Dixit MNK - dodatek z reprodukcjami zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Recenzja

Dixit MNK - dodatek z reprodukcjami zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Recenzja

Dixit to jedna z najciekawszych i najbardziej popularnych narracyjnych gier karcianych, podczas której doskonale mogą bawić się zarówno dzieci jak i dorośli. Można powiedzieć, że to gra ponadpokoleniowa. Dziś chcemy Wam zaprezentować niesamowity dodatek, który dokłada szczególną wartość do tej ciekawej i inspirującej gry. Pozwala bowiem zajrzeć do zbiorów sztuki jednego z największych muzeów w Polsce.

Mowa tutaj o zbiorach Narodowego Muzeum w Krakowie. Na 84 nowych kartach dodatku do gry Dixit znajdziesz całą gamę obrazów, które stanowią kanon polskich zbiorów sztuki. Zobaczysz tutaj "Damę z gronostajem” Leonarda da Vinci, „Dziewczynkę z chryzantemami” Olgi Boznańskiej, „Młodą Polskę” Jacka Malczewskiego” czy „Wernyhorę” Jana Matejki. Co ciekawe karty nie zawsze przedstawiają całe obrazy, ale szczególne fragmenty pełne wieloznaczności, nieoczywiste i pobudzające wyobraźnię, a przecież o to właśnie w grze Dixit chodzi.

 

O co dokładnie chodzi w grze Dixit?

Dixit to narracyjna gra karciana, w której gracze wymyślają, ale także odgadują skojarzenia do wieloznacznych, bogato ilustrowanych kart. W każdej rundzie jeden z graczy zostaje narratorem. Jako narrator wybiera dowolną kartę z ręki i podaje hasło, które jego zdaniem odzwierciedla obrazek. Może to być pojedyncze słowo, ale też zdanie, cytat lub fragment piosenki, książki czy filmu. Kolejni gracze wybierają ze swoich kart po jednej pasującej do słów narratora, a następnie wszystkie obrazki są składane, tasowane i wykładane na stół. Zadaniem graczy jest odgadnięcie, który obrazek był tym, który wybrał narrator. W interesie narratora jest to, aby ktoś zgadł, ale nie wszyscy. Podpowiedź nie może być zbyt prosta, ani zbyt trudna. Proste zasady, prawda?

 

Dlaczego dodatek Dixit MNK jest tak fajny?

 

I tutaj już nie wyprę się, że jestem dodatkiem do Dixit zachwycony. Po pierwsze to wspaniała możliwość odkrywania znaczeń niezwykłych obrazów Muzeum Narodowego w Krakowie. Gra wymusza na uczestniku odkrywanie wieloznaczności obrazów, ich głębi i ukrytych w nich elementów. Pozwala zapoznać się ze sztuką, ale też nauczyć się ją interpretować, rozumieć, odkrywać uczucia i intencje autora. W instrukcji do gry możesz też się dowiedzieć kto nim jest i kiedy powstał dany obraz. To wspaniała podstawa do zapoznawania dzieci ze sztuką, zachęta do odwiedzin muzeum, preludium do odwiedzin wystaw z kuratorem sztuki. Ktokolwiek wpadł na ten niezwykły, choć w sumie oczywisty pomysł, należą mu się brawa! Niewątpliwie warto się zaopatrzyć w ten dodatek jeśli już masz Dixit w domu. A jeśli jeszcze nie masz to do dodatku dobierz podstawę, bo naprawdę warto.

Zdecydowanie polecam!

 

Dixit MNK - dodatek do gry z obrazami ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

Wydawnictwo: Rebel
Liczba graczy: 3-6 osób
Czas gry: około 30 minut
Wiek: 8 lat +

Strona sklepu Wydawnictwa Rebel: https://www.rebel.pl/gry-planszowe/dixit-mnk-2016196.html 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA