Żywiecki Park Etnograficzny

Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu jest najmłodszym Muzeum typu skansenowego w Polsce i drugim w Województwie Śląskim. Odwzorowuje on układ urbanistyczny i zabudowę wsi Beskidu Żywieckiego.

Na obszarze ponad 6 ha posadowionych zostało już 17 zabytkowych obiektów architektury. Nadrzędną zasadą, która przyświecała podczas translokowania budynków na teren skansenu był postulat przeniesienia możliwie maksymalnej ilości oryginalnego, zabytkowego materiału. Dzięki temu możemy tutaj podziwiać budynki autentyczne, pochodzące z różnych okresów, będące perełkami architektury beskidzkiej.

Zwiedzający podziwiać mogą budynek szkoły z 1900 r., XIX-wieczny spichlerz, kompletną zagrodę chłopską z domem mieszkalnym z 1895 r., na którym swoje piętno odcisnęły działania ostatniej wojny, kuźnię z początku XX w., chałupę bogatego chłopa z 1911 r., dom z 1901 r., wzniesiony w stylu wołoskim, urokliwą "chałupę zielarki", chatę z unikatowymi detalami snycerskimi wykonanymi w stylu alpejsko-tyrolskim oraz małomiasteczkową aptekę. We wnętrzach budynków zrekonstruowano wystrój oraz urządzono ekspozycje obrazujące wszelkie aspekty życia górali.

 

Ponadto na terenie parku znajdują się piwniczki - półziemianki oraz studnie - każda o innym sposobie pobierania wody. Całość uzupełniają przydrożne krzyże i kapliczki. We wnętrzach budynków zrekonstruowano wystrój oraz urządzono ekspozycje obrazujące wszelkie aspekty życia górali. Autorką koncepcji parku jest etnograf mgr Teresa Kurzyk. Planowana jest dalsza rozbudowa skansenu. Przeniesione mają zostać m.in. o kościół, żydowski dom modlitewny, leśniczówka oraz tartak o napędzie wodnym.

Do dyspozycji gości pozostaje parking dla samochodów osobowych i autokarów o powierzchni prawie 1100 m2. Zwiedzanie odbywa się pod opieką przewodnika. Istnieje także możliwość wypożyczenia audio-przewodnika. Na terenie skansenu funkcjonuje sklepik z regionalnymi pamiątkami oraz napojami.

Istnieje możliwość zorganizowania poczęstunku dla grup odwiedzających nasz skansen – czy to na terenie Muzeum czy też w położonej nieopodal wiacie grillowej.

 

Zapraszamy do Żywieckiego Parku Etnograficznego, do wędrówki w przeszłość i wspomnień o dawnych czasach i pięknie góralskiego folkloru.

Galeria:

 

Informacje organizacyjne:

Adres:

Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu
Etnopark
Ul. Łączna 2a
34 – 323 Ślemień

Telefon kontaktowy: 534 631 330
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adres www: www.etnopark.pl
Parking dla autobusów: Na terenie obiektu
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

Bilet ulgowy 6 zł
Bilet cały 8 zł
Opłata za filmowanie/fotografowanie 5 zł za urządzenie

Cennik przewodników:

Opłata za przewodnika 15 zł (jeden przewodnik do grupy max 20 osób)

Zwiedzanie z przewodnikiem rozpoczyna się o każdej równiej godzinie (po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym bądź mailowym istniej możliwość umówienia się na indywidualnie dostosowany termin)

Minimalny czas zwiedzania: 45 min
Maksymalny czas zwiedzania: 90 min
Godziny i dni otwarcia:

Poniedziałek 11:00 – 15:00 (wstęp wolny, ekspozycje zamknięte, zwiedzanie odbywa się bez opieki przewodnika
Wtorek – Piątek 9:00 – 16:00 
Sobota-Niedziela, Święta 10:00 – 18:00

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych: Zgłoszenia dla grup zorganizowanych przyjmowane są telefonicznie bądź mailowo z minimum trzydniowym wyprzedzeniem.
Stałe ekspozycje: 17 obiektów – małej i dużej architektury
Zwiedzający podziwiać mogą:
 • budynek szkoły z Rychwałdu z 1900 r.
 • XIX-wieczny spichlerz z Suchej Beskidzkiej
 • kompletną zagrodę chłopską z Rychwałdu (dom mieszkalny pochodzący z 1895 r.), na której swoje piętno odcisnęły działania ostatniej wojny,
 • kuźnię z początku XX w. ze Ślemienia
 • chatę bogatego chłopa z Łękawicy z 1911 r
 • chałupę z 1901 r., wzniesioną w stylu wołoskim, translokowaną z Kukowa
 • "chałupę zielarki" w XIX-wiecznym budynku, pochodzącym z Korbielowa
 • chałupę ze Świnnej z unikatowymi detalami snycerskimi wykonanymi w stylu alpejsko-tyrolskim (zapożyczenie stylistyki, która dotarła na ten teren za pośrednictwem właścicieli Żywiecczyzny - Habsburgów)
 • małomiasteczkową aptekę w budynku z początku XX wieku, pochodzącym z Międzybrodzia Bialskiego
 • Ponadto na terenie parku znajdują się dwie piwniczki - półziemianki oraz trzy studnie - każda o innym sposobie pobierania wody (jedna posiada żuraw).
 • Całość uzupełniają przydrożne krzyże i kapliczki: kamienna, pochodząca z Gilowic oraz drewniana z rzeźbą autorstwa Józefa Hulki.

 

Fotografie w artykule zostały dostarczone przez Muzeum

 

 

Przeczytaj również

Książki dla uczniów na nagrody 2024 - TOP 8 pomysłów dla każdej klasy

Nagrody książkowe dla uczniów na zakończenie roku - pomysły

 Już niedługo koniec roku szkolnego 2023/2024! Ostatnie poprawki, zaliczenia, klasówki, propozycje ocen, a także przygotowanie ocen, występów, apelu, ale także nagród i prezentów dla zdolnych i wzorowych uczniów.

To niemal oczywiste, że najlepszą nagrodą za wyniki czy prezentem jest książka, dlatego przygotowaliśmy dla Was pomocne zestawienie top 8 wyjątkowych tytułów dla uczniów z każdej klasy szkoły podstawowej.

Więcej…
REKLAMA
REKLAMA