Małopolskie

czwartek, 06 październik 2016 10:51

Muzeum Kultury Ludowej Skansen w Sidzinie

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Muzeum Kultury Ludowej Sidzina Muzeum Kultury Ludowej Sidzina
Skansen w Sidzinie – Muzeum Kultury Ludowej położony jest w przepięknej scenerii nad potokiem Kamycko, otoczony bogatą i unikalną roślinnością.

Początki Skansenu w Sidzinie – Muzeum Kultury Ludowej sięgają czasów działalności na tym terenie, jak i na sąsiedniej Orawie, zacnego księdza Józefa Świstka. Kontynuacji jego poczynań kolekcjonerskich i dydaktyczno-regionalnych podjął się w latach 50-tych XX wieku kierownik sidzińskiego Domu Wczasów Dziecięcych pan Adam Leśniak. Na terenie Domu Wczasów Dziecięcych powstała izba regionalna, w której zgromadzono zbierane przez dzieci będące na wczasach zabytki z Sidziny i okolicy. W 1963 r. w ramach organizowania przez Gromadę Sidzina obchodów 1000-lecia Państwa Polskiego oraz 400-lecia lokacji wsi Sidzina przeniesiono z Małej Sidzinki chałupę Banasików pochodzącą z 1807 roku, w której umieszczono zebrane przez dzieci eksponaty. W latach następnych przeniesiono w pobliże chałupy Banasików spichlerz (górka), w którym umieszczono pamiątki z okresu okupacji, tworząc w ten sposób Izbę Pamięci Narodowej, której otwarcie nastąpiło w 1968 roku. Potem w kolejnych latach wykupiono kuźnię z Górnej Sidziny, chałupę wójta z Sidziny oraz chałupę ze Spytkowic.

Na początku lat osiemdziesiątych Skansen w Sidzinie został oddziałem Muzeum – Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej. Na terenie Skansenu przeniesiono chałupę Anny Kozioł ze Spytkowic, dzwonnice z Wielkiej Polany oraz postawiono rozebraną chałupę Wójtowską. 

W 2009 roku Skansen został przekazany do Gminy Bystra-Sidzina, z nazwą Skansen w Sidzinie – Muzeum Kultury Ludowej. W owym czasie pozyskano do Skansenu młyn drewniany, przeniesiony z Sidziny Kamycko-Zagrody, oraz zagrodową chałupę z Bystrej.

W chwili obecnej na terenie Skansenu w Sidzinie można zobaczyć 10 ekspozycji, obrazujących życie warstw społecznych w okresie od XVIII do XX wieku.

1. CHAŁUPA BANASIKA z 1807 roku z Małej Sidzinki. Zrębowa z wysoką kamienną podmurówką ,podpiwniczoną, nakryta gontem przyczółkowo naczółkowym. Wnętrze wyposażone w sprzęty domowe wystroju ludowego pierwszej połowy XIX wieku m .in. .żarna , stępy meble , narzędzia ,meble obrazy. W wozowni znajduje się sidzinska pompa strażacka z XIX wieku. Na strychu jest ekspozycja stała poświęcona ks. Trzopinskiemu, 

2. CHAŁUPY ANNY KOZIOŁ z 1901 roku ze Spytkowic . Zrębowa na bardzo wysokiej podmurówce dochodzącą pod same okna. Wnętrze zajmuje wystawa stała Stowarzyszenia „Tradycja i Natura ”poświęcona twórczości ludowej miejscowych twórców., malarstwie na drewnie ,szkle hafciarstwu, rzeźbiarstwu, bibułce, koronkarstwu.

3. CHAŁUPA WÓJTA MAJA (Kostkowioka) z Sidziny z II połowy XVIII wieku.. Wyposażona w meble oraz ekspozycja przedmiotów służących do obróbki lnu, rafy, międlice cierlice motowidła ,,kołowrotki szpulerz, i warsztat tkacki.

4. KUŻNIA DREWNIANA XIX wiek Trzopa z Sidziny. Wnętrze wyposażone kompletnie, Miech kowalski ,piec, kowadło, proste narzędzia, oraz przedmioty wykonywane w kuźni.

5. MŁYN DREWNIANY HAJOSÓW z Sidziny, w całości podpiwniczony, pokryty gontem. Koło napędzane wodą porusza turbinę przekazując energie do mielenia zboża w młynie znajduje się warsztat drewniany stolarski .XIX wieku z Jordanowa..

6. DZWONNICA LORETANSKA z 1937 roku z Sidziny. Konstrukcja zrębowa słupowa na planie kwadratu, zakończona kutym krzyżem. Jest w niej ekspozycja o tematyce sakralnej.

7. SPICHLERZ z 1897 roku tzw. „górka” z Sidziny z bogatą snycerką stolarską. W jego wnętrzu urządzona została Izba Pamięci Narodowej dokumentującą kampanie wrześniową1939 do1945 rok.

8. Wystawa stała Skansenu w 3D – przedstawiająca obiekty na terenie Skansenu oraz przyrodę.

9. Wystawa ukazująca życie Ks. Jana Trzopińskiego w Sidzinie, fundatora Kaplicy i Szkoły w Górnej Sidzinie.

10. Plenerowa wystawa rzeźb z wierzeń ludowych „sidzińskie duchy”.

 

Fotografie:  przekazane przez Muzeum

 

Galeria:

 

Informacje organizacyjne:

Adres:

SKANSEN W SIDZINIE – MUZEUM KULTURY LUDOWEJ
34-236 Sidzina

Telefon kontaktowy: 501597208
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adres www: www.skansen.bystra-sidzina.net
Parking dla autobusów: Przy Skansenie znajduje się parking
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

Bilet normalny – 6 zł.
Bilet ulgowy – 4 zł.
Wstęp wolny: pracownicy muzeum, opiekunowie zorganizowanych grup , dzieci do lat trzech

Cennik przewodników:

brak informacji

Minimalny czas zwiedzania: 1 godzina
Maksymalny czas zwiedzania: 2 godziny
Godziny i dni otwarcia:

Godziny otwarcia od 01 kwietnia do 31 października:
Wtorek: 7.00 – 15.00
Środa – Piątek: 7.00-17.00
Sobota – Niedziela: 10.00 – 18.00
Poza sezonem w innym terminie po uprzednim ustaleniu telefonicznym: 501597208 , 725 866 946

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Oferty: organizacja warsztatów fotograficznych. warsztatów regionalnych twórców, możliwość organizowania ogniska lub grilla pod wiatą, która może pomieścić jednocześnie do 100 osób.
Zwiedzanie Skansenu, bądź też chęć uczestniczenia w warsztatach po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.
Skansen posiada 10 stałych ekspozycji.

Stałe ekspozycje:

10 stałych ekspozycji wymienionych w opisie obiektu powyżej

 

Ostatnio zmieniany czwartek, 06 luty 2020 12:03

Artykuły powiązane

  • Zagroda Jamneńska Zagroda Jamneńska
    Pomysł na Zagrodę Jamneńską wziął się z marzeń o skansenie, w którym można by ukazać wyjątkowość oraz bogactwo kultury rozwijającej się niegdyś w Jamnie. W Zagrodzie Jamneńskiej znajduje się wystawa, która opowiada o tym jak wyglądało życie w dawnym Jamnie. Składa się ona z dwóch części – interaktywnej, gdzie można między innymi obejrzeć makietę dawnego Jamna lub przebrać się w kopię stroju jamneńskiego.
  • Muzeum w Koszalinie Muzeum w Koszalinie
      Muzeum w Koszalinie, ze swoją stuletnią historią i różnorodnością oraz bogactwem zbiorów z zakresu sztuki, archeologii, etnografii i historii jest kuszącą alternatywą dla turystów spędzających czas na pięknym Pomorzu Środkowym. Przyciąga również mieszkańców miasta imprezami cyklicznymi jak Noc Muzeów, programami edukacyjnymi oraz wystawami czasowymi.  


Sidzina, małopolskie.
Polska ,34-236

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Dziewczynka z Atramentu i...

Dziewczynka z Atramentu i Gwiazd. Recenzja

Trzynastoletnia Isabella, córka kartografa Ta, mieszka na Wyspie Moya. Uwielbia słuchać opowieści Ta o dalekich...

Szczypta Magii. Recenzja

on 10 lipiec 2020
Szczypta Magii. Recenzja

Wyspa Wronoskał to mało przyjazne i atrakcyjne do życia miejsce. Sama nazwa jest już przytłaczająca....

Wojownicy i Czarodzieje....

Wojownicy i Czarodzieje. Jak upolować wiedźmę

Dawno temu na Wyspach Brytyjskich żyły dwa plemiona, które darzyły się głęboko pielęgnowaną pogardą i...

Złodziejaszki. Recenzja

on 10 czerwiec 2020
Złodziejaszki. Recenzja

Porwanie młodych czytelników do Nowego Jorku lat dwudziestych XX wieku, czasu prohibicji, gangsterów i przedmurza...

« »
© 2021 Podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.