Woliński Park Narodowy

Woliński Park Narodowy

Woliński Park Narodowy jest jedynym z dwóch w Polsce parków morskich. Powstały w 1960 roku początkowo liczył 4844 ha, jednak 1996 roku jego obszar się powiększył się do 10937 ha poprzez przyłączenie 1 mili morskiej wód przybrzeżnych Bałtyku, archipelagu wysp we wstecznej delcie Świny wraz z otaczającymi je wodami Zalewu Szczecińskiego. Park ten słynie z najpiękniejszego odcinka polskiego wybrzeża klifowego, dobrze zachowanych lasów bukowych i wyspiarskiej delty Świny. 

Sięgające 93 metrów wysokości nadbrzeżne klify to pamiątka ostatniego zlodowacenia. Proces niszczenia brzegów przez morze zwany abrazją sprawia, że linia brzegu przesuwa się rok rocznie o około 80 cm. Najwyższym wzgórzem Parku jest Grzywacz liczący 115 m n.p.m.. Zgoła odmiennym, ale także niezwykle malowniczym elementem krajobrazu jest krajobraz delty Świny z kilkudziesięcioma bagnistymi wysepkami, które rozdzielone są licznymi cieśninami. 

 

Fauna i flora

W Wolińskim Parku Narodowym rośnie ponad 600 chronionych i rzadkich roślin. Najbardziej cenne to związana z murawami pajęcznica liliowata, słonolubny mlecznik nadmorski, długosz królewski i storczyki. Dominują tutaj lasy sosnowe z dużym udziałem lasów bukowych i dębowych. Średnia wieku lasów w Parku to 130 lat, co daje wyobrażenie o ich urodzie. Fauna wyspy jest bardzo zróżnicowana i bogato reprezentowana przez gatunki rzadkie. Żyje tutaj ponad 130 gatunków ptaków, w tym bielik, biegus zmienny i muchołówka mała. Na wodach parku zimuje lub odpoczywa w czasie migracji wiele tysięcy ptaków znajdując tutaj spokój i bogactwo pokarmu. W Parku można też spotkać liczne dziki, sarny i jelenie, a także lisy, borsuki i kuny czy pochodzącego z Azji jenota.

 

Historia

Teren Parku jest również bardzo atrakcyjny pod względem historycznym. Tuż przy granicy Wolińskiego Parku Narodowego można odnaleźć takie miejsca jak Grodzisko Lubin, pozostałość po wczesnośredniowiecznym grodzie, który funkcjonował tu pomiędzy X a XII wiekiem. W centralnym miejscu wzgórza grodziska o charakterystycznym kształcie dawnych umocnień znajdują się ruiny fundamentów najstarszego na Pomorzu kościoła. W granicach Parku  malownicze grodzisko z wczesnego średniowiecza znajduje się na półwyspie jeziora Czajcze, gdzie możemy dotrzeć szlakiem zielonym. Innym miejscem już czasów bardziej współczesnych jest Bunkier V3 w Zalesiu - jedyna w Polsce ekspozycja tajnej niemieckiej broni V3 z okresu II wojny światowej. Zlokalizowana jest na byłym tajnym poligonie doświadczalnym w Międzyzdrojach-Zalesiu. Zobaczyć możemy tutaj  bunkier zaplecza, gdzie były składowane pociski V3, w którego pobliżu  znajdują się pozostałości stanowisk ogniowych tej broni. 

 

Inne atrakcje turystyczne

Najchętniej odwiedzane przez turystów miejsca na terenie Parku to, poza wymienionymi powyżej, jezioro Turkusowe o specyficznym zabarwieniu wody (pozostałość po kopalni kredy), Zagroda Pokazowa Żubrów oraz w pobliżu Międzyzdrojów zlokalizowane na nadmorskich klifach punkty widokowe „Gosań" i „Kawcza Góra". Ciekawym miejscem, które warto zaplanować do odwiedzin razem z wycieczką szkolną jet także Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego. Ekspozycje Muzeum Przyrodniczego obrazują różnorodność przyrody Wolińskiego Parku Narodowego oraz jej  historię. Można tu z bliska obejrzeć charakterystyczne dla tego obszaru ekosystemy wraz ze specyficznymi dla nich przedstawicielami fauny. Muzeum mieści się w 5 salach  wystawienniczych o łącznej powierzchni 900 m2. Wystawy można odwiedzać z wykorzystaniem audioprzewodników.

 

Edukacja przyrodnicza dla uczniów

Pracownicy Parku na życzenie mogą przeprowadzić zajęcia przyrodnicze. Prowadzone są zarówno na terenie Muzeum Przyrodniczego, jak i Zagrody Pokazowej Żubrów, Bazy Edukacyjnej Biała Góra i Kompleksu Edukacyjnego Grodno.  Zajęcia mogą być prowadzone na jednej z kilku  ścieżek edukacyjnych na terenie Parku czy  szlakach  turystycznych. Corocznie z tej formy poznawania parku i reguł ochrony przyrody korzysta kilka tysięcy osób. W całym roku park odwiedza ponad 1 milion turystów.

 

Zdjęcia: Woliński Park Narodowy

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek z dziećmi:

Adres:

Woliński Park Narodowy
ul. Niepodległości 3a, 72-500 Międzyzdroje

Telefon kontaktowy: (91) 3280727 913280737
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www: http://www.wolinpn.pl 
Parking dla autobusów:

Dostępny

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

Ceny biletów do Muzeum Przyrodniczego

bilet ulgowy                                             5,00 zł
bilet normalny                                          7,00 zł

Bilet rodzinny za okazaniem Karty Dużej Rodziny      2,00 zł/os

Zagroda Pokazowa Żubrów

Ceny biletów :

bilet ulgowy 5.00 zł
bilet normalny 7.00 zł
bilet ulgowy (Karta Dużej Rodziny) 2.00 zł

 

Przewodnictwo, wycieczki przyrodnicze 80,00 zł
Prelekcje, wykłady, zajęcia kameralne, pokazy filmów 100,00 zł
Organizacja ogniska w terenie (2 godziny) 150,00 zł

Podane ceny są cenami brutto.

Cennik przewodników: wg cennika powyżej
Minimalny czas zwiedzania: W zależności od wybranej opcji
Maksymalny czas zwiedzania:

W zależności od wybranej opcji

Godziny i dni otwarcia:

 

Muzeum: 1.V-30.IX: od 9.00 do 17.00 codziennie z wyjątkiem poniedziałków
1.X-30.IV: od 9.00 do 15.00 codziennie z wyjątkiem niedziel i poniedziałków

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół: Brak szczegółowych informacji 
Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Termin i zakres zajęć edukacyjnych prosimy ustalać z wyprzedzeniem, najlepiej co najmniej tygodniowym,
w Dziale Edukacji WPN (tel. +91 328 07 27 wewn. 50, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stałe ekspozycje:

 Nie dotyczy

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA