Baszta - Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie

Baszta - Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie

Baszta to dominująca na żnińskim rynku średniowieczna gotycka wieża zwana także ratuszową. Jedyna w grodzie w owych czasach murowana budowla. Wzniesiona na przełomie lat 1447-1500 wieża była siedzibą władz miejskich. Zadaniem jej było uchronienie przed pożarami przechowywanych tam akt miejskich, nadań, ksiąg i przywilejów. Nie pełniła funkcji militarnych, ale funkcję reprezentacyjną, świadczyła o bogactwie władz i jej mieszkańców. Stanowiła też znakomity punkt obserwacyjny. Zaszczytem dla miasta było kilkukrotne goszczenie królów między innymi Kazimierza Wielkiego i Władysława Jagiełły.

Parter czyli dawne Przyziemie. Dziś w zrekonstruowanym wnętrzu znajduje się Zbrojownia. Przed wiekami przechowywano w niej niezbędne rodzaje broni. W zamontowanej na ścianie ekspozycji widzimy halabardę , cep bojowy, włócznię. Dwie wierne kopie zbroi rycerskich nie dają zapomnieć o bojowej przeszłości miasta. ”Nasi zbrojni” uczestniczyli między innymi w słynnej bitwie pod Grunwaldem. Kolejną pamiątką jest foglerz - czyli jedno z dział czarnoprochowych wykorzystywanych na terenie naszego kraju. Odkrycie to jest o tyle cenne, że do tego czasu w Polsce odnaleziono tylko jedną taką prochownicę.

I piętro: Archeologia Żnina. Znajdują się tu przedmioty wykopane podczas rewitalizacji Rynku. Zobaczyć można narzędzia kamienne, ceramiki, przedmioty codziennego użytku, którymi posługiwano się XV/XVI wieku. Ciekawostką jest fragment drewnianego rurociągu z 1528 roku.

II piętro: sala Rady Miejskiej. Właśnie w tej Sali urzędowali średniowieczni rajcowie, członkowie samorządu miejskiego. Radzono tu m. innymi o przyszłości miasta i o przeznaczeniu przynależnej miastu części pieniędzy zebranych podczas poboru podatków. Ozdobą Sali są ławy, trony i siedziska wzorowane na stellach katedry kołobrzeskiej.

III piętro: Skarbiec. Było to miejsce do którego mieli wstęp tylko najbogatsi mieszczanie, Ci którzy powinności podatkowe mogli opłacać kruszcem i pieniędzmi. Urzędował tu poborca podatkowy- skarbnik ,który w towarzystwie pisarza miejskiego- skryby pobierał należne opłaty i odnotowywał ten fakt w księdze miejskiej. Pieniądze w skarbcu były jednak rzadkim widokiem. Przechowywano tu głównie dokumenty- akta, przywileje i nadania.

Na ostatnim czwartym piętrze kryje się mechanizm założonego w XVIII w zabytkowego zegara. Do zegara dołączono dzwon ufundowany przez ówczesnego Burmistrza Zenona Konwerskiego z wizerunkiem św. Wacława oraz herbem Żnina. Dzwon miał upamiętniać jeden z największych pożarów miasta z 1751 roku. Ze względu na specyficzny układ mechanizmu zegara piętro to jest niedostępne dla zwiedzających.


Zwiedzanie Baszty jest wspaniałą lekcją historii, dającą uczniom możliwość poszerzenia wiadomości o dawnych czasach.

 

Zwiedzanie online: https://my.treedis.com/tour/witamy_w_baszcie

 

Galeria zdjęć:

Zdjęcia udostępnione przez/ uznanie autorstwa: Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie

  

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Baszta Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie
Plac Wolności 1,88-400 Żnin

Telefon kontaktowy:

518 295 983

Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adres www: www.muzeumznin.pl
Parking dla autobusów: ul. Sienkiewicza naprzeciw stacji ORLEN
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

5 zł bilet ulgowy, 7 zł bilet normalny

Cennik przewodników:

50 zł

Minimalny czas zwiedzania:

30 min.

Maksymalny czas zwiedzania:

40 min.

Godziny i dni otwarcia:

Od 01 października do 30 kwietnia wtorek –piątek godz.9.00-16.00,sobota-niedziela godz. 10.00-15.00,

od 01 maja -30 września wtorek-piątek godz. 9.00- 17.00, sobota- niedziela 10.00-15.00.

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

Brak

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych: Rezerwacji zwiedzania należy dokonywać na kilka dni przed zwiedzaniem.
Tel. 52 30 20 293, 728 358 819
Stałe ekspozycje:

Zbrojownia, Archeologia Żnina, sala Rady Miejskiej, Skarbiec.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA