Muzeum Rzeźby w Królikarni

Oceń ten artykuł
(5 głosów)
Muzeum Rzeźby w Królikarni zaprasza wycieczki szkolne i dzieci z rodzicami Muzeum Rzeźby w Królikarni zaprasza wycieczki szkolne i dzieci z rodzicami
Muzeum Rzeźby w Królikarni, Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie,  mieści się w osiemnastowiecznym pałacu położonym w zabytkowym parku, w którym podobnie, jak w całej Królikarni historia łączy się ze współczesnością.

Królikarnia zawdzięcza swoją nazwę czasom saskim, kiedy urządzono tu zwierzyniec i modnym wówczas zwyczajem polowano na króliki. Pałac zbudowany został w latach 80-tych XVIII wieku przez Karola Thomatisa hrabiego de Valery, według projektu Dominika Merliniego. Za sprawą Thomatisa na terenie Królikarni znalazły się browar, cegielnia, karczma, młyn i stodoła, a także położona na zboczu wąwozu kuchnia, w której w wieku XIX znajdowała się biblioteka. W 1816 r. Królikarnię nabył Michał Hieronim Radziwiłł. W 1849 r. kupił ją Ksawery Pusłowski. Należał on do słynnej rodziny kolekcjonerów i znawców sztuki. W 1879 r. Królikarnia padła ofiarą pożaru. Dokonana przez Pusłowskich odbudowa była jednym z pionierskich dokonań w dziejach polskiego konserwatorstwa. W 1889 r. Królikarnia przeszła na własność Marty hr. Krasińskiej. W 1939 r. oraz w 1944 r. podczas walk Powstania Warszawskiego, pałac został ponownie zniszczony.

Decyzja o odbudowie z przeznaczeniem na zbiory rzeźb Xawerego Dunikowskiego zapadła w 1948 r. Miały się tu również znaleźć mieszkanie i pracownia artysty, jednak odbudowę ukończono dopiero w 1965 r., w rok po śmierci Dunikowskiego i wtedy też zostało otwarte Muzeum Xawerego Dunikowskiego.

W 2001 roku Muzeum zostało przemianowane na Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego, które opiekuje się nie tylko kolekcją Dunikowskiego, ale również całą kolekcją Rzeźby Dawnej oraz Współczesnej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.  Nasze muzeum posiada największą kolekcję rzeźby w kraju. Z kolekcją rzeźb XX i XXI oraz Xawerego Dunikowskiego można zapoznać się podczas lekcji muzealnych oraz oprowadzań realizowanych w Magazynach Studyjnych oraz Parku Rzeźby.

W Królikarni każdego roku odbywa się kilka wystaw czasowych. Oprócz wystaw w Królikarni organizujemy spektakle, spotkania, wykłady, konferencje, pokazy filmowe i koncerty.

Muzeum Rzeźby nie posiada typowej stałej ekspozycji. W salach wystawowych organizowane są wystawy czasowe. Program wystaw można śledzić nastronie  pod adresem:

http://www.krolikarnia.mnw.art.pl/wystawy/  

W ramach stałej ekspozycji w Muzeum Rzeźby można natomiast zwiedzać Park Rzeźby (ze względów konserwatorskich większość obiektów jest dostępna dla publiczności od kwietnia do listopada), w którym można podziwiać ok. 30 rzeźb m.in. Xawerego Dunikowskiego, Mari PAPY Rostkowskiej i wielu innych oraz Magazyny z kolekcją rzeźb Xawerego Dunikowskiego i Magazyny Studyjne Rzeźby XX i XXI wieku. Magazyny Studyjne nie są wystawą, ale tak zorganizowanym magazynem, by publiczność podczas studyjnych wizyt mogła z bliska zapoznać się z kolekcją Muzeum, porównać właściwości materiałów rzeźbiarskich, śledzić kierunki w sztuce ostatnich lat, a nawet podjąć własne studia rysunkowe.

Wstęp do parku Rzeźby jest wolny i nie wymaga rezerwacji (chyba że grupa chciałaby zwiedzić Park  z przewodnikiem). Wizyty w Magazynach są płatne i wymagana jest rezerwacja.

 

Galeria zdjęć:

Zdjęcia udostępnione przez/ uznanie autorstwa: Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego, Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie

 

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego, Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie

ul. Puławska 113a, 02-707 Warszawa

Telefon kontaktowy:

22 843 15 86

Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www: http://www.krolikarnia.mnw.art.pl 
Parking dla autobusów: Na terenie Muzeum Rzeźby jets tylko parking dla samochodów osobowych, autokary mogą zaparkować w okolicznych uliczkach np. ul. Wielicka, ul. Broniwoja
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

Wstęp wolny

Indywidualne oprowadzanie po wystawie lub Magazynach Studyjnych w języku polskim (60 min, do 25 osób) – 140 zł

Indywidualne oprowadzanie po wystawie lub Magazynach w języku angielskim, francuskim (60 min, do 25 osób) – 180 zł

Indywidualne oprowadzanie po Magazynach wg tematu na zamówienie (specjalne) - 280 zł

Indywidulane oprowadzanie specjalne (temat na zamówienie) w języku angielskim lub francuskim - 360 zł

Cennik przewodników:

Oprowadzanie z przewodnikiem w j. polskim 140 zł (za grupę od 1 do 25 osób), oprowadzanie w j. angielskim lub francuskim 180 zł (za grupę od 1 do 25 osób)

Minimalny czas zwiedzania: 60 min
Maksymalny czas zwiedzania:

180 min.

Godziny i dni otwarcia:

 

Muzeum jest otwarte: wtorek – niedziela 11-18 (w czwartki 11-20) 
Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

Zapraszamy na lekcje prowadzone w Magazynach Studyjnych, Parku Rzeźby oraz na wystawach czasowych. Zajęcia dostosowane są do wieku uczestników, mają charakter interaktywny i zawierają elementy warsztatowe. Wszystkie lekcje muzealne zgodne są z podstawą programową wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych wynikającą z rozporządzenia MEN. Zapraszamy dzieci od pierwszej grupy przedszkolnej po uczniów klas maturalnych.

Przykładowe tematy: Moja pierwsza wizyta w Muzeum, Rzeźba, co to takiego? Materiał na rzeźbę, Rzeźbiarski portet, Na tropie rzeźby, Sztuka czytania sztuki, Mowa ciała  i wiele innych.

Pełen spis tematów:http://www.krolikarnia.mnw.art.pl/edukacja/ 

Lekcje muzealne  (dla grupy do 25 osób) 

lekcja muzealna – 140 zł 
lekcja muzealna z warsztatem – 210 zł 
lekcja muzealna specjalna  (temat na zamówienie) – 280 zł

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Lekcje muzealne dla szkół odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 9.30,11.00,12.30, 14.00. W sobotę i niedzielę – godzina do indywidualnego ustalenia.

Stałe ekspozycje:
  • Park Rzeźby
  • Magazyny z kolekcją rzeźb Xawerego Dunikowskiego
  • Magazyny Studyjne Rzeźby XX i XXI wieku

 

 

 

Ostatnio zmieniany środa, 04 marzec 2020 09:19

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA