Kulturalny Bajtel i inne

Co się kryje pod ziemią? Jak pracują górnicy dziś, a jak pracowali przed wiekami? Kto to jest Hajer? Nie trzeba być szczególnie odważnym, żeby wkroczyć w świat górniczych szybów Sztolni Królowa Luiza.

Ten świat kryje w sobie moc tajemnic, które z pewnością będą wspaniałym przeżyciem dla każdego ucznia i przedszkolaka. 
{youtube}UlP1s4TAO4c{/youtube}

W Sztolni Królowa Luiza możecie skorzystać z następujących zajęć i przestrzeni:

 

KULTURALNY BAJTEL

Kulturalny Bajtel w trakcie tej wersji zwiedzania Kopalni Królowa Luiza, dzieci poznają legendę o Skarbniku w formie teatrzyku Kamishibai, mogą dotknąć i zobaczyć dawne narzędzia górnicze. Podczas zwiedzania uczestnicy poznają elementy gwary śląskiej, a zajęcia kończymy wspólną zabawą z „Węgielkiem muzykantem”.

 

MALI POMOCNICY SZTYGARA

Mali pomocnicy sztygara to sposób na poznanie tajników pracy górniczej. Dzieci spotykają się ze Skarbnikiem, dowiadują się czym jest węgiel, z czego powstał i po co jest nam potrzebny dziś. Zakończeniem zajęć jest wspólna zabawa w grze „Czarne korytarze” oraz filmik animowany.

 

STREFA KULTURY
(zajęcia dla klas I-VI, czas: 60 min., grupa max 11 osób + opiekun)

Dla najmłodszych w czasie trwania podróży w świecie kopalni i legend dzieci spotkają Skarbnika, poznają śląskie tradycje i kulturę. Usłyszą tradycyjne śląskie piosenki oraz poznają elementy śląskiej gwary.

W programie:

- Zejście do XIX wiecznych wyrobisk kopalni „Królowa Luiza”
- Aktywne zwiedzanie wyrobisk górniczych
- Spotkanie ze Skarbnikiem
- Zabawa ze ślonskom godkom
- Poznanie śląskich piosenek
- Przejażdżka kolejką spągową „Karlik” 

 

STREFA DZIAŁAŃ
(zajęcia dla klas IV-VI + gimnazja, czas: 90 min., grupa max 11 osób + opiekun)

Zajęcia polegają na zwiedzaniu dawnych wyrobisk kopalni „Królowa Luiza”, w trakcie których uczestnicy poznają smak prawdziwej górniczej pracy. Oprowadzać i zlecać zadania będzie sam Hajer. Podczas tych zajęć uczniowie dowiedzą się o zagrożeniach w kopalni, z którymi górnicy na co dzień muszą się mierzyć. Grupa będzie również uczestniczyła w symulacji akcji ratowniczej pod ziemią. 

W programie: 

 - Zejście do XIX wiecznych wyrobisk kopalni „Królowa Luiza”
- Aktywne zwiedzanie wyrobisk górniczych
- Poznanie górniczej pracy
- Spotkanie z Hajerem
- Zgłębienie wiedzy o zagrożeniach w kopalni
- Uczestnictwo w symulacji akcji ratowniczej
- Przejażdżka kolejką spągową „Karlik”

 

GEOSTREFA
(zajęcia dla klas IV-VI + gimnazja, czas: 90 min., grupa max 11 osób + opiekun)

Geostrefa pozwoli młodym odbiorcom zapoznać się z zagadnieniami związanymi z geologią oraz jej znaczeniem dla powstawania i rozwoju zakładu górniczego. Uczestnicy wycieczki poznają różne rodzaje skał i minerałów. Dowiedzą się z jakich warstw zbudowana jest nasza planeta Ziemia. 

W programie: 

 - Zejście do XIX wiecznych wyrobisk kopalni „Królowa Luiza”
- Aktywne zwiedzanie wyrobisk górniczych
- Poznanie tajemnic geologicznej budowy Ziemi
- Zgłębienie historię węgla
- Projekcja filmu „Budowa geologiczna Ziemi”
- Przejażdżka kolejką spągową „Karlik”

 

STREFA TECHNIKI
(zajęcia dla klas IV-VI + gimnazja, czas: 90 min., grupa max 11 osób + opiekun)

Z kolei w strefie techniki dzieci i młodzież będą miały okazję poznać proces powstawania  wyrobisk górniczych oraz rozwój techniczny maszyn górniczych. Zobaczą w ruchu wrębiarkę, struga i kombajn ścianowy.

W programie:

- Zejście do XIX wiecznych wyrobisk kopalni „Królowa Luiza”
- Aktywne zwiedzanie wyrobisk górniczych
- Poznanie górniczej pracy
- Zgłębienie tajników techniki górniczej
- Pokaz pracy kombajnów, struga i wrębiarki
- Przejażdżka kolejką spągową „Karlik"

 

PARK 12C

Na powierzchni czeka na turystów Park 12C, czyli plenerowa wystawa, która nawiązuje do zagadnień związanych z czterema żywiołami. Dodatkowo pokazuje uczestnikom jak działają alternatywne źródła energii. Odbiorcami wystawy są dzieci, młodzież i dorośli. Na terenie Parku 12C znajdują się stanowiska grillowe, z których każdy zwiedzający może skorzystać.

W programie:

- Zwiedzanie wystawy plenerowej z lub bez animatora (animator dodatkowo płatny)
- Stanowiska grillowe – (u)grilluj to sam!
- Świat wodny – działanie tam wodnych, śluz i jazów
- Odkrywanie tajemnic labiryntu
- Poznanie zasad działania fontanny słonecznej

 

GRUBA BAJTEL

Młodych górników chętnych do aktywnej zabawy i pracy zapraszamy na szychtę górniczą na Bajtel Grubie. Zabawa polega na wykonaniu rzeczywistej pracy odpowiadającej czynnościom górników w podziemnych wyrobiskach. Zajęcia na Bajtel Grubie uczą współpracy i  koordynacji wspólnych działań.

 W programie:

- Fedrowanie urobku na przodku górniczym
- Ładowanie i transport urobku w wagonikach
- Poznanie zasady  działania przenośników wstrząsanych i taśmowego
- Transport urobku na powierzchnię za pomocą szybu

 

PARK TECHNIKI WOJSKOWEJ

Park Techniki Wojskowej umożliwia wszystkim chętnym przyjrzenie się z bliska wozom pancernym, czołgom czy pojazdom amfibijnym. Dodatkową atrakcją stanowi wyrzutnia rakiet Wołchow czy samochody ciężarowe. Sprzęt znajdujący się w Parku Techniki Wojskowej w większości pochodzi z państw byłego Układu Warszawskiego. Każdy miłośnik militariów znajdzie u nas coś dla siebie.

 W Parku Techniki Wojskowej znajdują się:

- Czołgi T- 34 oraz T – 72
- Wyrzutnie rakiet Wołchow oraz NEWA
- Pojazdy amfibijne
- Samochody ciężarowe: STAR 266 czy URAL – 375 D
- Samoloty odrzutowe
- Armatę dywizyjną
- Moździerz 120

I wiele, wiele innych eksponatów, które można zobaczyć w Parku Techniki Wojskowe

 

DZIEŃ Z ŻYCIA WOJSKOWEGO

Dzień z życia wojskowego to dwugodzinna zabawa na terenie Parku Techniki Wojskowej. Uczestnicy poznają zasady musztry wojskowej, hierarchię w wojsku oraz odznaczenia. Dzieci będą mogły spróbować sił w czyszczeniu broni wojskowej oraz dowiedzą się jakie wyposażenie jest potrzebne żołnierzowi.

 

EDUKACJA DLA BEZPIECZEŃSTWA

Edukacja dla bezpieczeństwa to zajęcia poświęcona zagadnieniom przysposobienie obronnego. W trakcie tych zajęć młodzież poznaje zagrożenia wojny i pokoju, dowiaduje się ciekawych informacji o broni masowego rażenia, a także ma okazję dowiedzieć się jak rzuca się granatem. Dowiadują się jak korzystać z odzieży ochronnej.

 

KARTA PRACY

Karta pracy to aktywna forma zwiedzania Parku Techniki Wojskowej. Uczestnicy uważnie słuchają informacji przekazywanych przez przewodnika, na podstawie których uzupełniają otrzymaną wcześniej kartę pracy. Zawierają się w niej elementy musztry wojskowej, odznaczeń oraz pytania dotyczące eksponatów.

 

Więcej informacji o ofercie edukacyjnej: Anna Jastrzębska, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 32 630 30 91 w. 7002

Więcej informacji o obiekcie: Sztolnia Królowa Luiza

Reklama 

{source}
<div id="ae97af12-4dcc-48c4-b904-3cc2799a2a5f"></div> <script type="text/javascript"> var widgetParams = "{ 'Id':'ae97af12-4dcc-48c4-b904-3cc2799a2a5f','AffId':'11809'}"; var params=encodeURIComponent(JSON.stringify(widgetParams)); var link = 'https://weben1.com/ElasticWidget2/Generate?query='+params; var iframe = document.createElement('iframe'); iframe.frameBorder=0; iframe.width = "100%"; iframe.height="205px"; iframe.id="webe"; iframe.setAttribute("src", link); document.getElementById("ae97af12-4dcc-48c4-b904-3cc2799a2a5f").appendChild(iframe); </script>
{/source}

Książki dla uczniów na nagrody 2024 - TOP 8 pomysłów dla każdej klasy

Nagrody książkowe dla uczniów na zakończenie roku - pomysły

 Już niedługo koniec roku szkolnego 2023/2024! Ostatnie poprawki, zaliczenia, klasówki, propozycje ocen, a także przygotowanie ocen, występów, apelu, ale także nagród i prezentów dla zdolnych i wzorowych uczniów.

To niemal oczywiste, że najlepszą nagrodą za wyniki czy prezentem jest książka, dlatego przygotowaliśmy dla Was pomocne zestawienie top 8 wyjątkowych tytułów dla uczniów z każdej klasy szkoły podstawowej.

Więcej…
REKLAMA
REKLAMA