Jetlag. Zwariowana gra towarzyska - recenzja

Jetlag. Zwariowana gra towarzyska - recenzja

Ale o co chodzi?

Konsternacja na początku gry w Jetlag mija szybko, by dać miejsce dobrej zabawie. Po pierwsze dlatego, że w trakcie gry powstaje, chcąc - nie chcąc, mnóstwo zabawnych sytuacji. Po drugie dlatego, że jest naprawdę prosta, jeśli tylko złapie się jej zasady.

Zasady gry w Jetlag

Instrukcja gry mieści się na niewielkiej karteczce złożonej "na cztery" w pudełku z kartami. I to w zupełności wystarcza. Celem gry jest zdobycie jak największej ilości punktów. Innymi słowy, wygrywa ta drużyna, która na koniec rozgrywki będzie miała najwięcej punktów.
Na początku rozgrywki gracze dzielą się na dwie drużyny. W przypadku gry w 3 osoby, drużyn nie tworzymy, a każdy z graczy gra w pojedynkę. Przygotowanie do gry jest proste: tasujemy karty, stawiamy na stole załączoną do gry 30-sekundową klepsydrę i zaczynamy. Gra polega na tym, że jeden z graczy, zwany w tym momencie narratorem, bierze kartę gry, odczytuje kategorie pytań z obu stron karty wybranej osobie ze swojej drużyny, a ta decyduje, na którą kategorię pytań chce odpowiadać. Przykładowo "Wege czy mięso?" lub "Naśladuj kuchenne dźwięki". Obok narratora siada osoba z przeciwnej drużyny i sprawdza, czy udzielone odpowiedzi są prawidłowe. Zadaniem odgadującego jest odpowiedzieć prawidłowo na maksymalną liczbę pytań do czasu, gdy piasek w klepsydrze przestanie się sypać (około 30 sekund). Niby banał, ale jednak nie jest tak łatwo, ponieważ trzeba odpowiedzieć na poprzednie pytanie, które padło, a nie na bieżące. I tutaj otwiera się pole do wielu komicznych sytuacji, które pojawiają się w trakcie gry.

Czego użyjesz, aby...

umyć zęby? - ...

wynitkować zęby? - szczoteczki

wbić gwóźdź? - Nici dentystycznej

...i tak dalej.

 

Im więcej padnie prawidłowych odpowiedzi, tym więcej punktów drużyna zdobędzie. Liczba punktów za każde pytanie określona jest na kartce z pytaniami.

 

Nasza opinia na temat gry Jetlag - zwariowana gra towarzyska

Gra Jetlag to prosta gra, nie wymagająca od uczestników szczególnej wiedzy, a jedynie umiejętności skupienia i szybkiego łączenia faktów. Rebel rekomenduje grę dla osób od 12 roku życia. Z naszej praktyki wynika, że 10-latka z powodzeniem sobie radzi, czasem nawet lepiej niż osoby dorosłe. Warto pamiętać, że zawsze mamy wybór jeżeli chodzi o kategorię pytań i jeżeli coś jest zbyt trudnego dla dziecka, można wybrać prostszą kategorię.

Gra sama w sobie jest zabawna i wciągająca. To całkiem dobra propozycja na spotkanie w kilka osób i rozruszanie grupy. Słowne kombinacje często wywołują śmiech uczestników, podobnie zadania ruchowe czy dźwiękonaśladowcze. To naprawdę fajna gra, w którą można grać zarówno w domu jak i na wyjeździe. Małe wymiary opakowania pozwolą zmieścić ją nawet w małej torebce. Minusem jest klepsydra, która nie mieści się w pudełku gry. Z powodzeniem można ją zastąpić innym miernikiem czasu, na przykład czasomierzem w telefonie czy zegarku. Minus również jest ograniczona liczba kart. Uczestnicy po kilku grach będą znali już przynajmniej część zadań i nie będą one dla nich zaskoczeniem. Jednak po jakimś czasie na pewno będzie można do niej wrócić i dobrze się bawić.

 

Gra Jetlag - zwariowana gra towarzyska

Wydawnictwo: Rebel
Liczba graczy: 3-8
Czas gry: 15-20 min.
Wiek: 10+

Strona sklepu Rebel: https://www.rebel.pl/gry-planszowe/jetlag-edycja-polska-2006238.html 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA