Zamek w Łańcucie

 

Zamek w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. 

Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, ściśle niegdyś związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji.

ZAMEK

Zamkowe wnętrza zaliczane są do najpiękniejszych w Polsce. Znajdują się w nich liczne dzieła sztuki pochodzące z dawnych zbiorów łańcuckich oraz powojennych zakupów i depozytów z innych muzeów. Zwiedzający mogą podziwiać bogate i różnorodne zbiory malarstwa i grafiki, mebli, instrumentów muzycznych, sreber, porcelany, szkła, laki czy tkanin.

STAJNIE I WOZOWNIA

Dwa imponujące budynki zamkowych neobarokowych Stajni i modernistycznej z elementami klasycznymi Wozowni, choć tworzą oddzielny kompleks hippiczny stanowią cześć łańcuckiej rezydencji Potockich. Wzniesiono je na przełomie XIX i XX wieku według projektu francuskiego architekta Amanda Bauque i otoczono specjalnie założonym „przystajennym parkiem”. Urządzenie stajni, szorowni i siodlarni zamówiono w wiedeńskiej firmie R.Ph.Waagner.

Stajnie posiadają zachowaną oryginalną częścią dla koni wierzchowych oraz Szorownię Galową i Hol, w których ustawiono pojazdy konne należące do Muzealnej Kolekcji Pojazdów. Muzeum w Łańcucie posiada bowiem dwie oddzielne kolekcje pojazdów konnych: historyczną, związaną z rezydencją po rodzinie Potockich liczącą 55 pojazdów i muzealną, gromadzoną po II wojnie i wciąż otwartą, która liczy dzisiaj blisko 80 pojazdów.

SZTUKA CERKIEWNA

Utworzenie zbioru sztuki cerkiewnej w Łańcucie podyktowane było koniecznością ochrony bezcennych dóbr kultury, zagrożonych wskutek wysiedleń ludności ukraińskiej z obszaru południowo-wschodniej Polski w 1945 i 1947 roku. Kilkudziesięcioletni okres świadomego niszczenia zabytków sztuki religijnej doprowadził do zagłady około 330 cerkwi z 650 jakie istniały się w tej części historycznej diecezji przemyskiej, która po II wojnie znalazła się w granicach państwa polskiego. Zwielokrotnieniu strat zapobiegła prowadzona przez muzealników akcja zabezpieczania „niechcianych pamiątek historii”, głównie malarstwa, księgozbiorów i rzemiosła artystycznego. W te działania wpisuje się powołanie do życia (w 1960 roku) Wojewódzkiej Składnicy Zabytków Ruchomych w Łańcucie, przekształconej później w Dział Sztuki Cerkiewnej Muzeum Zamku w Łańcucie. Systematycznie zwożono do niej wyposażenia wielu pozbawionych opieki cerkwi.

STORCZYKARNIA

W Storczykarni prezentujemy różnorodne rodzaje i gatunki storczyków. Na ekspozycję trafiają rośliny najefektowniejsze, będące w okresie kwitnienia. Przez pozostałą część roku uprawiane są one w jednej z trzech szklarni zaplecza, w warunkach właściwych klimatycznej strefie pochodzenia. Zwiedzający mogą zobaczyć tu zarówno storczyki naziemne (rosnące na ziemi), litofity (rosnące na skałach), jak i epifity (rosnące na konarach drzew).

HISTORIA MIASTA I REGIONU w tym 10 PUŁK STRZELCÓW KONNYCH

Dział Historii Miasta i Regionu utworzony został w 1979 r. Jego powstanie związane z przejęciem budynku synagogi wraz ze zgromadzonymi w niej zbiorami etnograficznymi, zapoczątkowało proces tworzenia nowych ekspozycji, działających początkowo pod nazwą Działu Regionalnego. Zbiory pochodzące z obszaru dawnego powiatu łańcuckiego, wzbogacono z czasem kolejnymi partiami eksponatów, tworząc ostatecznie 3 ekspozycje stałe – mieszczańską, pułkową i etnograficzną.

W 1984 r. z inicjatywy st. wachm. Konstantego Bieniasza powstała ekspozycja 10 Pułku Strzelców Konnych. Zbiór pamiątek, po wywodzącym się z Łańcuta żołnierzu, zaprezentowany początkowo na wystawie czasowej, stał się zaczątkiem utworzenia ekspozycji stałej. Dalsze pozyskiwanie eksponatów, pochodzących ze zbiorów b. żołnierzy Pułku, pozwoliło stworzyć kolekcję, stanowiącą zarówno przegląd indywidualnych dziejów Dziesiątaków, jak i pełną panoramę dziejów łańcuckiej jednostki. W muzealnej kolekcji znajdują się zarówno przedmioty pochodzące z czasów II wojny światowej, jak i z okresu dwudziestolecia międzywojennego, kiedy to miastem garnizonowym niezmotoryzowanej jeszcze formacji był Łańcut. Kolekcję tworzą dokumenty, fotografie, mundury, medale i odznaczenia.

 

Galeria:

Fotografie: Przesłane przez Muzeum.

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum – Zamek w Łańcucie
Ul. Zamkowa 1
37-100 Łańcut

Telefon kontaktowy: (17) 225 20 08
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  
Adres www:

http://www.zamek-lancut.pl 

Parking dla autobusów:

Najbliższy znajduje się przy Miejskim Domu Kultury, ul. Kościuszki 15.

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

Dzieci do lat 7 bezpłatnie. Dzieci i młodzież w wieku od 7 do 16 lat są objęte akcją MKiDN „Muzeum za złotówkę”, płacą więc 1 zł od każdej ekspozycji. Opłata za usługę przewodnicką w języku polskim dla grupy dzieci do 25 osób jest dodatkowo płatna i wynosi 75 zł. Opiekunowie grupy (nauczyciele, rodzice) są zobowiązani do zakupu biletów na wybrane ekspozycje w cenie ulgowej.
Ceny biletów:
Zamek: 23 zł normalny, 18 zł ulgowy,
Stajnie i Wozownia: 20 zł normalny, 16 zł ulgowy,
Karnet Zamek + Stajnie i Wozownia: 28 zł normalny, 20 zł ulgowy,
Sztuka Cerkiewna: 6 zł normalny, 3 zł ulgowy,
Oranżeria: 3 zł normalny, 1,5 zł ulgowy (bezpłatne wejście przy zakupie biletu na Zamek lub Karnetu)
Storczykarnia: 5 zł normalny, 3 zł ulgowy,
Historia Miasta i Regionu w tym 10 Pułk Strzelców Konnych: 5 zł normalny, 3 zł ulgowy.

Cennik przewodników:

Opłata przewodnicka w ramach „biletów za złotówkę” - w grupie dzieci do 25 osób w języku polskim – 75zł
Opłata przewodnicka w ramach biletów normalnych, ulgowych i extra w grupie od 11 do 25 osób w języku polskim - wliczona w cenę biletu;
w grupie do 10 osób w języku polskim – płatna dodatkowo 75 zł.
Opłata przewodnicka w grupie do 25 osób w języku obcym płatna 150 zł.

Minimalny czas zwiedzania:

Zamek: 60 min. Zamek + Stajnie i Wozownia: 1 godzina 45 min.
Dodatkowe ekspozycje: Sztuka Cerkiewna: 45 min., Oranżeria: 20 min., Storczykarnia: 30 min., Historia Miasta i Regionu: 30 min.

Maksymalny czas zwiedzania:

3 godziny 50 min. – wszystkie ekspozycje.

Godziny i dni otwarcia:

Szczegóły w zakładce Dla Zwiedzających na stronie Muzeum: http://www.zamek-lancut.pl/pl/Zwiedzanie 

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

W poniedziałki wstęp wolny, bez możliwości skorzystania z usługi przewodnickiej i audioprzewodników.

Stałe ekspozycje:

Zamek, Stajnie i Wozownia, Sztuka Cerkiewna, Oranżeria, Storczykarnia, Historia Miasta i Regionu w tym 10 Pułk Strzelców Konnych.

 

Przeczytaj również

Książki dla uczniów na nagrody 2024 - TOP 8 pomysłów dla każdej klasy

Nagrody książkowe dla uczniów na zakończenie roku - pomysły

 Już niedługo koniec roku szkolnego 2023/2024! Ostatnie poprawki, zaliczenia, klasówki, propozycje ocen, a także przygotowanie ocen, występów, apelu, ale także nagród i prezentów dla zdolnych i wzorowych uczniów.

To niemal oczywiste, że najlepszą nagrodą za wyniki czy prezentem jest książka, dlatego przygotowaliśmy dla Was pomocne zestawienie top 8 wyjątkowych tytułów dla uczniów z każdej klasy szkoły podstawowej.

Więcej…
REKLAMA
REKLAMA