Lalani z dalekich mórz. Recenzja

Lalani z dalekich mórz. Recenzja

Lalani to niepozorna dwunastolatka mieszkająca na wyspie okrążonej niezmierzonymi wodami. Głównym punktem tej wyspy jest góra Kahna, traktowana przez wyspiarzy jako bóstwo. Nikt nie zbliża się do góry, a tym bardziej na nią nie wchodzi, z jednej strony, aby nie narazić się bogini, z drugiej, aby nie trafić w łapy nieokreślonego potwora, który bezlitośnie zabija swoje ofiary. 

Od wielu tygodni na wyspie panuje susza. Racje wody i żywności są kontrolowane przez rządzącego wioską Menyoro. Smutek, trud i choroby trawią mieszkańców wyspy. Legenda mówi jednak o tym, że oprócz tej wyspy istnieje też druga, na której dominuje góra Ina. Wyspa ta jest przeciwieństwem świata, który znają mieszkańcy. Ktokolwiek pod górą Ina zamieszka będzie szczęśliwy i wszystkiego będzie miał w brud. Idąc tropem legendy, co jakiś czas mierzony latami kilku najlepszych i najsprawniejszych mężczyzn udaje się na wyprawę, aby odnaleźć drogę do wyspy Ina i wytyczyć szlak dla reszty mieszkańców. Problem w tym, że nikt jeszcze nie wrócił z tej wyprawy żywy. W tym ojciec Lalani oraz ojciec jej najlepszej i odważnej przyjaciółki Veydy.

Lalani różni się od innych mieszkańców wyspy. Jest szczera, pomocna, prawowita, ma bogatą wyobraźnię i uwielbia opowieści. Nie jest materiałem na wielką bohaterkę, nie jest ani niezwykle odważna, ani szczególnie pomysłowa, ani też specjalnie urodziwa (złośliwcy określają ją jako brzydką), ale jednak swojej dobroci i uczciwości znajduje drogi tam, gdzie nikt inny wcześniej nie dotarł. Nic specjalnie nie zapowiada, że odegra szczególną rolę w życiu mieszkańców wyspy, tym bardziej, że wyniki jej wyborów są dosyć opłakane. I mimo uciekających kart książki, nic specjalnie nie zapowiada, że coś tutaj mogłoby się zmienić...

Lalani z dalekich mórz to piękna opowieść przeplatana wieloma legendami i mitycznymi stworzeniami. Świat stworzony przez autorkę wydaje się z jednej strony realny, a drugiej tak baśniowy, że trudno za tym nadążyć. Smutek, cierpienie, żal, choroba, upadek, przemoc to wszystko określa świat Lalani. Książka momentami może się wydawać niemal depresyjna, akcja nie wyrywa się do przodu, a po jednym nieszczęściu następuje drugie. Nie mniej jednak trudno się od niej oderwać. Trudno nie sympatyzować z główną bohaterką, która mimo wielu trudów i błędów idzie do przodu i podejmuje decyzje, które kładą na szali jej życie. Książka pokazuje jak ważne jest to, co mamy w sercu i wytrwałość przekraczająca granice, do których inni nawet nie ośmielą się zbliżyć. 

Książka Erin Entrada Kelly to nie jest pozycja do czytania dzieciom do snu. To książka dla nastolatek i nastolatków, którzy są w stanie złapać dystans do mrocznych wydarzeń, które pojawiają się w książce i w ten sposób może nawet uleczyć kilka własnych ran. To mądra pozycja dla tych, którzy uwielbiają baśniowy świat, w którym postaci nie do końca muszą być czarne albo białe. Warto też do niej sięgnąć, nawet jeśli nastoletni wiek masz już dawno za sobą. Szczerze polecam.

Autor: Erin Entrada Kelly
Tytuł: Lalani z dalekich mórz

Wydawnictwo Literackie 2021, książka dla dzieci od lat 13.

Link do strony Wydawnictwa: Wydawnictwo Literackie

 

 

 

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA