Zabytkowa Kopalnia Srebra

Zabytkowa Kopalnia Srebra

Jedyna w Polsce podziemna trasa turystyczna umożliwiająca zwiedzanie podziemi dawnej kopalni kruszców srebronośnych. 

Od lipca 2017 jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako jeden z obiektów wpisu o nazwie: Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach.

Kopalnia znajduje się w Tarnowskich Górach przy ul. Szczęść Boże 81. Stanowi jeden z dwóch udostępnionych do zwiedzania w 1976 roku fragmentów wyrobisk podziemnych Królewskiej Kopalni Fryderyk, która funkcjonowała od 1784 roku do 1911 roku. Jest częścią podziemnego labiryntu wyrobisk górniczych, chodników i sztolni odwadniających, którego długość wynosi ponad 150 km.

Na głębokości 40 m powstał szlak turystyczny o długości 1740 m i kształcie trójkąta, łączący trzy szyby: „Anioł”, „Żmija” i „Szczęść Boże”. W czasie niezwykłej wędrówki turyści oglądają pochodzące z XVIII i XIX w. przodki górnicze, dawne stanowiska pracy i narzędzia. Ze szlakiem sąsiadują trzy komory o wielkości od 500 do 2000 m². Blisko 300-metrowy fragment trasy trzeba pokonać łodzią. W 2012 roku podziemna trasa turystyczna została udźwiękowiona w autentyczne odgłosy ciężkiej pracy gwarków, efekty zawału kopalnianego, jadących wózków i robót strzałowych.

W budynku nadszybia Kopalni Srebra znajduje się multimedialna wystawa , na której prezentowane są treści związane z historią, geologią, technikami wydobycia i odwadniania tarnogórskich podziemi. Można tam obejrzeć m.in. dawne narzędzia, płuczkę, lampy używane pod ziemią, kubły do wydobywania urobku, a także górniczą przenośną toaletę. Jednym z elementów wystawy jest maszyna parowa, pierwsza na Górnym Śląsku, zainstalowana na obecnych terenach miasta w 1788 roku.

 Galeria zdjęć:

Fotografie: Zabytkowa Kopalnia Srebra

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Zabytkowa Kopalnia Srebra

ul. Szczęść Boże 81, 42-600 Tarnowskie Góry

Telefon kontaktowy: 32 285 29 81
Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

http://www.kopalniasrebra.pl/kopalnia/kopalnia.php 

Parking dla autobusów:

Brak informacji

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych: W zależności od ilości osób od 28 zł/osobę.
Cennik przewodników:

Przewodnik w cenie bieltu

Minimalny czas zwiedzania: 1,30 h
Maksymalny czas zwiedzania:

2 h

Godziny i dni otwarcia:

w miesiącach I, II, III, IV, V, X, XI, XII:

9.00 - 15.00 codziennie

w miesiącu VI:
9.00 - 15.00 (od poniedziałku do piątku)
9.00 - 17.00 (w soboty i niedziele)

w miesiącach VII, VIII, IX:
10.00 - 16.00 (od poniedziałku do piątku)
9.00 - 17.00 (w soboty i niedziele)

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

brak informacji

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych: Rezerwacje zwiedzania dla grup zorganizowanych Zabytkowej Kopalni Srebra oraz Sztolni Czarnego Pstrąga
Tel: +48 32 285 49 96
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Stałe ekspozycje:

informacja w opisie

Planowane wydarzenia:

Brak informacji

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA