Bałtowski Kompleks Turystyczny

Otoczony zielonymi wzgórzami, położony w widłach rzeki Kamiennej Bałtowski Kompleks Turystyczny to idealne miejsce do nauki i zabawy. Znajdą tu dla siebie atrakcje zarówno fani prehistorii, miłośnicy przyrody i bliskiego kontaktu z naturą jak i amatorzy mocnych wrażeń. 

Główne atrakcje to:
- JuraPark - znajduje się w nim ponad  100 modeli dinozaurów naturalnej wielkości. Największym ulubieńcem dzieci jest oczywiście król dinozaurów – T-Rex. Modele wykonano z wielką dbałością o szczegóły, zgodnie z obecnym stanem wiedzy naukowców,  dlatego robią tak wielkie wrażenie na zwiedzających.
Ścieżka kończy się wejściem do Muzeum Jurajskiego – to dwie sale wypełnione eksponatami pochodzącymi z różnych części świata (skamieniałości i minerały). Tuż za Muzeum znajduje się tajemnicze wejście do Prehistorycznego Oceanarium. Tam, dzięki nowoczesnej technologii 3D możemy stanąć oko w oko z morskimi stworami sprzed milionów lat.

- Zwierzyniec Bałtowski składa się z dwóch części "Górnej" i "Dolnej". Zwierzyniec Górny to ponad 40 hektarów urokliwego terenu. Zobaczymy tu liczne gatunki egzotycznych zwierząt z różnych kontynentów. Zwierzęta żyją na otwartej przestrzeni, w warunkach zbliżonych do ich naturalnego środowiska (żubry, jelenie, daniele, bydło szkockie, watussi, różne gatunki kóz i owiec, strusie i inne). Po terenie Zwierzyńca Górnego poruszamy się żółtym, amerykańskim schoolbusem w towarzystwie przewodnika, który opowie wiele ciekawych historii z życia mieszkańców Zwierzyńca.
Dolny Zwierzyniec zamieszkały jest przez drobne ssaki (małpki makaki, kuce, owce, surykatki, szopy i inne) i kolorowe ptaki (papugi, gołębie, bażanty, łabędzie, kaczki, żurawie i inne). Tą część zwiedzamy pieszo pomiędzy wolierami i wybiegami dla zwierząt. Czas pobytu w Zwierzyńcu Dolnym jest dowolny, ograniczony jedynie godzinami pracy obiektu.

- Sabatówka - świat wiedźm i czarownic. W Sabatówce Czarownica Hogata spali Wasze smutki, nawarzy eliksiru na zwinność lub poczęstuje naparem z różowego ogona myszy. Sycylia zrobi wiedźmową fryzurę i upiorny makijaż. W Chacie u Tekli czarownica Etna ugości Was kolorowymi karaluchami z galaretką, korą dębu z Łysej Góry lub aromatycznym żwirowym naparem, a Hortensja przeprowadzi Was przez wrota czarownicy i tunel odwagi.

- Park Rozrywki - rozrywka dla całej rodziny. Znajdują się tu takie urządzenia jak:  rollercoaster,  karuzele, Kino Emocji Cinema 5D, statek piracki, family coaster, urządzenia wodne, gokarty, eurobungy, baseny z kulkami i wiele innych,

- Kraina Koni - ośrodek oferujący przejażdżki konne pod opieką instruktora. Ośrodek prowadzi naukę jazdy na każdym poziomie zaawansowania. Zajmuje się również organizacją zawodów i inscenizacji historycznych.

- "Zajazd Przystocze" - to kompleks pięciu wielopokojowych domków wypoczynkowych w trzech standardach. Do dyspozycji gości oddajemy pokoje gościnne typu schroniskowego, rodzinnego lub o podwyższonym standardzie. Kompleks noclegowy położony jest na wzgórzu, tuż obok Stacji Narciarskiej „Szwajcaria Bałtowska”, wzdłuż jednej z nartostrad. Tylko minuta spaceru dzieli Was od wyciągów!

{youtube}S4TAsML5xlI{/youtube}

Zima w Bałtowie

Wioska Świętego Mikołaja co roku w grudniu do Bałtowa przybywa Święty Mikołaj.  Razem z ekipą pracowitych elfów oraz resztą swoich bajkowych przyjaciół czeka na dzieci i ich rodziców w swojej chacie. Obok Wioski Świętego Mikołaja znajduje się ogromny zimowy Park Rozrywki, w którym nikt nie będzie się nudził.

Stacja narciarska „Szwajcaria Bałtowska” - to najlepszy ośrodek narciarski w województwie świętokrzyskim. Wyposażony jest  w najnowocześniejszą infrastrukturę techniczną w postaci systemu sztucznego naśnieżania i odwadniania, a jego oświetlenie pozwoli na wydłużenie czasu korzystania z zimowych atrakcji do późnych godzin nocnych. Systematyczne ratrakowanie tras zapewnia komfort jazdy nawet najbardziej wymagającym narciarzom.

- sześć (niebieskich) tras narciarskich o łącznej długości 2500 metrów.
- 4-osobowa kolej linowa krzesełkowa o przepustowości 2400 os./godz.
- dwa nowoczesne wyciągi orczykowe o łącznej przepustowości 1500 os./godz.
- dwa wyciągi o długości 100 m każdy – szkółka narciarska.
www.szwajcariabaltowska.pl

Galeria:

Fotografie: 

Przesłane przez Bałtowski Kompleks Turystyczny

 

Oferta edukacyjna dla uczniów:

Zajęcia edukacyjne dostępne w ramach oferty Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego obejmują tematykę zawartą w podstawie programowej stanowiąc zarazem jej poszerzenie. Korzystając z naszej oferty mogą Państwo dostosować temat do potrzeb edukacyjnych swych wychowanków i zrealizować treści programowe w zakresie następujących bloków: edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna, przyroda, biologia, geografia i historia.

Jednym z głównych celów Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego jest popularyzacja nauki - głównie paleontologii, ale także biologii, geologii i geografii. Jesteśmy organizatorami Konkursów wiedzy i quizów, mamy własne publikacje popularnonaukowe. Współpracujemy także z uniwersytetami dziecięcymi.

Zostaliśmy jako instytucja nienaukowa, laureatami VII edycji konkursu „Popularyzator Nauki” organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz PAP.

Staramy się utrzymywać wysokie standardy edukacyjne. Świadectwem tego może być fakt objęcia patronatu nad  JuraParkiem przez instytucje naukowe takie jak Państwowy Instytut Geologiczny w Warszawie czy Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Modele kopalnych zwierząt, które można podziwiać w naszych  JuraParkach (Bałtów, Solec Kuj. i Krasiejów) wykonywane zostały przez współpracujących z nami paleoartystów z wielką dbałością o szczegóły oraz w zgodzie z najnowszymi odkryciami i standardami obowiązującymi w paleontologii. Do grona naszych konsultantów należą światowej sławy znawcy i odkrywcy dinozaurów i ich tropów oraz uczeni, którzy zajmują się rekonstrukcją prehistorycznego świata.

 • Jedną z głównych atrakcji JuraParku stanowi Ścieżka Dydaktyczna dająca zwiedzającym możliwość wędrówki przez kolejne etapy dziejów życia na Ziemi. Wzdłuż ścieżki rozmieszczone są liczne plansze, zdjęcia oraz tablice podające informacje o modelach.
 • Zwieńczeniem ścieżki jest „Muzeum Jurajskie” wypełnione skamieniałościami i minerałami.

Wędrówka ścieżką dydaktyczną to doskonała lekcja, będąca uzupełnieniem szkolnych zajęć biologii i geografii.

 

Szczególnie miejsce wśród działań edukacyjnych odgrywają Multimedialne Spotkania z Nauką oraz Zajęcia terenowe.

