Dolnośląskie

czwartek, 24 październik 2019 09:35

Muzeum Miejskie Dzierżoniowa Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Muzeum Miejskie Dzierżoniowa zaprasza wycieczki szkolne Muzeum Miejskie Dzierżoniowa zaprasza wycieczki szkolne
Muzeum Miejskie Dzierżoniowa powstało z dniem 1 maja 2011 roku, poprzez przekształcenie działającej, przy Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury, Izby Regionalnej. Siedzibą Muzeum jest w willa Cohnów przy ul. Świdnickiej 30. Pałacyk miejski, wzniesiony najpewniej w 1897 roku, należał pierwotnie do Hermanna Cohna, współzałożyciela firmy Cohn Gebrüder - jednej z pierwszych tkalni mechanicznych w Dzierżoniowie.

Po II wojnie światowej mieściła się tu między innymi: siedziba Hufca ZHP, Towarzystwo Miłośników Dzierżoniowa i Ognisko Kształcenia Artystycznego. W budynku przeprowadzonych zostało wiele prac remontowych i adaptacyjnych, które miały na celu przystosowanie dostępnych pomieszczeń do celów muzealnych.

Eklektyczna budowla przyciąga wzrok przechodniów ceglastą czerwienią elewacji, wzbogaconą piaskowcowym detalem a także belki ryglowe konstrukcji w szczycie oraz na zwieńczeniu jednej z  wież. Godne uwagi są również wnętrza budynku: okazała klatka schodowa z ogromnym witrażem, oryginalne boazerie i piękne stropy. Zachowane elementy wnętrz, dzięki przeprowadzonym zabiegom konserwatorskim, stopniowo powróciły do dawnej świetności.

Obecnie, na wystawach stałych, zobaczyć można zbiory kartograficzne i dokumenty dotyczące Dzierżoniowa i okolicznych miejscowości. Spora kolekcja artefaktów obrazuje rozwój naszego regionu od czasów schyłkowego paleolitu po czasy nowożytne. Szczególny charakter mają: Salonik Mieszczański i Izba Sowiogórska. Można tam zobaczyć typowe wyposażenie XIX-wiecznego pomieszczenia reprezentacyjnego oraz sprzęty i narzędzia używane w codziennym życiu. W Muzeum można zobaczyć także zbiory, z nie tak odległej historii, które obejmują zabytki przemysłu i rzemiosła, a także przedstawiają sylwetki ludzi związanych z regionem.

Galeria zdjęć:

Źródło: Muzeum Miejskie Dzierżoniowa

 

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Miejskie Dzierżoniowa
ul. Świdnicka 30 58-200 Dzierżoniów

Telefon kontaktowy: 74 6464661
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www:

www.mmdz.pl 

Parking dla autobusów:

TAK

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

WYSTAWY STAŁE:
bilet normalny - 5,00 zł
bilet ulgowy - 3,00 zł (młodzież szkolna, studenci, emeryci i renciści)
bilet grupowy - 30,00 zł (dla grup zorganizowanych od 15 do 30 osób) 
w każdą niedzielę wstęp na wystawy stałe jest nieodpłatny
Posiadacze Dzierżoniowskiej Karty Dużej Rodziny oraz dzieci do 5 r.ż. uprawnieni są do bezpłatnego zwiedzania ekspozycji.

Cennik przewodników: brak informacji
Minimalny czas zwiedzania: 1 godz.
Maksymalny czas zwiedzania:

2 godz.

Godziny i dni otwarcia:

WTOREK / CZWARTEK / PIĄTEK OD 9:00 DO 16:00
ŚRODA OD 11:00 DO 18:00
NIEDZIELA OD 11:00 DO 16:00

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

LEKCJE MUZEALNE – OFERTA DLA NAUCZYCIELI Informacje ogólne: Czas trwania lekcji to ok. 1 godzina.

Cena lekcji muzealnej: 50 zł za grupę 70 zł za grupę w przypadku lekcji z warsztatami plastycznymi. Opiekunowie są zwolnieni z opłat. Grupa może liczyć maksymalnie 25 osób. Opiekun odpowiada za dyscyplinę grupy. W wypadku szczególnego naruszenia ładu i porządku przez uczestników zajęć, prowadzący może przerwać zajęcia. Rezerwacji lekcji muzealnej najlepiej dokonać 2 tygodnie przed planowanym terminem zajęć. Chęć zwiedzania muzeum z przewodnikiem w przypadku grup zorganizowanych należy zgłosić dzień przed planowanym terminem. Kontakt w sprawie lekcji muzealnych: tel. 74 64 64 661 wew. 21

Lekcje muzealne dla dorosłych W okresie zimowym zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w lekcjach muzealnych dla dorosłych. Mini-wykłady trwające 45 min. organizowane będą raz w miesiącu, w niedziele o godz. 16:00. Wstęp bezpłatny - bez konieczności rezerwacji miejsc.

 

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych: Chęć zwiedzania muzeum z przewodnikiem, w przypadku grup zorganizowanych, należy zgłosić najpóźniej dzień przed planowanym terminem
Stałe ekspozycje:

Dawna apteka wraz z salonem aptecznym, karczma wiejska, sklep kolonialny, dom wagi, urząd miar, stacja paliw, kramy bogatych kramarzy, piwowarstwo świdnickie (w tym aranżacja XVIII-wiecznej izby piwnej), salon z przełomu XVIII/XIX w., kasy sklepowe, etykiety, pieniądze, wagi, odważniki, miary długości i objętości, dawne akcje i obligacje, historia Świdnicy, galeria obrazów świdnickich malarzy.

 

 

Ostatnio zmieniany piątek, 26 marzec 2021 08:36

Artykuły powiązane

  • Sieradzki Park Etnograficzny Sieradzki Park Etnograficzny
      Sieradzki Park Etnograficzny położony jest przy ul. Grodzkiej 1, między Żegliną a Zalewem Paradzianka, w pobliżu Wzgórza Zamkowego. Idea powstania parku etnograficznego zrodziła się w latach 60-tych z inicjatywy ówczesnej Dyrektorki Muzeum pani Zofii Neymanowej.
  • Osada w Odnozynie Osada w Odnozynie
    Osada w Odnozynie to miejsce łączące rozrywkę z integracją oraz ścieżką edukacyjną. W skład naszego obiektu wchodzi klimatyczna karczma w stylu góralskim z elementami drewna, gdzie skosztujemy pyszne dania od grillowych po tradycyjne.

30 Świdnicka
Dzierżoniów, Województwo dolnośląskie.
Polska ,58-200

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Małe Licho i babskie spra...

on 11 listopad 2021
Małe Licho i babskie sprawki. Recenzja

Bożek to chłopiec niezwyczajny, choć jednocześnie bardzo zwyczajny. Brzmi to jak wstęp do opisu superbohatera,...

Lalani z dalekich mórz. R...

on 29 wrzesień 2021
Lalani z dalekich mórz. Recenzja

Lalani to niepozorna dwunastolatka mieszkająca na wyspie okrążonej niezmierzonymi wodami. Głównym punktem tej wyspy jest...

Kuba na tropie czyli wszy...

Kuba na tropie czyli wszystko to, czego nie powiedzą wam w szkole. Recenzja

Często trudno jest "zarazić" (to mało popularne dziś słowo) dzieci i młodzież zainteresowaniem do historii...

Jak założyć magiczny skle...

on 27 kwiecień 2021
Jak założyć magiczny sklepik w tydzień. Recenzja

Magenta Nagła powraca! I to z przytupem. W dodatku nie zważając na nic robi magiczne...

« »
© 2021 Podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.