Muzeum Miejskie Dzierżoniowa Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Muzeum Miejskie Dzierżoniowa zaprasza wycieczki szkolne Muzeum Miejskie Dzierżoniowa zaprasza wycieczki szkolne
Muzeum Miejskie Dzierżoniowa powstało z dniem 1 maja 2011 roku, poprzez przekształcenie działającej, przy Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury, Izby Regionalnej. Siedzibą Muzeum jest w willa Cohnów przy ul. Świdnickiej 30. Pałacyk miejski, wzniesiony najpewniej w 1897 roku, należał pierwotnie do Hermanna Cohna, współzałożyciela firmy Cohn Gebrüder - jednej z pierwszych tkalni mechanicznych w Dzierżoniowie.

Po II wojnie światowej mieściła się tu między innymi: siedziba Hufca ZHP, Towarzystwo Miłośników Dzierżoniowa i Ognisko Kształcenia Artystycznego. W budynku przeprowadzonych zostało wiele prac remontowych i adaptacyjnych, które miały na celu przystosowanie dostępnych pomieszczeń do celów muzealnych.

Eklektyczna budowla przyciąga wzrok przechodniów ceglastą czerwienią elewacji, wzbogaconą piaskowcowym detalem a także belki ryglowe konstrukcji w szczycie oraz na zwieńczeniu jednej z  wież. Godne uwagi są również wnętrza budynku: okazała klatka schodowa z ogromnym witrażem, oryginalne boazerie i piękne stropy. Zachowane elementy wnętrz, dzięki przeprowadzonym zabiegom konserwatorskim, stopniowo powróciły do dawnej świetności.

Obecnie, na wystawach stałych, zobaczyć można zbiory kartograficzne i dokumenty dotyczące Dzierżoniowa i okolicznych miejscowości. Spora kolekcja artefaktów obrazuje rozwój naszego regionu od czasów schyłkowego paleolitu po czasy nowożytne. Szczególny charakter mają: Salonik Mieszczański i Izba Sowiogórska. Można tam zobaczyć typowe wyposażenie XIX-wiecznego pomieszczenia reprezentacyjnego oraz sprzęty i narzędzia używane w codziennym życiu. W Muzeum można zobaczyć także zbiory, z nie tak odległej historii, które obejmują zabytki przemysłu i rzemiosła, a także przedstawiają sylwetki ludzi związanych z regionem.

Galeria zdjęć:

Źródło: Muzeum Miejskie Dzierżoniowa

 

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Miejskie Dzierżoniowa
ul. Świdnicka 30 58-200 Dzierżoniów

Telefon kontaktowy: 74 6464661
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www:

www.mmdz.pl 

Parking dla autobusów:

TAK

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

WYSTAWY STAŁE:
bilet normalny - 5,00 zł
bilet ulgowy - 3,00 zł (młodzież szkolna, studenci, emeryci i renciści)
bilet grupowy - 30,00 zł (dla grup zorganizowanych od 15 do 30 osób) 
w każdą niedzielę wstęp na wystawy stałe jest nieodpłatny
Posiadacze Dzierżoniowskiej Karty Dużej Rodziny oraz dzieci do 5 r.ż. uprawnieni są do bezpłatnego zwiedzania ekspozycji.

Cennik przewodników: brak informacji
Minimalny czas zwiedzania: 1 godz.
Maksymalny czas zwiedzania:

2 godz.

Godziny i dni otwarcia:

WTOREK / CZWARTEK / PIĄTEK OD 9:00 DO 16:00
ŚRODA OD 11:00 DO 18:00
NIEDZIELA OD 11:00 DO 16:00

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

LEKCJE MUZEALNE – OFERTA DLA NAUCZYCIELI Informacje ogólne: Czas trwania lekcji to ok. 1 godzina.

Cena lekcji muzealnej: 50 zł za grupę 70 zł za grupę w przypadku lekcji z warsztatami plastycznymi. Opiekunowie są zwolnieni z opłat. Grupa może liczyć maksymalnie 25 osób. Opiekun odpowiada za dyscyplinę grupy. W wypadku szczególnego naruszenia ładu i porządku przez uczestników zajęć, prowadzący może przerwać zajęcia. Rezerwacji lekcji muzealnej najlepiej dokonać 2 tygodnie przed planowanym terminem zajęć. Chęć zwiedzania muzeum z przewodnikiem w przypadku grup zorganizowanych należy zgłosić dzień przed planowanym terminem. Kontakt w sprawie lekcji muzealnych: tel. 74 64 64 661 wew. 21

Lekcje muzealne dla dorosłych W okresie zimowym zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w lekcjach muzealnych dla dorosłych. Mini-wykłady trwające 45 min. organizowane będą raz w miesiącu, w niedziele o godz. 16:00. Wstęp bezpłatny - bez konieczności rezerwacji miejsc.

 

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych: Chęć zwiedzania muzeum z przewodnikiem, w przypadku grup zorganizowanych, należy zgłosić najpóźniej dzień przed planowanym terminem
Stałe ekspozycje:

Dawna apteka wraz z salonem aptecznym, karczma wiejska, sklep kolonialny, dom wagi, urząd miar, stacja paliw, kramy bogatych kramarzy, piwowarstwo świdnickie (w tym aranżacja XVIII-wiecznej izby piwnej), salon z przełomu XVIII/XIX w., kasy sklepowe, etykiety, pieniądze, wagi, odważniki, miary długości i objętości, dawne akcje i obligacje, historia Świdnicy, galeria obrazów świdnickich malarzy.

 

 

Ostatnio zmieniany piątek, 26 marzec 2021 08:36

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA