Zamek Królewski w Warszawie

 Zamek Królewski w Warszawie to jeden z najważniejszych budynków w naszym kraju. Wzniesiony przez książąt mazowieckich, stał się siedzibą polskich królów i miejscem obrad sejmu Rzeczypospolitej Obojga Narodów. 

Rozbudowany przez Zygmunta III Wazę, był jedną z najwspanialszych rezydencji królewskich w Europie. Eleganckie wnętrza uświetniała bogata kolekcja dzieł sztuki stworzona przez królów z dynastii Wazów. Po najeździe szwedzkim (1655-56) i zniszczeniu wielu elementów architektonicznych, remontowany i przebudowywany przez kolejnych monarchów. Za panowania ostatniego króla Polski Stanisława Augusta był miejscem powstania wielu ważnych dla naszego kraju instytucji, takich jak Szkoła Rycerska, Teatr Narodowy, Komisja Edukacji Narodowej. Na Zamku uchwalono także słynną Konstytucję 3 maja. 
Po utracie przez Polskę niepodległości w 1795 roku Zamek funkcjonował jako gmach urzędowy zaborców, a po powstaniu listopadowym był rezydencją carskich namiestników. W odrodzonej Polsce, od 1918 roku pełnił rolę reprezentacyjną. Od 1926 roku stał się siedzibą prezydenta Rzeczypospolitej. Niszczony na rozkaz Adolfa Hitlera podczas II wojny światowej, ostatecznie został wysadzony w powietrze w połowie września 1944 r. Wreszcie, w latach 1971 – 1984 dzięki ofiarności ogromnej liczby Polaków w kraju i zagranicą, Zamek Królewski w Warszawie został odbudowany i wpisany na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. 
Dziś pełni funkcje muzealne i reprezentacyjne. 

Na pierwszym piętrze możemy podziwiać sale z czasów króla Stanisława Augusta wraz z setkami oryginalnych elementów, jak meble, obrazy, rzeźby, a nawet skrzydła drzwiowe, które ocalone w czasie wojny wróciły na swoje miejsca. Jednym z najciekawszych wnętrz jest Pokój Canaletta, gdzie oczom zwiedzających ukazuje się 23 oryginalnych widoków Warszawy malowanych przez włoskiego mistrza. Możemy również wejść do Sali Senatorskiej, gdzie sejm uchwalił pierwszą w Europie nowoczesną konstytucję, oraz zobaczyć jedne z najsłynniejszych polskich obrazów: Konstytucja 3 maja i Rejtan. Upadek Polski autorstwa Jana Matejki. Odbywają się tu m.in. lekcje: Wizyta u króla, Motywy antyczne, W pracowni Jana Matejki, Warszawa w obrazach Canaletta i wiele innych. 

Parter to przede wszystkim galeria obrazów z dwoma dziełami Rembrandta. Znajdują się tu także przedmioty codziennego użytku z XVII - XIX wieku (m.in. porcelana, kufle, zegary, tabakierki) oraz Dawna Izba Poselska. Zajęcia edukacyjne, wykorzystujące również tę przestrzeń, to np. Zamek 1001 drobiazgów, Od portretu do pejzażu, Sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów. 
{youtube}_clyWPD3uAc{/youtube}

W piwnicach można zwiedzić bezpłatnie wystawę o zniszczeniu i odbudowie Zamku, wziąć udział w zajęciach dla najmłodszych o legendach Warszawy (Złota kaczka, Bazyliszek) i posłuchać opowieści na temat rycerstwa (Rycerze i ich świat). 
W pałacu Pod Blachą czeka na zwiedzających apartament ks. Józefa Poniatowskiego i jedna z największych na świecie kolekcji dywanów wschodnich z daru Teresy Sahakian.

 

Galeria:

{gallery}/Muzea/39-zamek-krolewski{/gallery}

Fotografie: Przesłane przez Zamek Królewski w Warszawie.

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum

plac Zamkowy 4, 00-277 Warszawa

Telefon kontaktowy: 22 3555170
Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

www.zamek-krolewski.pl 

Parking dla autobusów:

Parking dla autobusów znajduje się pod mostem Śląsko-Dąbrowskim między ulicami Grodzką a Nowym Zjazdem. Jest to odległość ok. 300 m od Zamku Królewskiego

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

Cena biletu: dzieci do lat 7 - bezpłatnie, dzieci i młodzież od 7 do 16 roku życia – 1 zł od osoby. 

Cennik lekcji muzealnych (koszt całkowity): 
150 zł. od klasy 
160 zł od klasy za zajęcia plastyczne 
15 zł. od osoby za lekcję z przedstawieniem teatralnym 
70 zł. od grupy za lekcję dla szkół specjalnych i ośrodków szkolno-wychowawczych (lekcja z przedstawieniem - 15 zł. od osoby) 
200 zł. od klasy za lekcję w j. angielskim

Cennik przewodników:

Oprowadzanie z przewodnikiem jest dodatkowo płatne: 

- oprowadzanie w j. polskim – 100 zł 
- oprowadzanie w j. obcym – 120 zł 
W czasie zwiedzania z przewodnikiem, grupy zorganizowane mają obowiązek korzystania z systemu słuchawkowego. Koszt wypożyczenia systemu słuchawkowego (wydawanie do godz. 17.00 w sezonie letnim, do godz. 15.00 – w sezonie zimowym) – 5 zł/os.

Minimalny czas zwiedzania:

Zwiedzanie Trasy Zamkowej zajmuje ok. 1 godziny. Minimalny czas lekcji muzealnej to również 1 godzina.

Maksymalny czas zwiedzania:

Maksymalny czas zwiedzania Zamku to ok. 2, 5 godziny, pałacu Pod Blachą ok. 80 min.

Godziny i dni otwarcia:

Szczegółowe informacje na stronie muzeum:
https://www.zamek-krolewski.pl/zwiedzanie  
Proszę zwrócić uwagę na różnice w godzinach otwarcia Zamku w sezonach letnim i zimowym.

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Multimedialna wystawa Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie jest bezpłatna. 
Tematy i opisy lekcji muzealnych: https://www.zamek-krolewski.pl/edukacja  
Lekcje muzealne trwają średnio 1,5 godziny. Prowadzone są od poniedziałku do piątku. Na specjalne życzenie również w sobotę. 
Szczegółowych informacji na temat oferty edukacyjnej udziela Dział Oświatowy, tel. 22 35 55 114 lub 22 35 55 105 
Grupa uczestnicząca w lekcji muzealnej może liczyć do 30 osób. Grupa zamawiająca zwiedzanie z przewodnikiem nie może przekroczyć 25 osób. 
Film - Zaproszenie do Zamku: https://youtu.be/HRVx6lIscXY?list=PLEC944416242C7FA5 

Stałe ekspozycje:

Trasa Zamkowa (Apartament Wielki, Apartament Królewski, Galeria Czterech Pór Roku, Nowa Izba Poselska, Sala Senatorska, Pokoje Matejkowskie), Galeria Lanckorońskich – Obrazy Rembrandta. Galeria Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej, Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie, Gabinet Numizmatyczny, Wystawa moździerzy, pałac Pod Blachą (Apartament Księcia Józefa Poniatowskiego, Wystawa kobierców wschodnich).

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA