Kampinoskie Przygody - wycieczki do Kampinoskiego Parku Narodowego

Kampinoskie Przygody - wycieczki do Kampinoskiego Parku Narodowego

 

Kampinoski Park Narodowy to wyjątkowe miejsce na mapie Polski. Jest drugim co do wielkości parkiem narodowym kraju, a przy tym jednym z nielicznych na świecie bezpośrednio sąsiadujących ze stolicą swego państwa. Warto odwiedzić to wyjątkowe miejsce, aby aktywnie spędzić czas łącząc edukację przyrodniczą z zabawą. 

Kampinoski Park Narodowy położony jest w pradolinie Wisły, na Nizinie Mazowieckiej. Imponujące 38,5 tys. ha chroni rozległe obszary położonej w pradolinie Wisły Puszczy Kampinoskiej, kompleksu leśnego będącego pamiątką po nieprzebytych lasach Mazowsza. 

Już w latach trzydziestych XX w Puszczy Kampinoskiej powstały pierwsze rezerwaty (Granica, Sieraków, Zamczysko), które są teraz obszarami ochrony ścisłej. Sam Kampinoski Park Narodowy utworzony został w 1959 roku. Początkowo Kampinoski Park Narodowy miał powierzchnię około 40 700 ha. Obecnie, po kilku korektach granic, wynosi ona 38 544,33 ha, z czego 72,40 ha zajmuje Ośrodek Hodowli Żubrów im. prezydenta RP Ignacego Mościckiego w Smardzewicach k. Tomaszowa Mazowieckiego. Pod ochroną ścisłą znajduje się powierzchnia 4 638 ha (22 wydzielone obszary). Strefa ochronna wokół Parku, zwana otuliną, ma zasięg 37 756 ha. Ponad 70% powierzchni Parku zajmują lasy. Podstawowym gatunkiem lasotwórczym jest sosna, a dominującym siedliskiem bór świeży.

Urozmaicona rzeźba terenu parku wraz z mozaiką siedlisk - od bagiennych po skrajnie suche - decyduje o dużym bogactwie szaty roślinnej. Występuje tu około 150 zbiorowisk roślinnych, które tworzy ponad 1400 gatunków roślin naczyniowych i około 150 gatunków mszaków. Położenie puszczy na niżu w centralnej części Polski sprawiło, że we florze spotyka się gatunki związane zarówno z klimatem kontynentalnym (np. kocanki piaskowe), jak i atlantyckim (np. szczotlicha siwa), a także typowe dla strefy borealnej (np. zimoziół północny), a nawet pontyjskiej (np. wężymord stepowy). Bardzo cennym składnikiem flory parku jest relikt epoki polodowcowej – chamedafne północna.

KPN wchodzi w skład europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000, a od roku 2000, wraz ze swą otuliną posiada status rezerwatu Biosfery MaB UNESCO (Man and Biosphere).

Symbolem i najbardziej znanym mieszkańcem Kampinoskiego Parku Narodowego jest łoś – największy przedstawiciel rodziny jeleniowatych.  Reintrodukcja tego olbrzymiego roślinożercy, przeprowadzona w 1951 roku, zakończyła się sukcesem. Obecnie populacja łosia w Kampinoskim Parku Narodowym jest bardzo liczna i kształtuje się na poziomie około 350 sztuk. Przy odrobinie szczęścia, podczas wycieczek, można spotkać pojedyncze łosie, a w okresie wiosenno-letnim nawet klępę z łoszakiem.

Wstęp do KPN jest bezpłatny. Turyści są zobowiązani do przestrzegania Regulaminu Udostępniania Kampinoskiego Parku Narodowego.

 

Zapraszamy na leśne przygody do Kampinoskiego Parku Narodowego!

Kampinoskie Przygody to indywidualnie dobrane do grup i wieku leśne zajęcia – warsztaty przyrodnicze i tematyczne, gry terenowe, kąpiele leśne. To innowacyjne połączenie edukacji i zabawy w lesie. 

 

Galeria zdjęć:

Zdjęcia: Kampinoskie Przygody

  

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2024

Adres:

Kampinoskie Przygody
ul. Izabelińska 83M lok. 2
Stare Babice

Telefon kontaktowy:

602 270 907

Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

www.kampinoskieprzygody.pl 

Parking dla autobusów:

brak

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

Wejście do Adventure Room/Escape Room - 45 PLN za ucznia, opiekunowie wchodzą gratis.

Cennik przewodników:

W zależności od wybranej trasy/ opcji

Minimalny czas zwiedzania:

W zależności od wybranej trasy/ opcji

Maksymalny czas zwiedzania:

W zależności od wybranej trasy/ opcji

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

Odwiedź stronę www.kampinoskieprzygody.pl 

Przeczytaj również

Książki dla uczniów na nagrody 2024 - TOP 8 pomysłów dla każdej klasy

Nagrody książkowe dla uczniów na zakończenie roku - pomysły

 Już niedługo koniec roku szkolnego 2023/2024! Ostatnie poprawki, zaliczenia, klasówki, propozycje ocen, a także przygotowanie ocen, występów, apelu, ale także nagród i prezentów dla zdolnych i wzorowych uczniów.

To niemal oczywiste, że najlepszą nagrodą za wyniki czy prezentem jest książka, dlatego przygotowaliśmy dla Was pomocne zestawienie top 8 wyjątkowych tytułów dla uczniów z każdej klasy szkoły podstawowej.

Więcej…
REKLAMA
REKLAMA