 • Multimedialne Spotkania z Nauką

Zajęcia przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i placówek ponadgimnazjalnych odbywają się w sali wyposażonej w różnorodne środki i pomoce dydaktyczne. Tematyka zajęć obejmuje szeroki zakres zagadnień związanych z dziejami życia na naszej planecie (skamieniałości, ewolucja, antropogeneza, odkrycia paleontologiczne, historia pisma) i jest w zgodzie z treściami zawartymi w podstawie programowej.

Tematy:

 1. Edukacja wczesnoszkolna:  „W poszukiwaniu śladów życia na Ziemi”
 2. Szkoła podstawowa (klasy 4-6):  „Dzieje życia na naszej planecie” ,  „Morze - świat niezwykłych organizmów żywych”, „Skąd przychodzimy: jak człowiek stał się człowiekiem”
 3. Szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne:  „Historia pisma i zapisu”, „Antropogeneza - who is who”

Z Zajęć terenowych skorzystać mogą uczniowie wszystkich typów szkół.  Zajęcia w terenie i związany z tym kontakt z przyrodą ożywioną i nieożywioną z pewnością zwiększą efektywność nauczania przedmiotów przyrodniczych.   Przewodnik dopasowuje przekazywane treści do wieku uczestników. Zajęcia terenowe realizowane są w ramach następujących atrakcji: Zwierzyniec, Żydowski Jar, Sabathówka.

 1. Zwierzyniec (część dolna) – zajęcia trwają ok. 30 minut; Uczestnicy wędrując przez dolną część zwierzyńca poznają tajemnice zwierząt, z którymi stają oko w oko.
 2. Zwierzyniec (część górna) - (podróż schoolbusem trwa ok. 40 minut). Wyprawa przez górną część Zwierzyńca stanowi doskonałą lekcję przyrody i geografii. Przewodnik realizuje temat: „Adaptacja zwierząt roślinożernych do różnych środowisk.” Uczestnicy opanowują elementy ekologii i uświadamiają sobie potrzebę ochrony bioróżnorodności.
 3. Żydowski Jar - to piękny wąwóz lessowy, w którym odkryte zostały skamieniałości wskazujące, że przed ok. 160 milionami lat obszar ten był tętniącą życiem wyspą. Różne typy środowisk, które można napotkać podczas wędrówki oraz świadectwa paleontologiczne czynią z tego miejsca doskonałą bazę dla terenowych lekcji przyrody i geografii.

Tematy:
Jak czas rzeźbi powierzchnię Ziemi?” - uczestnicy odkrywają, jak zmieniała się powierzchnia Ziemi na przestrzeni milionów lat.
Geologia w pigułce” - uczestnicy poznają czynniki wpływające na rzeźbę terenu oraz uświadamiają sobie sposób w jaki warunki naturalne wpływają na rozwój turystyki (na przykładzie Bałtowa).

Sabathówka: Dzięki temu niezwykłemu miejscu, w którym królują czarownice można przenieść się w czasie do świata dawnych Słowian. Przewodnik dostosowuje sposób przekazu do grupy wiekowej. Lekcja trwa ok. 30 minut.

Temat:"Wierzenia dawnych Słowian”.  

Walor edukacyjny mają także dwie Trasy turystyczne:

- trasa przyrodnicza umożliwiająca obejrzenie między innymi wywierzysk, wychodni i grot skalnych czy też pięknych wąwozów lessowych,

- trasa historyczna pozwalająca poznać zabytki Bałtowa m.in. Kościół Parafialny z malowidłami wykonanymi przez Franciszka Woronia ucznia Jana Matejki oraz piękny park i znajdujący się w nim pałac będący do lat 40- tych XX w. siedzibą Druckich - Lubeckich

 

Informacje organizacyjne:

Adres:

Bałtowski Kompleks Turystyczny
27-423 Bałtów 8a

Telefon kontaktowy: 41 264 14 20, 41 264 14 21
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adres www:

www.juraparkbaltow.pl

Parking dla autobusów: Na terenie obiektu
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

PREHISTORIA

 • JuraPark – bilet upoważnia do zwiedzania ścieżki z dinozaurami, Muzeum Jurajskiego, Prehistorycznego Oceanarium, Gondwany oraz korzystania z placu zabaw. Bilet – 20 zł/os.
 • Żydowski Jar – 5 zł/os.

ZWIERZYNIEC

 • Zwierzyniec Bałtowski (górny i dolny) – 12 zł/os.
 • Zwierzyniec Dolny – 5 zł/os.
 • Pakiet Zwierzyniec Bałtowski + Sabathówka – 15 zł.
 • Zwiedzanie stadniny – 2 zł/os.
 • Przejażdżka wierzchem – oprowadzanie – 3zł/okrążenie

NAUKA

 • Spotkania z paleontologią – 100 zł/grupa.
 • Warsztaty paleontologiczno – plastyczne – 5 zł/os.

ROZRYWKA

 • Park Rozrywki – korzystanie z urządzeń parku Rozrywki bez limitu.
 • Bilet – 16 zł/os. (Bilet nie dotyczy Kina Emocji Cinema 5D, rollercoastera, tyrolki i strzelnicy)
 • Kino Emocji Cinema 5D – 10 zł/os.
 • Rollercoaster – 4 zł/zjazd
 • Sabathówka – Wioska Czarownic – 5 zł/os.
 • Spływ tratwami – 12 zł/os.
 • Kolejka Bałtowska – 3 zł/os.
 • Przejażdżki wozem konnym – 6 zł/os.
 • Strzelanie z łuków 3 zł/5 strzałów.
Cennik przewodników:

Przewodnik po terenie JuraParku – 1 zł/os.

Minimalny czas zwiedzania:
 • Zwiedzanie JuraParku z przewodnikiem – 1 godz.
 • Zwiedzanie Prehistorycznego Oceanarium – 30 min.
 • Zwiedzanie Zwierzyńca Górnego – 45 min.
 • Zwiedzanie Zwierzyńca Dolnego – 25 min.
 • Spotkanie z paleontologią – 45 min.
Maksymalny czas zwiedzania:

PREHISTORIA

 • JuraPark – zwiedzanie z przewodnikiem – 1 godz.
 • Prehistoryczne Oceanarium - 30 min.
 • Gondwana – Kraina Dziecięcej Wyobraźni – 20 min.
 • Żydowski Jar – 1 godz.

 ZWIERZYNIEC

 • Zwierzyniec Bałtowski – 45 min.
 • Zwierzyniec Dolny – czas dowolny – min. 25 min
 • Pakiet Zwierzyniec Bałtowski + Sabathówka – 45 min + 30 min.
 • Zwiedzanie stadniny – 20 min.
 • Przejażdżka wierzchem – oprowadzanie – 3 min/okrążenie

 NAUKA

 • Spotkania z paleontologią – 45 min.
 • Warsztaty paleontologiczno – plastyczne – 45 min.

 ROZRYWKA

 • Park Rozrywki – czas dowolny – min. 1 godz.
 • Kino Emocji Cinema 5D – 20 min.
 • Rollercoaster – 4 zł/zjazd – 4 min.
 • Sabathówka – Wioska Czarownic – 30 min.
 • Spływ tratwami – 1 godz.
 • Kolejka Bałtowska – 30 min.
 • Przejażdżki wozem konnym – 30 min.
Strzelanie z łuków 3 zł/5 strzałów. – 15 min.
Godziny i dni otwarcia:

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

• Terminy wycieczek należy rezerwować z wyprzedzeniem – szczególnie na miesiąc maj i czerwiec,
• Rezerwacji można dokonać telefonicznie – 41 264 14 20 (21) lub mailowo –Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
• 1 opiekun na 10 osób ma wolny wstęp do atrakcji bałtowskiego kompleksu,
• Parking dla autokarów – bezpłatny.

Stałe ekspozycje:

Cała oferta Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego jest ofertą stałą.

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA