłaszcza podczas licznych prac inwestycyjnych. Nie robią one jednak takiego wrażenia na jakie rzeczywiście zasługują, ponieważ to one właśnie świadczą naszej historii, historii naszych przodków, mieszkańców ziem polskich. Pokazują, że nasza historia nie zaczyna się dopiero w czasach Piastów, ale sięga daleko głębiej, dalej niż można sobie wyobrazić. Jak daleka i jak bogata jest to historia, pokazuje Agnieszka Krzemińska, autorka książki Grody, garnki i uczeni. O archeologicznych tajemnicach ziem polskich.

 

 Książka, o której tutaj piszemy, nie jest zgoła książką przygodową. To solidnie opracowana literatura, opierająca się na wielu źródłach, która pokazuje, w oparciu o odkrycia archeologiczne dokonane na terenach współczesnej Polski, najważniejsze odkrycia archeologiczne (a było ich naprawdę wiele) i rysuje historię mieszkańców tych ziem. Autorka sięga do czasów prehistorycznych, sięgając do skromnych śladów ludów neandertalskich, aż do czasów niemal współczesnych. Nie jest to jednak chronologia, ale zbiór, który odnosi się do różnych kontekstów historycznych i znaczeń. Dzięki tej książce możemy spojrzeć na naszych przodków z różnych ujęć, podglądając ich przedsiębiorczość, zwyczaje codzienne, wierzenia i czasem niestety brutalną historię, której doświadczyli. Wczytując się w kolejne strony tej pozycji coraz bardziej rozumiemy znaczenie odkrywanych artefaktów i fascynację tych, którzy spędzają życie na ich poszukiwaniu, konserwowaniu i odkrywaniu ich znaczenia.

To na swój sposób wspaniałe, że bycie archeologiem we współczesnych czasach, to nadal historia pełna przygód i odkryć, które zachwycają i pozwalają składać naszą historię niby wielkie puzzle. Czasem okazuje się, że jeden z elementów trafił tam, gdzie nie powinien i odłożony we właściwe miejsce, odkrywa przed naukowcami zupełnie nowe obszary wiedzy i zrozumienia.

Książka Grody, garnki i uczeni. O archeologicznych tajemnicach ziem polskich, to z pewnością książka nie dla dzieci z pierwszych klas szkoły podstawowej, jednak może ująć i zachwycić każdego ambitnego ósmoklasistę czy ucznia szkół średnich lub nauczyciela, który chce rozwinąć swoją pasję i umiejętność nauczania historii. To rewelacyjny przyczynek do odwiedzania licznych muzeów ze zbiorami archeologicznymi w naszym kraju. Choć może nie jest łatwa w pierwszym odbiorze, to pokazuje, że archeologia to bardzo złożona nauka, która wymaga ogromnej wiedzy i wyobraźni, a także umiejętności korzystania z darów współczesnej technologii. Z każdą stroną czytelnik rozumie coraz więcej i więcej czerpie dla siebie. Książka Pani Agnieszki Krzemińskiej to pozycja dla każdego, kto choć trochę interesuje się historią Polski i kogo choć trochę "kręci" archeologia. Może dzięki tej książce uniwersytety zapełnią się nowymi młodymi ludźmi, chętnymi podjąć ten trudny, ale fascynujący zawód.

 Polecamy!

Autor: Agnieszka Krzemińska
Tytuł: Grody, garnki i uczeni. O archeologicznych tajemnicach ziem polskich

Wydawnictwo Literackie 2022, książka dla młodzieży (i dorosłych) od lat 14.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/produkt/4095/grody-garnki-i-uczeni 

 

 

 

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA