Zagroda Jamneńska

Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Zagroda Jamneńska zaprasza wycieczki szkolne i dzieci z rodzicami Zagroda Jamneńska zaprasza wycieczki szkolne i dzieci z rodzicami
Pomysł na Zagrodę Jamneńską wziął się z marzeń o skansenie, w którym można by ukazać wyjątkowość oraz bogactwo kultury rozwijającej się niegdyś w Jamnie. W Zagrodzie Jamneńskiej znajduje się wystawa, która opowiada o tym jak wyglądało życie w dawnym Jamnie. Składa się ona z dwóch części – interaktywnej, gdzie można między innymi obejrzeć makietę dawnego Jamna lub przebrać się w kopię stroju jamneńskiego.

W drugiej części – wystawienniczej -można zobaczyć jak żyli mieszkańcy Jamna, z jakich sprzętów korzystali. Znajdują się tam unikatowe polichromowane meble, przedmioty codziennego użytku, narzędzia gospodarskie. Sprawne oko wypatrzy również jamneńskie julki – skrzaty z ludowych podań. Wystawie towarzyszy aplikacja mobilna – przewodnik „Z julkami w chacie”.  Druga aplikacja „Z Julkami po Jamnie” wychodzi poza teren Zagrody i zachęca do spaceru po dawnej wsi.

Obok chałupy znajduje się stodoła przystosowana do zajęć edukacyjnych, organizowania konferencji, prelekcji czy projekcji filmowych.

Warsztaty rękodzielnicze.

W Zagrodzie odbywają się warsztaty rękodzielnicze, które propaguję sztukę ludową oraz rzemiosło. Warsztaty mają szeroki wachlarz tematyczny – poruszają tematy zarówno ogólne, jak i bazujące na kulturze jamneńskiej. Spotkania odbywają się w różnych przestrzeniach naszej zagrody: izbach zrekonstruowanej chaty, ogródku, salkach edukacyjnych stodoły. Nie zmuszamy do siedzenia w ławce – korzystamy także z dużej przestrzeni podłogowej dającej więcej możliwości ruchu, a w sytuacjach tego wymagających pozwalającej odpoczywać na miękkich, wygodnych pufach. Stawiamy na zajęcia, które rozbudzą ciekawość i motorykę dzieci oraz młodzieży. Wprowadzając warsztaty dla najmłodszych, pobudzamy wszystkie zmysły odwiedzających nas maluchów. Wiejskie podwórko, ogród, domowa spiżarnia to skarbnica materiałów, które wykorzystujemy do zajęć. To także możliwość obcowania z naturą, odkrywania piękna w prostocie. Warsztaty odbywają się w cyklach miesięcznych. Stałymi punktami w naszym kalendarzu są warsztaty ceramiczne rozszerzane każdego miesiąca o dodatkową technikę (haft, polichromię na drewnie i sklejce, druk klockowy na tkaninie, tkactwo). W okresie świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy przybliżamy plastykę obrzędową: uczymy wykonywania dawnych ozdób choinkowych, kwiatów z bibuły, palm wielkanocnych, dekorowania pisanek tradycyjnymi technikami. Pragniemy w ten sposób pielęgnować tradycje, które przyniosły na Pomorze różne grupy osadnicze, a które – w dużej mierze – są dziś bliskie zapomnienia.

Zagroda Jamneńska jest częścią Muzeum w Koszalinie.

 

Galeria zdjęć:

Zdjęcia udostępnione przez/ uznanie autorstwa: Muzeum w Koszalinie 

  

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Zagroda Jamneńska. Dział Etnografii Muzeum w Koszalinie
ul. Jamneńska 24
75-900 Koszalin

Telefon kontaktowy:

508 129 892

Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adres www: https://zagrodajamno.pl/
Parking dla autobusów: 1 miejsce przy Zagrodzie
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

bilet zbiorowy (dla grup powyżej 14 osób), cena od osoby:

Zagroda Jamneńska – 5 zł

Łączony do Zagroda Jamneńska oraz Muzeum w Koszalinie – 7 zł

Dniem wolnym od opłat za wstęp na ekspozycje stałe jest sobota. Zwolnienie z opłat nie dotyczy wystaw czasowych.

Bilety do Zagrody Jamneńskiej

- bilet normalny – 10  zł
- bilet ulgowy – 8 zł
- bilet rodzinny (minimum 1+1: osoba dorosła i dziecko)-  5 (za 1 osobę)
- bilet wstępu na jedną wystawę - 5 zł
- bilet wstępu dla posiadaczy Koszalińskiej Karty
Dużej Rodziny i Koszalińskiej Karty Seniora - 1 zł
- bilet wstępu dla kombatantów oraz weteranów działań poza granicami państwa - 1 zł

 

Bilet łączony do Zagrody Jamneńskiej i Muzeum w Koszalinie

- bilet normalny - 14 zł
- bilet ulgowy - 10 zł
- bilet rodzinny (minimum 1+1: osoba dorosła i dziecko) – 7 zł (za 1 osobę)

- bilet wstępu dla posiadaczy Koszalińskiej Karty
Dużej Rodziny i Koszalińskiej Karty Seniora - 1 zł
- bilet wstępu dla kombatantów oraz weteranów działań poza granicami państwa - 1 zł

 

Dniem wolnym od opłat za wstęp na ekspozycje stałe jest sobota. Zwolnienie z opłat nie dotyczy wystaw czasowych.

Cennik przewodników:

oprowadzanie (po uprzednim zgłoszeniu) 50 zł

Minimalny czas zwiedzania:

15 min.

Maksymalny czas zwiedzania:

45 min.

Godziny i dni otwarcia:

Od wtorku do niedzieli
od 1 września do 31 maja

Muzeum jest czynne w godzinach 10.00-16.00

Od 1 czerwca do 31 sierpnia
Muzeum jest czynne w godzinach 10.00-17.00

W poniedziałki Muzeum jest nieczynne dla zwiedzających.

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

Oferta edukacyjna Muzeum w Koszalinie, realizowana w Zagrodzie Jamneńskiej, opiera się na solidnej wiedzy historycznej, przekazywanej poprzez działania interaktywne, warsztatowe. Naszym celem jest nauczanie poprzez doświadczanie. Nie chcemy ograniczać zadań skansenu jedynie do prezentowania zabytków, a roli naszych gości do bycia biernymi widzami. „Zobacz, posłuchaj, dotknij, wykonaj samodzielnie” to hasła towarzyszące naszym zajęciom. Podejmujemy wyzwanie odtworzenia regionalnych obiektów plastyki i rzemiosła ludowego. Chcemy też pokazać, jak wyglądała codzienność mieszkańców pomorskich wsi i pozwolić uczestnikom warsztatów choć przez chwilę poczuć się dawnymi jamneńczykami...

Pełna oferta warsztatów: https://zagrodajamno.pl/warsztaty/
Ważne informacje dla wycieczek szkolnych: Chęć zwiedzania z przewodnikiem należy zgłosić z minimum 2 tygodniowym wyprzedzeniem.
Stałe ekspozycje:

Wystawa prezentująca kulturę jamneńską

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 25 maj 2020 20:32

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA