The Queen's Gambit - recenzja gry

The Queen's Gambit - recenzja gry

Gambit Królowej to film, który na długi czas przodował w rankingu oglądalności seriali platformy Netflix. Nieprzeciętnie inteligentna, a jednocześnie nieco szalona główna bohaterka serialu, stała się arcymistrzynią szachową, która zadziwiała świat. Do klasyki filmu przeszły już zapewne ujęcia, gdy bohaterka jako dziecko, ale też i później, leżała w łóżku i rozgrywała w pamięci partie szachowe wyobrażając sobie wielką szachownicę na suficie. Bazując na tych scenach, niezwykłej umiejętności przewidywania ruchów przeciwnika i jednocześnie zapamiętywania, powstała gra "The Queen's Gambit" wydana w Polsce przez Wydawnictwo Rebel.

Serial "The Queen's Gambit" szczególnie ucieszył miłośników gry w szachy, ponieważ pobudził zainteresowanie tą grą wśród milionów ludzi na całym świecie. Nie wiem czy powstały rankingi sprzedaży szachów, ale podejrzewam, że na krótki czas sprzedawcy zacierali z zadowoleniem ręce. Gra 'The Queens Gambit" nie jest jednak stricte grą w szachy. Wykorzystując jednak elementy tej gry, powstała całkiem ciekawa, szybka i prosta w zasadach gra wprowadzająca w grę w szachy, ucząca zapamiętywania i przewidywania ruchów przeciwnika. I realnie to są właśnie główne atuty planszówki "The Queen's Gambit".

 

Zasady gry planszowej 'The Queen's Gambit", czyli jak grać w Gambit Królowej?

W ładnym i dosyć dużym opakowaniu gry, nawiązującym bez ogródek do serialu Netflixa, znajdziemy planszę, karty do gry, karty pomocnicze, karty konfiguracji, cztery gambity, czyli figury szachowe w czterech różnych kolorach, żetony bierek, żetony startowe, zapasowe, no i oczywiście instrukcję, bez której na początku ani rusz.

Gambit Królowej gra

Gra odbywa się na klasycznej szachownicy, na której rozkładamy bierki według jednego z czterech podanych wzorów. Każda z bierek jest warta określoną ilość punktów. Na planszy wyznaczone są również cztery pola startowe, na których gracze stawiają swoje gambity. Figury gambitów to jedyne figury, które będą się poruszały po planszy. W jaki sposób będą się poruszały? To już możemy zaplanować za pomocą kart, które będą do naszej dyspozycji. Na kartach narysowane są figury szachowe, które w grze w szachy poruszają się w określony sposób: skoczek, hetman zwany też królową, skoczek (laufer) oraz wieża.

The Queen's Gambit

Naszym zadaniem jest zbijanie na planszy bierek przed naszymi przeciwnikami. Wygrywa ten, którego suma zebranych punktów na koniec gry jest najwyższa. Każdy gracz na początku gry losuje 5 kart z własnej talii. Sprawdza jakie figury na nich się znajdują, planuje jakie po kolei ruchy za ich pomocą wykona, aby zbić bierki o najwyższej wartości. Układa przed sobą odwrócone rewersem trzy karty według założonej kolejności ruchów i stara się je zapamiętać. Gdy gra się zaczyna, gracz odkrywa pierwszą kartę z prawej i rozpoczyna polowanie na bierki poruszając się w sposób określony przez rodzaj figury narysowanej na karcie. Użytą kartę odkłada na bok, dokłada do kart leżących przed nim trzecią kartę, z kart które ma w ręki i dobiera jedną z leżącej na boku talii. Gdy wszystkie karty ruchów zostaną wykorzystane, tasuje odłożoną kupkę swoich kart i zaczyna dobieranie od nowa, dopóki wszystkie bierki nie zostaną zbite.

Zasady są ewidentnie proste. Trudność przynosi zapamiętywanie swoich kart ruchów oraz przewidywanie ruchów przeciwników. Pierwsze zbicia są proste, ale im mniej bierek jest na planszy, tym bardziej rośnie napięcie i tym trudniej zdobyć kolejne punkty.

 

 

 

Nasza ocena gry "The Queen's Gambit"

"Gambit Królowej" to niewątpliwie ciekawa gra, która wprowadza w tajniki gry w szachy. Może być uzupełnieniem klasycznej gry, albo też sposobem, aby zainteresować szachami mniejszych czy większych graczy. Pozwala ćwiczyć pamięć i umiejętność przewidywania ruchów przeciwnika. Dużym atutem jest jej prostota i w zasadzie można powiedzieć, że dzięki temu najwięcej frajdy będą mieli młodsi gracze. Z informacji na pudełku wynika, że gra jest dedykowana osobom od 12 roku życia, jednak w naszej opinii mogą w nią grać dzieci młodsze, nawet 8-letnie i świetnie będą sobie dawały z nią radę. W grę "The Queen's Gambit" można swobodnie grać w dwie, trzy i cztery osoby. Ilość graczy nie ma jednak specjalnego wpływu na jej grywalność, z zaznaczeniem, że rozgrywka dla dwóch osób jest bardzo przyjemna. Warto więc o niej pamiętać gdy do naszego dziecka wpada czasem jeden gość i czasem dzieci nie mają co robić. Na pewno gra będzie fajnym pomysłem na prezent dla fanów serialu, ale też tych, którzy uczą się grać w szachy.

Polecamy!

 

Gra "The Queen's Gambit"

Wydawnictwo: Rebel
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: 10-20 min.
Wiek: 8+

Strona Wydawnictwa: https://www.wydawnictworebel.pl/games/the-queen-s-gambit-edycja-polska-5182.html 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA