Gra Cortex 3 - recenzja gry wydawnictwa Rebel

Gra Cortex 3 - recenzja gry wydawnictwa Rebel

Cortex 3 to gra, w której szanse ma absolutnie każdy, niezależnie od wieku (oczywiście z zastrzeżeniem 8+). Różne rodzaje zadań odpowiadają różnym rodzajom spostrzegawczości, umiejętności szybkiego łączenia faktów itd. Niezależnie od umiejętności graczy, gra Cortex 3 ma ten atut, że konieczność wykorzystania refleksu powoduje u graczy wzrost adrenaliny, chęci rywalizacji, a finalnie śmiechu i dobrej zabawy. Zalecamy nie otwieranie gry przed 21:00, bo raz że trudno szybko skończyć, a dwa hałas przy niej powodowany może sprowadzić niekoniecznie chcianą wizytę sąsiadów czy stróżów prawa. A do gry może zasiąść maksymalnie 6 osób. 

Cortex 3 - zasady gry

Gra Cortex 3 ma te ogromną zaletę, że jest zwyczajnie prosta, jeżeli chodzi o zasady gry. Wprowadzenie nowego "zielonego" gracza trwa kilka minut i chwilę później bezproblemowo włącza się w tok gry. Cała zabawa polega na jak najszybszym rozwiązaniu zadania z jednej z ośmiu kategorii. Za każde poprawne i najszybsze rozwiązanie zadania, gracz otrzymuje kartę przedstawiającą ćwiartkę mózgu. Zebranie czterech ćwiartek w jak najszybszym czasie oznacza, że ich zdobywca zostaje zwycięzcą. 

Zabawa zaczyna się przez wymieszanie kart kategorii i położenie na jednym stosiku, obrazkiem z zadaniem do dołu. Wraz z rozpoczęciem gry, karta zostaje odwrócona i położona pomiędzy uczestnikami. Gracze rozpoznają kategorię zadania i próbują w jak najszybszy sposób udzielić poprawnej odpowiedzi. Jeśli już ją znają, nakrywają szybko dłonią kartę i mówią pozostałym jaka jest odpowiedź. Pozostali gracze sprawdzają, czy odpowiedź jest prawidłowa. Jeśli jest ok, zwycięzca rundy otrzymuje ćwiartkę mózgu. Jeżeli wkradł się błąd, karta ląduje na stosiku wykorzystanych kart i nikt nie otrzymuje punktu.

 

Kategorie zadań w Cortex3 są następujące:

Arytmetyka - trzeba podać poprawny wynik działania. Dodawanie i odejmowanie. Niby łatwo, ale okrężny układ cyfr i różne kolory sprawiają, że równania pstrzą się w oczach i wynik łatwo się miesza.

Orientacja - idąc za wskazówkami trzeba powiedzieć jaką kostka jest na końcu "ścieżki"

Śledzenie kolorów - idąc za kolorami i szukając powiązań, wskazujemy jakie zwierzę jest ostatnie w tej układance

Intruz - tutaj trzeba określić jaki kształt nie pasuje do pozostałych

Łączenie kształtów - wśród trzech kształtów trzeba wskazać te dwa, które w połączeniu dadzą ten, który jest wskazany na karcie

Konstelacje - na karcie widać trzy różne konstelacje złożone z różnej ilości gwiazd. Należy jak najszybciej powiedzieć poprawnie, która konstelacja ma najwięcej gwiazd.

Koordynacja - tutaj trzeba się wykazać szybkim kojarzeniem i znajomością gry "papier, kamień, nożyce"

Wyzwanie - zadanie specjalne w grze - karta zapachowa. Należy potrzeć kartę palcem i powąchać, a następnie powiedzieć, czego jest to zapach. 

Karty kategorii wyzwanie Cortex3

 

Jaki zapach ma karta Cortex3?

Cortex 3 - nasza opinia 

Cortex3 to zabawna i całkiem niegłupia gra, która wymaga sprytu, szybkiego łączenia faktów i umiejętności obserwacji. Ogromnym atutem jest zróżnicowanie zadań, co sprawia, że każdy ma stosunkowo równe szanse. Zauważyliśmy to w trakcie naszych redakcyjnych testów: jedni radzili sobie świetnie z cyframi, inni momentalnie odnajdywali właściwą drogę do końcowej kostki, jeszcze inni w moment określali, które konstelacje są najbardziej obfite w gwiazdy. Dzięki temu zabawa się nie nudziła i nikt z graczy nie czuł się specjalnie gorszy. Atutem jest też to, że zasady gry są banalnie proste. Niewielkie wymiary pudełka i brak drobnych (poza mózgami) elementów sprawiają, że gra świetnie się nadaje do wyciągnięcia w pociągu, na piknikowym kocu i przewiezienia w plecaku. 

Cortex 3 Papier, kamień, nożyce

Cortex3 to gra, w którą zagrasz razem z rodziną, z dziećmi, rodzeństwem czy dziadkami. Spokojnie też można zagrać w nią z kolegami w klasie, czy na wycieczce szkolnej. Powinna też znaleźć się na wyposażeniu szkolnej świetlicy. Wydawnictwo Rebel jak zawsze jest gwarantem dobrej jakości gry. Zarówno pudełko jak i same karty są bardzo estetyczne i wytrzymałe. Jedyne co, to odnieśliśmy wrażenie, że zapach kart jest zbyt mało intensywny, i czasem faktycznie trudno było wyczuć zapach, a może to nasze nosy były już zbyt mało wyczulone...

W każdym razie serdecznie polecamy Cortex3 i jesteśmy przekonani, że Wy też będziecie się dobrze bawić podczas gry w tę sympatyczną i mądrą grę.

 

Gra "Cortex 3"

Wydawnictwo: Rebel
Liczba graczy: 2-6
Czas gry: 15 min.
Wiek: 8+

Strona sklepu Wydawnictwa: https://www.rebel.pl/gry-planszowe/cortex-3-2002504.html 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA