Twierdza Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra uznawana jest za największą, nigdy nie zdobytą twierdzą w Europie.

Twierdza Srebrna Góra jest unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. W chwili powstawania (1765-1777) należała do najnowocześniejszych tego typu fortyfikacji w Europie. Największy podziw budził i nadal budzi potężny Donjon, jeden z najciekawszych obiektów fortyfikacji epoki nowożytnej. Rozległość całego zespołu i jego lokalizacja na szczytach pozwala zaliczyć srebrnogórską warownię do największych górskich założeń obronnych naszego kontynentu. Wyjątkowość obiektu i jego ranga została uznana w 2004 r. poprzez Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nadające Twierdzy status pomnika historii. 

{youtube}G7gybZnIZs0{/youtube}


Duże znaczenie dla atrakcyjności twierdzy miało także powołanie w 2007 r. grupy rekonstrukcyjnej -Regiment Infanterie, nawiązującej do autentycznego pułku pruskiej piechoty, którego III batalion stacjonował w Srebrnej Górze w latach 1777 - 1807, a jego żołnierze brali czynny udział w obronie twierdzy przed Wielką Armią Napoleona. Rekonstruktorzy umundurowani są w wierne kopie mundurów pruskiej piechoty, dysponują bronią palną jak karabiny skałkowe, armaty i moździerze oraz przedmiotami codziennego użytku z przełomu XVIII i XIX wieku 
Twierdza Srebrna Góra jest wyjątkową atrakcją i miejscem sprzyjającym miłośnikom historii, przyrody, turystyki, sportu a oferta skierowana jest zarówno dla turystów indywidualnych jak i grup zorganizowanych, dorosłych i dzieci. 
Podczas pobytu nasi goście mają możliwość spotkać się z przewodnikiem- żołnierzem, który zaprezentuje w interesujący sposób historię Twierdzy. W programie zawarte jest m.in. zwiedzanie dziedzińca, podziemnych kazamat, pokazowy wystrzał z muszkietu lub pistoletu skałkowego. Szczególnie ciekawym miejscem jest taras widokowy na koronie Donjonu. Tutaj na turystów czeka nie lada gratka, dla której warto jest pokonać trud wejścia na Twierdzę Srebrna Góra. Z korony mamy możliwość obejrzenia panoramy sięgającej Gór Opawskich, Masywu Śnieżnika. Bliżej wznoszą się lesiste grzbiety Gór Bardzkich i Sowich.

 

Oferta zajęć dla szkół:

Gra terenowa

Adresatem usługi są dzieci i młodzież w wieku szkolnym od 7- 16 lat 
Dla małych dzieci zwiększamy ilość elementów zabawowych. Grupa powinna liczyć od 20 do 40 osób. Uczestnicy podczas ok. 3 godzinnej zabawy na twierdzy przeniosą się w realia Europy okresu wojen napoleońskich. 
Uczestnicy gry zostaną podzieleni na dwa obozy: francusko-polski i koalicji antyfrancuskiej, które między sobą będą rywalizować w wykonywanych zadaniach. Zostaną odegrane bitwy, potyczki i zadania terenowe. Wybrane z grup osoby będą odgrywać rolę przypisanej jej postaci historycznej. 

W programie: 
zabawy zręcznościowe i zadania logiczne rozgrywane pomiędzy dwiema rywalizującymi ze sobą drużynami, na które zostanie podzielona wcześniej grupa; 
zapoznanie z historią Twierdzy połączone z poszukiwaniem ukrytego skarbu; 
prezentacja broni czarnoprochowej; 
zwiedzanie tarasu widokowego; 
Cena: 35 zł od uczestnika gry. minimum 20 os. 
Czas realizacji programu - 3 godz. 
W wersji z cateringiem - pieczenie kiełbasek przy ognisku: 
Cena: 49 zł / osoba 
Czas: 4 godz. 

Żywa lekcja historii. 
Oferta jest kierowana dla młodzieży w wieku gimnazjalnym i licealnym. Celem „warsztatów historycznych" jest przedstawienie młodzieży najważniejszych aspektów epoki napoleońskiej, zachęcenie do dalszego zgłębiania historii na zajęciach pozalekcyjnych. Zajęcia odbywają się z przewodnikiem w epokowym mundurze . 

W ramach lekcji młodzież pozna historię, sposób funkcjonowania obiektu i życie żołnierskiego na Twierdzy w XVIII w. Uczestnictwo w zajęciach praktycznych pozwoli poznać tajniki robienia prochu i obsługę oraz strzelanie z broni czarnoprochowej i armaty fortecznej. W programie jest również zwiedzanie izby pamiątek Regimentu Srebrnogórskiego oraz musztra i kary cielesne. Przewidywana czas usługi do 2 godz. Po przeprowadzeniu żywej lekcji historii udostępniamy basteję nowowiejską z galerią zdjęć, zbrojownię z ekspozycją tematyczną Twierdzy oraz całą koronę Donjonu z pięknymi punktami widokowymi. 
Cena: 28 zł od uczestnika.

Galeria zdjęć:

Fotografie: Twierdza Srebrna Góra

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Twierdza Srebrna Góra

ul. Kręta 4, 57-215 Srebrna Góra

Telefon kontaktowy:

748180099

Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

www.forty.pl 

Parking dla autobusów:

W odległości 1000 m

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych: Dostępny na stronie www.forty.pl w zakładce oferta np. pakiet armata dla grup zorganizowanych po wcześniejszej rezerwacji, minimalna wymagana liczba uczestników: 20 osób. Bilet normalny : 25 zł 
bilet ulgowy : 20 zł (uczniowie, studenci, emeryci, renciści) 
Czas zwiedzania ok. 1,5 godz. z przewodnikiem .
Cennik przewodników:

Zwiedzanie z przewodnikiem Twierdzy Srebrna Góra. 
Ceny: bilet normalny : 17 zł 
bilet ulgowy : 14 zł (uczniowie, studenci, emeryci, renciści) 
rodzinny (2 dorosłych + 2 dwoje dzieci w wieku od 4 do 16 lat): 51 zł 
Honorujemy Kartę Dużej Rodziny : bilet normalny - 12 zł, bilet ulgowy- 10 zł 
Cena biletu obejmuje zwiedzanie z przewodnikiem, czas zwiedzania ok. 1 godz.

Minimalny czas zwiedzania: Ok 1 h. Poza trasami z oprowadzaniem przez przewodnika udostępniamy basteję nowowiejską z galerią zdjęć, zbrojownię z ekspozycją tematyczną Twierdzy oraz całą koronę Donjonu z pięknymi punktami widokowymi. 
Maksymalny czas zwiedzania:

Ok 6 h. Mega zwiedzanie- to doskonała oferta zwiedzania atrakcji Srebrnej Góry i zgłębiania jej historii, dlatego stanowi naszą propozycję jednodniowej wycieczki. Pakiet obejmuje: spacer szlakiem kolejki sowiogórskiej (ścieżka dydaktyczna prowadząca przez spektakularne 30 metrowe, ceglane wiadukty, punkty widokowe i Sztolnie Samotnika); strzelanie z łuku do celu; przejazd kolejką Fort-Fan-Ekspress z okolicy Wiaduktu Żdanowskiego na Twierdzę Srebrna Góra; catering przy ognisku z kiełbaskami (sosy, pieczywo) na Bastionie Miejskim; zwiedzanie twierdzy; pokaz strzału z repliki XVIII wiecznej armaty. Na naszych gości czeka strzelnica historyczna, gdzie do dyspozycji oddana została broń automatyczna, karabiny i pistolety oraz tyrolka, która oferuje ekstremalne przejazdy na linach 570 metrową trasą wśród drzew i historycznych murów. Na terenie DONJONU do dyspozycji zwiedzających oddana zostaje wystawa dot. odkrycia kopalni srebra w Srebrnej Górze i fotografii związanych z rekonstrukcją bitwy o Srebrną Górę.

Godziny i dni otwarcia:

Twierdza Srebrna Góra czynna jest przez cały rok od godziny 10:00 do godziny 18:00. 
Od 1 lipca do 31 sierpnia w każdą sobotę i niedzielę Twierdza otwarta jest o godzinę dłużej, czyli od godziny 10:00 do godziny 19:00. 

Codziennie odbywa się zwiedzanie Twierdzy z przewodnikiem ubranym w mundur żołnierza historycznego regimentu z epoki napoleońskiej. Czas trasy z przewodnikiem ok. 60 min. 
Ostatnie zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się pomiędzy godz. 16:00 a godz. 17:00, natomiast w weekendy wakacyjne pomiędzy godz. 17:00 a godz. 18:00. 
Nocne zwiedzanie odbywa się w godzinach wieczornych po wcześniejszej rezerwacji dla grup liczących min 20 osób.

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

Zajęcia opisane wyżej. 

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych: Temperatura w części podziemnej Twierdzy wynosi przez cały rok około 10⁰C, dlatego sugerujemy zaopatrzyć się w ciepły ubiór. 
Teren Twierdzy nie jest gładką ścieżką. Jest nierówny i miejscami trudny. Zalecamy obuwie trekkingowe lub sportowe. 

W okresie letnim z przełęczy Srebrnogórskiej na teren Twierdzy kursuje kolejka Fort Fan Express. 
Cena biletu Fort Fan Express w obie strony: 5,00 zł. 
Do Twierdzy prowadzi malowniczo położona, wznosząca się kręta droga, wyłączona z ruchu pojazdów, której pokonanie zajmuje ok 15 min zaczynając od parkingu na przełęczy srebrnogórskiej.
Stałe ekspozycje:

Trasa turystyczna przenosi do kondygnacji parterowej Donjonu, gdzie zwiedzamy pomieszczenia mieszkalno-obronne z galerią zdjęć, przechodząc do XVIII w kazamaty, w których urządzone jest małe muzeum z ekspozycją militariów oraz makietą twierdzy.

Planowane wydarzenia:

otwarcie wystawy " Portret epoki"- 27.10.2017, otwarcie izby poświęconej kopalni srebra- 11.11.2017r., Sylwester na Twierdzy- 31.12.2017 r.

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA