Gra planszowa San Francisco. Edycja Polska - recenzja

Gra planszowa San Francisco. Edycja Polska - recenzja

 San Francisco to miasto w Stanach Zjednoczonych, które kojarzy się ze stromymi ulicami, mieszaniną różnych stylów architektonicznych, niesamowitym mostem Golden Gate i nadbrzeżami. Jeśli ktoś lubił oglądać kryminalne filmy kręcone w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku ten pamięta sceny pościgów, w których wielkie auta wyskakiwały na skośnych drogach w górę i spadały na ziemię pozostawiając za sobą snopy iskier z szorującego o nawierzchnię ulic podwozia. 

Mając to w pamięci, w chwili, gdy w nasze ręce trafiła gra San Francisco, w której nie chodzi o pościgi, ale o projektowanie i budowanie miasta, byliśmy trochę zdezorientowani. Okazało się jednak, że to bardzo interesująca i wciągająca pozycja, w której jest miejsce na rywalizację i która wymaga od graczy strategicznego myślenia. 

Po pierwszym otwarciu pudełka wydaje się, że gra będzie bardzo złożona i skomplikowana. Ale odwagi. Wbrew pozorom, zasady gry są stosunkowo łatwe do zrozumienia i zapamiętania, i po pierwszych kilku minutach rozgrywki, każdy już mniej więcej wie, o co chodzi. Po dwudziestu minutach, wyrabiamy sobie już pierwsze strategie, a po pół godzinie, walczymy o jak najlepsze punkty i zyskanie przewagi nad konkurentami.

O co chodzi w tej grze? Generalnie jej celem jest stworzenie rozbudowanego planu miasta, zasobnego w ulice, linie tramwajowe i wieżowce. Masz jednak wiele ograniczeń, z którymi się musisz zmierzyć. 

Każdy z graczy otrzymuje planszę miasta składającą się z 4 dzielnic oznaczonych różnymi kolorami. Poszczególne dzielnice musi rozbudowywać korzystając z dostępnych kart odkrywanych w trakcie gry. W trakcie swojej tury może albo odkryć nową kartę i odłożyć ją w jednym w trzech oznaczonych miejsc, albo wykorzystać wyłożone wcześniej karty do rozbudowy swoich projektu miasta. Karty są różnorodne i pełnią różne funkcje. Zadaniem gracza jest stworzenie takiego projektu, który pozwoli mu zdobić jak największą liczbę punktów, a punktowane jest kilka różnych aspektów gry. Dobrze jest skupić swoją strategię na kilku z nich, aby zyskać premiowane cele. Tak jak wspominaliśmy, z pozoru gra wydaje się niezbyt prosta, jednak opanowanie jej zasad nie wymaga dużo czasu, a w zamian czeka nagroda w postaci dosyć długiej, bo liczącej około 40 minut, ciekawej rozgrywki.

 

 

Nasza opinia na temat gry San Francisco

Gra San Francisco, to gra spokojna, wymagająca zastanowienia i strategicznego myślenia. Nie powoduje wybuchów śmiechu, bo nie to ten typ gry, ale z pewnością gra się w nią z dużą przyjemnością. Realnie rzecz biorąc, nie jest jej celem, aby projekt miasta był najbardziej atrakcyjny, czy finezyjny, ale aby wykorzystując określone ruchy, uzyskać po prostu rozwiązania premiowane największą liczbą punktów. To gra na swój sposób elegancka, bez przemocy i agresji. Gracz nie skupia się na wyeliminowaniu innych, ale głównie na swoim projekcie. Oczywiście współgra z innymi i może wykonywać ruchy, które wpływają na innych, stąd też przyjemniejszy jest element rywalizacji. 

Polecamy tę grę wszystkim, którzy lubią stonowane rozgrywki, bez nadmiernej dynamiki, lubią i potrafią myśleć strategicznie. 

 

Gra planszowa San Francisco

Wydawnictwo: Rebel
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: 40-60 minut
Wiek: 12+

Strona sklepu Rebel: https://www.rebel.pl/gry-planszowe/san-francisco-edycja-polska-2008104.html 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA