Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido

Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu otwarta dla turystów. Najciekawszy obiekt tego typu w Europie.

Kopalnia Guido to jedyna kopalnia węgla kamiennego, do której można zjechać i przekonać się na własne oczy, jak wygląda praca górników pod ziemią. Tak wyjątkowego zabytku techniki górniczej nie ma w całej Europie! Kopalnia została założona w 1855 roku przez hrabiego Guido Henckel von Donnersmarck, któremu zawdzięcza swoją nazwę. Wydobycie węgla zakończono tu w 1928 roku, a do czasów współczesnych działała tu kopalnia doświadczalna. W 2007 roku podziemia Guido zostały udostępnione do zwiedzania jako samodzielna instytucja kultury.

Obecnie w Kopalni Guido zamiast pokładów węgla wydobywa się turystykę, kulturę i rozrywkę - na poziomach 170 i 320 czeka na turystów moc atrakcji, których nie sposób zobaczyć nigdzie indziej. Aby przekonać się, jak wyglądała praca górnika, poznać historię górnictwa i jego współczesne oblicze, wystarczy włożyć kask, pobrać górniczą lampę i ruszyć na spotkanie podziemnej przygody! Warto pamiętać o tym, by każdego napotkanego pod ziemią górnika pozdrowić tradycyjnym „Szczęść Boże”.

Zajęcia edukacyjne

Proponowana oferta edukacyjna dostosowana jest do wieku i możliwości psychofizycznych dzieci na poszczególnych etapach kształcenia oraz jest powiązana z podstawą programową dla przedszkoli oraz szkół podstawowych i gimnazjalnych. Zajęcia prowadzą przeszkoleni przewodnicy-animatorzy, posiadających odpowiednie predyspozycje do pracy z dziećmi. 

Zapewniamy naszym zwiedzającym sporą dawkę atrakcji, przyjazną atmosferę i pełne bezpieczeństwo.

 

1-5 Trasy zwiedzania

6-7 Zajęcia edukacyjne

 

1. Dla przedszkoli: Kopalnia Guido z Węgielkiem Muzykantem

Najmłodszych zwiedzających zapraszamy na ok. 60-minutowe zwiedzanie Kopalni Guido na poziomie 170, podczas którego zapewnimy przyjazną atmosferę, pełne bezpieczeństwo i odpowiedni do wieku zwiedzających dobór trasy zwiedzania oraz tematów i form pracy; proponujemy: opowiadanie, ekspozycję i film animowany o zwierzętach pracujących na kopalni, zapoznanie z prostymi narzędziami górniczymi. Zwiedzanie kończymy zabawą z Węgielkiem Muzykantem, w ramach której zapraszamy przedszkolaków do wspólnego muzykowania przy pomocy zestawu instrumentów muzycznych, a przy ich pomocy w przystępny sposób utrwalamy wiedzę o poznanych wcześniej urządzeniach kopalnianych. W oczekiwaniu na wyjazd zapraszamy do quizu – zabawy.

2. Dla przedszkoli: Czarne korytarze Kopalni Guido 

Drugim wariantem zwiedzania Kopalni Guido dla przedszkolaków jest inny fragment trasy turystycznej, na którym prezentujemy dzieciom takie tematy jak: powstanie węgla, badanie właściwości węgla, skamieniałości. Będzie też okazja do spotkania ze Skarbnikiem – dobrym duchem kopalnianych podziemi. Czarne korytarze Kopalni Guido to także podsumowująca zwiedzanie gra zespołowa, podczas której zwiedzający podzieleni na 4 grupy konkurują na planszy ułożonej na posadzce z kolorowych kręgów. Podczas gry posługują się ponadwymiarową kostką, odpowiadają na pytania oraz wykonują losowe zadania. Oferujemy niemal-sportową rywalizację. W oczekiwaniu na wyjazd przewodnik przybliża dzieciom postać św. Barbary – patronki górników.

Kopalnia Guido3. Dla klas I – III: Kopalnia Guido dla uczniów najmłodszych

Dla uczniów klas I – III szkół podstawowych przygotowaliśmy 60-minutową trasę zwiedzania kopalni na poziomie 170 metrów, ramach której uczniowie poznają świat kopalnianych legend, poszerzają wiadomości na temat zwyczajów górniczych, poznają legendę o św. Barbarze, a także poznają urządzenia górnicze służące do wydobywania węgla. Nie zabraknie tematu zwierząt pracujących na kopalni oraz innych atrakcji odpowiednich dla uczniów klas I – III. Na trasie zwiedzania pracujemy z dziećmi nie tylko metodami podającymi ale również aktywizującymi, a także stosujemy multimedia. Podczas zwiedzania uczniowie są podzieleni na dwie podgrupy (wyróżnione kolorami kasków), w ramach których podejmują elementy przyjaznej rywalizacji.

4. Dla klas IV – VI: Kopalnia Guido bez tajemnic

Uczniów klas IV – VI szkół podstawowych zapraszamy na zwiedzanie poziomu 170 lub 320 połączone z pracą w podgrupach, którym rozdajemy specjalnie przygotowane karty pracy. Podczas przemieszczania się górniczymi wyrobiskami każda z grup stara się prawidłowo oznaczyć oglądane urządzenia na schemacie kopalnianej mapy, stara się odpowiedzieć na zadane pytania, uzupełnić niedokończone zdania oraz nazwać i opisać sfotografowane narzędzia. Zwiedzanie ma charakter przygody edukacyjnej nawiązującej do umiejętności kształconym w ramach niektórych przedmiotów szkolnych. Informacje niezbędne do wypełnienia karty pracy prezentujemy na trasie zwiedzania, ale prawidłowo wypełnią ją tylko najbardziej uważni! 

5. Dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych: Bezpieczna historia węgla (zapraszamy w środy)

Edukacyjna wartość trasy zwiedzania, jaką przygotowaliśmy dla gimnazjalistów i młodzieży szkół ponadgimnazjalnych polega na bliskim powiązaniu treści na trasie zwiedzania z celami szczegółowymi szkolnej podstawy programowej. Będą to zagadnienia interdyscyplinarne z pogranicza biologii/ekologii, historii, wiedzy o społeczeństwie, geografii/geologii i edukacji dla bezpieczeństwa (warsztaty z resuscytacji). Elementem zwiedzania jest spotkanie – wywiad z Księciem Guido Henckel von Donnersmarckiem, założycielem kopalni – mile widziane przygotowanie pytań do Księcia! Trasa kończy się zespołową grą edukacyjną, podczas której uczniowie będą mogli w ramach zespołowej rywalizacji sprawdzić wiedzę nabytą podczas zwiedzania Kopalni Guido.

6. Zajęcia dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów:  Zostań odkrywcą kopalnianych podziemi!

W ramach trasy turystycznej zwiedzania Kopalni Guido zapraszamy do udziału w ok. 10-minutowych zajęciach edukacyjnych na poziomie 170, ukierunkowanych na tematykę skamieniałości. Po zwięzłym teoretycznym wprowadzeniu uczniowie zostają podzieleni na dwie grupy, które zajmują miejsca przy przygotowanych na specjalnych podwyższeniach piaskownicach – muszą w nich odszukać ukryte tam prastare skamieniałości. Poszukiwania prowadzą na czas. Pomocą w realizacji zadania służy szczegółowa plansza informacyjna umieszczona obok stanowiska z piaskownicami. Zwycięża grupa, która jako pierwsza nie tylko odkryje, ale także poprawnie zidentyfikuje swoje znaleziska. Zajęcia stanowią dodatkowy komponent trasy turystycznej. 

7. Zajęcia dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów: Z hajerem na szychta.

Podczas zwiedzania na trasie turystycznej poziomu 320 Kopalni Guido zapraszamy do udziału w ok. 15-minutowych zajęciach edukacyjno – wychowawczych, które pozwalają uczestnikom doświadczyć przedsmaku prawdziwej pracy górniczej. Dzieci i młodzież pod okiem wykwalifikowanego górnika – instruktora podejmuje się wykonania szeregu zadań przypominających prawdziwe zajęcia górnicze. Podczas zajęć instruktor posługuje się fachową terminologią górniczą, wskazówki wydaje w trybie poleceń, w wyrobisku pojawia się odrobina pyłu, prace prowadzone są pod presją czasu… Wszystko rozgrywa się w warunkach w pełni bezpiecznych. Po realizacji zajęć uczestnicy otrzymują certyfikat potwierdzający nabycie pierwszych kwalifikacji górniczych.

Galeria:

 

Informacje organizacyjne:

Adres:

Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu
ul. 3 Maja 93
41-800 Zabrze

Telefon kontaktowy: 32 271 40 77
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adres www: http://www.kopalniaguido.pl 
Parking dla autobusów: Przy Kopalni
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

Bilet szkolny z wybraną ofertą edukacyjną
wtorek-piątek: poziom 170 – 20 zł, poziom 320 – 23 zł, poziom 170+320 – 29 zł
sobota-niedziela: poziom 170 – 24 zł, poziom 320 – 27 zł, poziom 170+320 – 33 zł

Bilet normalny
wtorek-piątek: poziom 170 – 21 zł, poziom 320 – 26 zł, poziom 170+320 – 36 zł
sobota-niedziela: poziom 170 – 25 zł, poziom 320 – 29 zł, poziom 170+320 – 39 zł

Bilet ulgowy
wtorek-piątek: poziom 170 – 18 zł, poziom 320 – 21 zł, poziom 170+320 – 31 zł
sobota-niedziela: poziom 170 – 22 zł, poziom 320 – 25 zł, poziom 170+320 – 35 zł

Cennik przewodników:

Przewodnik polskojęzyczny jest w cenie biletu. Przewodnik obcojęzyczny (angielski, niemiecki, francuski, czeski, rosyjski) dodatkowo płatny, na poziom 170 – 190zł, na poziom 320 – 210zł, na dwa poziomy – 400 zł

Minimalny czas zwiedzania: Poziom 170 – około 1 h
Poziom 320 – około 2 h
Maksymalny czas zwiedzania: Poziom 170+320 – około 3 h
Godziny i dni otwarcia:

Godziny otwarcia:
wtorek-środa: 9.00-16.00
czwartek-niedziela: 9.00-22.00

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Konieczna wcześniejsza rezerwacja telefoniczna po numerem telefonu: 32 271 40 77, której najlepiej dokonać przynajmniej dwa tygodnie przed planowanym terminem przyjazdu. Przy składaniu rezerwacji konieczne jest podanie następujących danych:
- liczba osób z wyszczególnieniem liczby dzieci/młodzieży i opiekunów (na 10 uczniów jeden opiekun może wejść bezpłatnie)
- preferowany dzień i pora zwiedzania
- wybrany poziom zwiedzania i oferta edukacyjna
Jedna grupa może liczyć maksymalnie 23 osoby, w przypadku większej liczby osób zwiedzający są dzieleni na dwie lub więcej grup, z których każda zjeżdża z własnym przewodnikiem w odstępach 15 minut.

Stałe ekspozycje:

Poziom 170 – trasa obejmuje zwiedzanie budynku maszyny wyciągowej oraz wyrobisk na poziomie 170, gdzie zobaczyć można między innymi historyczne maszyny i urządzenia górnicze, stajnie końskie z XIX wieku, ekspozycję geologiczną, komorę pomp odwadniających, czy kaplicę św. Barbary. Trasa ma około 750 metrów długości i jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych.

Poziom 320 – trasa obejmuje przejście podziemnymi wyrobiskami o długości około 2 kilometrów, z czego 400 metrów turyści przejeżdżają elektryczną kolejką podwieszaną. Zobaczyć można XX-wieczne, działające maszyny i urządzenia górnicze (przenośniki, kombajn ścianowy, kombajn chodnikowy z obudową zmechanizowaną) w autentycznej kopalnianej scenerii. Trasa kończy się wizytą w Hali Pomp, gdzie znajduje się restauracja i sklepik z pamiątkami.

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA